SİZİN İÇİN SEÇTİK

Adsız
TSK’DA SÜRPRİZ GÖREV DEĞİŞİMİ!son-dakika-tsk-da-surpriz-gorev-degisimi-resmi-gazete-de-yayimlandi-13039492

Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile 2. Ordu Komutanı İsmail Metin Temel Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atandı.

Tunceli’deki 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Barut Erzincan’daki 3. Ordu Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığı’na atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan atama  kararına göre, Malatya’da görev yapan 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin  Temel Genelkurmay Denetleme ve Değerlendirme Başkanlığına atandı.

Tunceli’de görev yapan 4. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa  Barut ise Erzincan’daki 3. Ordu Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme  Başkanlığına getirildi.

Söz konusu atamalar Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve  Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 9’uncu  maddesinin birinci fıkrası gereğince gerçekleştirildi.

CHP Cumurbaşkanı adayı Muharrem İnce Temel Paşanın rütbelerini sökeceğini söylemişti!hhhhh

 

turkiye-den-cok-kritik-bor-hamlesiTürkiye’den bor hamlesi! Rekor geldi

Türkiye, 2018’de 2.4 milyon ton bor madenini 1 milyar doları aşkın bir gelirle ihraç ederek rekor kırdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, hammadde halindeki ihracat fiyatı 200 dolar olan boru yarı mamül hale getirip birim fiyatını 40 bin dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Türkiye’den bor hamlesi! Rekor geldi

Toplam 3,3 milyar ton rezerviyle dünya bor yoğunluğunda yüzde 73’lük pay ile ilk sırada yer alan Türkiye, bu yıl bor madeninden rekor gelire ulaştı. Çoğunluğu ham madde ve yarı mamul olmak üzere bordan elde edilen ürünlerle 2018’de 1 milyar dolarlık ihracat sınırını aştıklarını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bu sene satış 2 milyon 420 bin tona çıktı ve Türkiye tarihi rekorunu kırdı” dedi. Bor madeninde yüksek katma değerli mamul üretecek çalışmalara da hız verdiklerini ifade eden Dönmez, Eti Maden İşletmelerinin, özellikle savunma sanayiinde kullanılan bor karbür gibi ürünlerle ilgili üretime geçeceğinin bilgisini verdi. Konuya ilişkin Dönmez, “Görüşmeler belirli bir noktaya geldi, inşallah en kısa süre içerisinde kamuoyuyla da paylaşmış olacağız” ifadesini kullandı.

 

YÜKSEK KATMA DEĞERLİ BOR ÜRETİMİ BAŞLIYOR

Bor madenini katma değeri yüksek ürün haline dönüştürmek için ileri teknoloji bor karbür üretim tesisi kurulumuna yönelik Eti Maden İşletmeleri, Çin’in Dalian Jinma firması ile “teknoloji transferi mutabakatı” protokolünü geçtiğimiz haftalarda imzalamıştı. Bu sayede borun, ham madde halindeyken 200 doları bulan birim ücretinin, 40 bin dolara varan fiyatlara çıkarılıp yüksek katma değerli ürünlere dönüştürülmesi hedefleniyor. Söz konusu bor karbür tesisinin temelinin Balıkesir’de önümüzdeki birkaç hafta içinde atılması bekleniyor.

 

2018’DE 1,5 MİLYON METRE SONDAJ YAPILDI

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, bakanlığının 2018’de gerçekleştirdiği ve 2019’da hayata geçirmeyi planladığı projelerini değerlendirdi. Madencilik alanında güçlü adımlar atmaya başladıklarına dikkat çeken Dönmez, “Biz geçtiğimiz yıl 1 milyon metre sondaj yapmıştık, bu sene inşallah 1,5 milyonu bulacağız. Bunlar tarihi rekorlar, onu söyleyeyim. 1,5 milyon metre sadece MTA’nın yaptığı sondaj miktarı. Özel sektör ayrıca yapıyor” açıklamasında bulundu.

 

NÜKLEERDE TÜNELİN UCUNDA IŞIK GÖZÜKTÜ

Nükleer güç santralinde gelinen son noktayla ilgili de, “Tünelin ucunda ışık gözüktü” ifadesini kullanan Dönmez, Akkuyu’da ilk üniteyi 2023’te işletmeye alma yolunda çalışmaların rayında ilerlediğini anlattı. Dönmez, Sinop’ta ise Japonların fizibilitelerini Türkiye’ye sunduklarını ve değerlendirmelerin sürdüğünü aktardı. Trakya lokasyonu üzerinde de Çinlilerle müzakerelerin devam ettiğini yineleyen Dönmez, bir santralin lisansından işletmeyi almaya kadar geçen süre ortalamasının nükleer santralde 8 yılı bulabildiğini vurguladı.

 

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

 

 

imran_han_turkiyeye_geliyor_1546227931_4699 İmran Han Türkiye’ye geliyor

Pakistan Başbakanı İmran Han, 3-4 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası durumu da ele alacak Han iş forumunda konuşacak, Türk iş adamları ve potansiyel yatırımcılarla da bir araya gelecek.

Erdoğan davet etti! İmran Han Türkiye’ye geliyor

Pakistan Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Han’ın yen iyılın ilk haftasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetine icabetle Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacağı bildirildi.

Açıklamada, Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini düzenleyecek Han’a, aralarında Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, Planlama Bakanı Makhdoom Khusro Bakhtyar ve Başbakan Han’ın Ticaret ve Yatırım Danışmanı Abdul Razak Davud’un da bulunduğu üst düzey heyetin eşlik edeceği belirtildi.

Ziyaret sırasında İmran Han’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşeceği, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası durumu da ele alacaklarının kaydedildiği açıklamada, Başbakan Han’ın Ankara’da ayrıca iş forumunda konuşacağı, Türk iş adamları ve potansiyel yatırımcılarla da bir araya geleceği ifade edildi.

AÇIKLAMADA, ŞUNLAR KAYDEDİLDİ:

“Pakistan ve Türkiye, yüzyıllarca eskiye dayanan ortak din ve kültürel miras üzerine kurulu tarihi ve benzersiz bağların keyfini yaşamaktadır. İki ülkenin mükemmel seviyede ve her geçen yıl daha da güçlenmeye devam eden siyasi, ekonomik, savunmayla ilgili kültürel ve halktan halka ilişkileri bulunmaktadır. Başbakan’ın Türkiye’ye yaklaşan ziyareti, iki kardeş ülkenin hükümetleri ve halkları arasındaki tarihi bağların daha da güçlenmesini sağlayacaktır. Dahası ziyaret, iki ülke arasında özellikle ekonomik ve ticari ilişkilerle ilgili iş birliği ve birlikte çalışma konusunda yeni alanların keşfedilmesine yardım edecektir.

 

h11p9_1546154000_0115Arap dünyasından çok ilginç karikatür!

İsrail ve Suudi Arabistan arasında diplomatik ilişkilerin gayrı resmi kanallardan yürütüldüğü iddialarının ayyuka çıktığı günlerde BAE Dışişleri Bakanı Enver Gargaş’ın Twitter paylaşımı iki ülke arasında yaşananları özetledi.

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Envar Gargaş sosyal medya hesabı Twitter üzerinden akşam saatlerinde, “İngiltere Muhammed bin Selman’a ve Suudi Arabistan’a sırtını dönmemeli” başlıklı bir yazı paylaştı.

Gargaş’ın paylaştığı yazıda, “1960’lardan sonra Müslüman Kardeşler ve Vahhabiliğin ilk kez savunmada kaldığı ve şuan bu ikisinden daha büyük bir tehlike olarak İran’ın olduğu” ifadelerine yer verildi.

Aynı zamanda, “Muhammed bin Selman Yahudilerin İsrail’de toprak sahibi olmalarını destekliyor” ifadelerinin de geçtiği yazıda, “MBS’nin fikir savaşaını kazanması için Batı’ya özellikle de İngiltere’ye ihtiyacı var” ifadeleri dikkat çekti.

MBS ve Netanyahu aynı safta

Yazıda dikkat çeken bir diğer husus ise Enver Gargaş’ın Netanyahu ve Muhammed bin Selman’ı aynı resim karesinde kullanmasıydı.

İran’a karşı Netanyahu ve İbn Selman’ın savaştığı fikri üzerinde duran ressimde, Netanyahu’nun İbn Selman’ın arkasına saklanıp “küçük gösterilmesi” ise diğer dikkat çeken bir konu oldu.

 

 

r3ABD, Mısır, Suudi Arabistan ve BAE’den ortak tatbikat

Mısır ordusu ABD, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) de katılımıyla Kızıldeniz’de ortak askeri tatbikat başlatıldığını açıkladı.

Mısır Ordu Sözcüsü Albay Tamir er-Rifai, yaptığı yazılı açıklamada, “Kartal Cevabı 2018” adı verilen tatbikata Mısır, ABD, Suudi Arabistan ve BAE’ye ait özel deniz kuvvetleri birliklerinin katıldığını belirtti.

Tatbikatın birkaç gün süreceğini kaydeden Rifai, Ürdün, Pakistan ve Güney Kore’nin de tatbikata gözlemci olarak katıldığını aktardı.

Rifai, deniz tatbikatının mayınlarla nasıl başa çıkılacağı, güvenlik yöntemleri, mayın arama ve bulma ekipmanlarının tanıtılması gibi bir dizi teorik dersler ile başladığını ifade etti.

Mısır Ordu Sözcüsü ayrıca tatbikat kapsamında şüpheli gemilerin aranması ile plaj saldırıları konusunda eğitim verildiğini ve tatbikata katılan ülkelerin özel kuvvetleri arasında ortak etkinliklerin gerçekleştirildiğini kaydetti.

Mısır ve ABD donanma güçleri Nisan 2017’de de Kızıldeniz’de “Kartalın Selamı 2017” isimli ortak askeri tatbikat gerçekleştirmişti.

 

12443DZKK, PAKİSTAN’IN KARAÇİ LİMANINI ZİYARET ETTİ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ada sınıfı korvetlerinden TCG BÜYÜKADA Pakistan’ın Karaçi limanını ziyaret etti.

A+A-MİLGEM Projesi kapsamında üretilmiş Ada Sınıfı korvetlerinin ikinci gemisi olan TCG BÜYÜKADA, Afrika’ya yönelik icra edilen insani yardım faaliyetinin ardından Hint Okyanusu ve mücavir bölgelerin ülkeleriyle ikili ilişkilerin geliştirilmesi maksadıyla kardeş ülke Pakistan’ın Karaçi limanına ziyarette bulundu.

Yapılan ziyaret kapsamında, TCG BÜYÜKADA korveti Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muhammad Zakaullah ve Pakistan Donanma Komutanı Koramiral Syed Arifullah Hussaini tarafından ziyaret edildi. Seçkin misafirlere gemi personeli tarafından MİLGEM tanıtıcı brifingi verildi ve gemi gezdirildi.Türk denizcilerden Pakistanlı denizcilere eğitimTCG BÜYÜKADA’da bulunan Amfibi Hücum Timi tarafından Pakistan Deniz Kuvvetleri personeline Gemiye Çıkma (Boarding) Eğitimi verildi.Pakistan Deniz Kuvvetleri Eğitim Merkezi’nde karşılıklı brifingMarmaris/Muğla’da konuşlu Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezinin (ÇUDGMM) katkılarıyla Deniz Güvenliği hakkında karşılıklı brifingler verilerek bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunuldu.Geçiş Tatbikatı (PASSEX) yapıldıdzkk-pakistan-ziyareti-03

TCG BÜYÜKADA ve Pakistan Deniz Kuvvetlerine ait PNS ASLAT (F-254), PNS ZARRAR (P-03), 1 Adet P-3 Orion tipi deniz karakol uçağı, 1 Adet Alouette tipi helikopter ve 1 Adet HAI-Z9EC tipi helikopterin katılımıyla geçiş tatbikatı da yapıldı. Yapılan tatbikat ile Türk ve Pakistan Deniz Kuvvetleri unsurları arasındaki karşılıklı çalışabilirlik ve işbirl

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 31 Aralık 2018, 08:38 tarihinde Dünya, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 841 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU