AVM’ miz Hızla Yükseliyor,Ne güzel!..

12391394_10153936463536178_2581407245786903354_nRize’ye AVM lazım mı değil mi tartışıla dursun inşaatında hummalı çalışma devam ediyor.

Tuhaf bir his.Bir yandan bütün ihtiyaçlarını bir arada bulabileceğin cafcaflı kalabalıklar öbür yandan tüketim toplumu olduğumuzu hatırlatması…

Hakkında ne düşünülmesi gerektiğini bile tam olarak kestirmek zor.Öyle bir hayatımızın bir parçası oldu ki olmazsa olmaz gibi..
AVM lere karşıyım.Bunu net bir şekilde ifade edeyim önce.İnsanların bir binanın içine doluşup tek havası yürüyen merdiven, ışıltılı tabelalar ve bilinçaltımıza “bunu almalısın bunu da almalısın” telkini vermesi kapitalizmin tatlı bir dayatması.Zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz,dışarıyla bağlantınız kesilmiş gibi.Hele o marka hamburgerciler! Oradan yediğinizde avrupalı gibi pek bir havalı oluyorsunuz! Tam bir ”elitsiniz”!
Netice de AVM ler de bu toplumun vazgeçilmezi haline geldi yapacak bir şey de yok.
Bizimki bildiğiniz şehrin orta yerinde.Yerleşim alanlarının hemen içinde.
Ben sadece AVM nin değil hiç bir kurum ve kuruluşun artık şehrin içinde olmaması gerektiğini düşünüyorum.Önce ki yazılarımın birinde bahsetmiştim; Rize gibi  merkezleri dar bir alanda kurulmuş şehirlerin etrafa açılarak büyümesi gerekiyor diye. Üniversitemiz bu anlamda doğru yerde, keza Araştırma hastanesi de kendi alanını oluşturdu.Ama yapılmakta olan AVM için seçilen yeri bu mantığa  oturtmak mümkün değil.
Tüketime hizmet eden şeyler modern hayatın bir parçası oldu maalesef.
Şehrin çarşısında pazarında ayakta durmaya çalışan küçük esnafın durumu da cabası.
Çarşı esnafı daha samimi geliyor bana.Her bütçeye hitap eden küçüklü büyüklü esnafla AVM’ lerin soğuk ve marka dayatan dükkanlarını  karşılaştırmıyorum bile.
Sonuç olarak kimine göre ihtiyaç gibi görünen alışveriş merkezleri  mümkünse hiç olmasın ha illa ki olacaksa da şöyle şehir merkezlerinden uzakta olsun….
HABER BİLGİLERİ
Bu haber 04 Mart 2018, 17:32 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 3 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.255 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU