Mutluluk nedir?

5-ilknurçolak“Mutluluk nedir?” diye düşündünüz mü hiç? Nasıl mutlu olduğunuzu biliyor musunuz? Mutlu olmak isteriz hep de ama nasıl?

Bir toplulukta insanları gözlemlediğimizde kimini mutlu görürüz, kimini hüzünlü, kimini sinirli, kiminin mutsuz olduğuna karar veririz. Neye göre anlarız mutlu ya da mutsuz olduğunu. Gülen bir yüz, kıvrımları yukarıya doğru olan dudaklar, parlayan gözler. Hepimiz için mutluluğun ipuçları vardır. Fiziksel duruş, ses tonu da etkilidir. Ya siz mutlu olunca nasıl olursunuz ya da mutsuz olunca? Belki de mutlu olmuş numarası yapanlardansınız.

Mutlu olmayı öğrendik mi acaba? Yoksa doğuştan getirdiğimiz özellikler mi etkili? Hepsinin birleşimiyiz aslında. Bazı ailelere bakarız hepsi mutlu gözükür, bazı ailelerde karamsarlık hakimdir. Çocuklarının da zamanla onlara benzediğini de görürüz. Çocuklarımıza mutlu olmayı ya da mutsuz olmayı öğrettiğimizi de unutmayalım. Doğuştan getirdikleri genetik özellikleri, çevre faktörleri yanında öğrettiklerimiz de etkili. Aileden farklılaşan çocuklar da zaman zaman olabiliyor. Kişinin farkındalığı önemli bu noktada. Kendini tanıyan, geliştiren mutlu olma yolunda başarıya ulaşabilir. Mutsuzluğuna sıkı sıkı sarılanlar da ne yazık ki; çevrelerindeki mutsuz etme potansiyeline de sahipler.

Mutlu aileler için, teker teker bireylerin mutlulukları önemli olduğu kadar, bir arada olmanın verdiği sinerjiyle ailenin mutluluğu katlanabilir de. Benzer şekilde mutsuzluk da katlanabilir. Aile birbirinin mutluluğuna katkıda bulunursa hem aile bağı kuvvetlenir, hem de krizlere, sorunlara karşı daha sağlam duruş sergilenir. Ayrıca unutmayalım hepimiz aynı şeylerle mutlu olmayız.

Mutlu olmak, mutlu etmek için neler yapıyoruz biraz düşünelim.

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 04 Mayıs 2016, 17:14 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 5 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 198 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
Yazarlarımız
FACEBOOK BEĞENENLER
Resim Galerisi
PUAN DURUMU