Namussuz

7-halit kılınçNamuslu insan, ne aydınlıktan nede karanlıktan korkar. Namuslu olmak bir insanın ulaşabileceği erdemlerden biridir. Namus ,başta cinsiyet meselesi değil, şahsiyet meselesidir. İnsanın insan kalabilme adına, hayvanattan ayrıldığı hasletlerdir.  Dünyadaki kısa ömrümüz içinde, en zor imtihan iffet imtihanıdır. Bu imtihanda kazanan bir insan, dünya ve ahiretin kahramanıdır. İnsanların kusursuz olması veya insanın düşüklüğü, daha ziyade iffet işinde belli olur.

Allahü teâlâ, Kur’an-ı kerimin birçok yerinde, iffetini muhafaza edenlere, büyük mükafatlar vaad etmiş, iffetini muhafaza etmeyenlere de, Cehennem azabını göstermiş, iffetsizleri, bir insanı öldüren bir câni ile bir tutmuştur. Müminlerin vasfını anlatırken de buyuruyor ki: (Müminler, namazlarını huşu içinde kılar, boş, lüzumsuz şeylerden yüz çevirir, zekatlarını verir, iffetlerini korur, emanet ve ahidlerine riayet eder.)

Namus kavramı kadın ve  erkek için aynı derecede geçerlidir. Üstelik namussuzluk edep zaafiyetinden ibaret de  değildir. Eğer ülkenin geleceğini göz ardı  ederek kendi  çıkarları için  tüm hakkı, hukuku, ahlakı yok saymak  en büyük namussuzluktur. İçinde yaşanılan toplumun olmazsa olmaz doğrularının ihlal edildiği etik, dinsel normların (kısaca adet örf, gelenek) yasakladığı ve yapılmasının hoş karşılanmadığı davranışların aksini alışkanlık haline getirenlerde en masumane deyişle namussuzdur.

Çevremizden birkaç örnek verirsek:

Kazancının hesabını dahi bilmediği kadar zengin olanlar vergi kaçırmayı alışkanlık edinmişse bu namussuzluk değil de nedir? Eşinden boşanıp ,emekli maaşı için öz babası  ile evlendiren ve ülke bütçesinden haksız çıkar sağlayanlar namussuz değil de  nedir? Bir fabrikada kadrolu işçi olarak  görünen ve sadece ay başında bankamatikten yıllarca maaş alıp ,emekli olanlar namussuz değil de nedir? Hatırı sayılır geliri olduğu halde yeşil kart alıp devletin tüm hizmetlerinden bedava yararlanan namussuz değil de nedir?

Evi, arabası, giyimi ,kuşamı ile çevresindeki insanlardan kat be kat zengin bir hayat süren bir serbest meslek sahibi veya esnaf, asgari ücretliden az vergi veriyor veya yıl  sonunda matrahsız devreden vergi tabelasına sahipse, namussuz değil de nedir?

Yokluk, yoksulluk içinde olanlar vatan görevini canı pahasına , gururla yerine getiriyor ve nereden kazandığı belli olmayan haramzadeler askerlik vazifesinden bin türlü bahane ile kaçıyorsa , bu namussuzluk değil de nedir?

Yıllarca eğitim alıp , fakülte mezunu insanlar işsiz geziyor, evlenip yuva kuramıyor, hayatı kararıyorken, ağababalarının torpili ile iş beğenmeyen, paraya para demeyenler namussuz değil de nedir?

Bir partiye verilen  oy  da namustur, verdiği oya sahip çıkmamakta namussuzluktur. İnsanı insan yapan tüm değerler erozyona uğratılıyor ve buna el, dil , kalp ile itiraz edilmiyorsa  bu kendimize , çocuklarımızın geleceğine yapılan namussuzluk değil de nedir?

Namus sahiplenmektir. Senin olduğunu düşündüğün şeyler namusundur.

Namus; milli, dini, ahlaki, kanuni değerlerdir.

Namus; kadındır, vatandır, yaşam tarzıdır, iştir.

Namus; doğrudur, vicdandır, adalettir, haktır, eşitliktir.

Namussuzluk; hıyanettir, cinayettir, aldatmadır, önüne gelene sahiplenmedir

Vatan için zararlı her şey namussuzluktur Dini için aykırı iş namussuzluktur (inandığı gibi yaşamayan) iş yeri kurallarına, kanuni zorunluluklarına uymayanda namussuzdur.

Başkasına zararı dokunanda … Hak yiyen, yediren, yenmesine göz yuman da … Kendisine ve topluma faydalı olmayan da NAMUSSUZDUR.

Saygı değer okurlar ,  yaşamımız boyunca Allah bizi utandırmasın.

 

Halit KILIÇ

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 29 Nisan 2019, 06:59 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 7 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 681 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU