RİZE ANADOLU LİSESİ KAPATILMASIN

BAHARTOPCUMezunu olmaktan her zaman gurur duyduğum Rize Anadolu Lisesinin, Rize’de sınavla öğrenci olan okullar arasında olmadığını gördüm ve bu yazıyı yazmaya karar verdim.

Acaba bir şehrin en kıdemli okullarından biri neden kapatılmak istenir?

Yetkililere kapatılma sebebi sorulduğunda, neden açıklayıcı bir cevap verilmez?

Bu okulla gönül bağı olan herkesin aklına bunlara benzer pek çok soru geliyor ancak soru sormak ta cevap aramak ta anlamsızlaşıyor bazen. Yine de bu durum, iyi niyetli fikirlerimizi ortaya koymamıza engel olmamalıdır diye düşünüyorum.

Böylesine yanlış bir tutumdan sonra her zamankinden daha çok tepkimizi ortaya koymanın zamanıdır.

RAL 1985 yılında açıldı. Açıldığı ilk yıllarda ortaokul ve lise bir arada 7 yıllık bir eğitim veriliyordu. İlkokuldan sonra sınavla öğrenci alınıyordu ve 1 yıllık İngilizce eğitimi içerikli hazırlık sınıfından sonra ortaokul boyunca fen bilgisi ve matematik dersleri de İngilizce olarak öğretiliyordu.

Bugün, pek çok memurun 1 yıllık maaşına denk gelecek miktarda paralarla hizmet veren kaliteli özel okulların bile, başarıya ulaşmakta zorlandığı dil eğitimi bu okullarda hakkıyla veriliyordu.

Durumu bir örnekle somutlaştıracak olursam, Anadolu Lisesi mezunu bir genç İngilizce roman okuyabilecek düzeyde dil becerisini geliştirmiş oluyordu.

Rize Anadolu Lisesinde de durum aynıydı. Üstüne üstlük bu okul üniversiteye öğrenci kazandırma başarısı açısından Rize’nin yüz akıydı. Okulumuz adeta bir eğitim meşalesi gibi parlıyordu.

Bu kadar başarı ve pırıl pırıl olmak suçmuş gibi oklumuzu yok etmenin adımları atıldı.İlk müdahale, okulun eğitim süresi 7 yıldan 4 yıla indirilerek yapıldı. Ardından giriş puanları yavaş yavaş aşağıya çekildi. Ve şu anda Rize’nin eğitimle ilgili tek derdi buymuş gibi Rize Anadolu Lisesi kapatılmak isteniyor.

Hatta kapatılma durumu netleşti diyebiliriz. Çünkü Rize’de sınavla öğrenci alan okullar arasında Rize Anadolu Lisesi yok!

Çelişkiye bakın ki Rize’de ilk kez sınavla öğrenci alan okul Rize Anadolu Lisesi!

Bana sorarsanız şehirlerin kadim okulları, tarihi eserleri kadar önemlidir . Çünkü binlerce mezun vermişlerdir ve bu okullar o mezunların çocukluğu, gençliği, anıları demektir.

Bu okullar mezunları için şehirlerine olan aidiyet duygularını pekiştiren unsurlardır. İnsanları şehri için çabalamaya, gönül birliğine sevk eden ortak paydalardır.

Mezunlarının pek çoğu ülkemizin farklı şehirlerinde önemli alanlarda hizmet veren Rize Anadolu Lisesinin bu birleştirici etkisinin de yok sayılması ayrıca üzüntü vericidir.

Yazım boyunca, ilkokul öğretmeni olmamın getirdiği alışkanlıkla, Rize Anadolu Lisesinin neden kapatılmaması gerektiğini somutlaştırarak anlattım, örneklendirerek anlattım, fayda zarar ikilemiyle anlattım.

Şimdi yetkililerden aynı derecede mantıklı bir anlatımla, karara itiraz eden bunca insanın hatırına sadece bir adet sebep göstermelerini istiyorum.

Çünkü ben halkım.

Bahar Topçu Çebi

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 18 Nisan 2018, 17:54 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 7 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 271 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
MbTasarıM
Yazarlarımız
FACEBOOK BEĞENENLER
Resim Galerisi
PUAN DURUMU