RİZE HAVA LİMANI İÇİN AKILLARA ZARAR ÖNERGE!…

 

uğurbayraktutanArtvin Milletvekili Havalimanı Rize’de Rantabıl Değil Önergesi CHP Artvin milletvekili Uğur Bayraktutan Rize Artvin Havalimanının yeri Rantabıl değildir diyerek TBMM akıllara zarar bir önerge verdi .

“ Trabzon Havalimanının yolcu kapasitesinin önemli bir bölümünün Rize yolcusu olduğu, Rize’nin Pazar ilçesinde yapılacak olan Rize Artvin Havalimanının da rantabl olmasını sağlayacak yolcu kapasitesinin yine Rize yolcusu olacağı ve Pazar ilçesinden Artvin yönüne doğru daha öte bir yerde yapılması halinde hedeflenen yolcu sayısına ulaşılamayacağı gibi rantabl olmayacağından hayal kırıklığına neden olacağı açıkça bilinen Rize Artvin Havalimanının yapılacağı yer ile ilgili “Bu adam  çıldırmış olmalı” dedirtecek türden bir soru önergesi verildi.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, TBMM’ye verdiği soru önergesinde Rize Artvin Havalimanının Fındıklı ile Arhavi arasında Artvin’e yakın bir yerde yapılması gerektiğini savundu. Rize-Artvin Havaalanı ile ilgili bir soru önergesi veren CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, bu projenin Fındıklı ile Arhavi arasında, Artvin’e daha yakın bir yerde inşa edilmesi gerektiğini savundu. Bayraktutan, bu haliyle bu projenin Rize’ye münhasır bir havaalanı olacağını belirterek, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi.  Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu önergede, Artvin – Rize Havalimanını ele aldı. Artvin Milletvekili Bayraktutan, Önergesinde şu ifade ve sorulara yer verdi: “Dönemin Başbakanı ve mevcut Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan Artvin’e Havalimanı sözü vermiş ancak geçen süre zarfında henüz bir gelişme yaşanmamıştır. 2014 Belediye seçimlerinde, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, 7 Haziran 2015 ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde Havalimanı yapılacağı dillendirilmiş olmasına karşın henüz bir çivi dahil çakılmamıştır. Ayrıca yapılacak Havalimanının sadece Artvin’e özgü olmadığı Artvin – Rize Havalimanı olacağı açıklanmış ve ortak bir noktada yapılacağı ifade edilmişti. Artvin kamuoyunda bu söylem karşılık bulmasa da yaşanan süreç gözlemlenmiş, Ardeşen ilçesinde kurulması gündeme gelmişti. Artvin İl Merkezi ile Havalimanı yapılması düşünülen Rize’nin Ardeşen ilçesi arasındaki mesafe 120 KM’dir. Ardeşen ile Rize Merkezin mesafesi ile 50 KM’dir. Dolayısı ile ortak bir Havalimanı projesi ortak mesafelerle olması uygunluk kazanır. Artvin Merkez ile Arhavi ilçesi mesafesi 82 KM’dir. Rize Merkez ile Arhavi ilçesinin mesafesi de 84 KM’dir. Yani özetle Rize ve Artvin’in ortak Havalimanı yapmaları söz konusu ise Rize ve Artvin il Merkezlerine olan ortak mesafeleri dikkate alınmalıdır. Aksi taktirde İki İl arasında yapılan ortak havalimanı değil, tek bir ilin hizmetine sunulan bir havalimanı olacaktır. Bunun içinde en uygun bölge Arhavi – Fındıklı sahil şeridi veya uygun görülen alan olmalıdır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz durumlar söz konusu iken Ardeşen ilçesinde yapılması planlanan Havalimanının Artvin’e doğru daha yakınlaşması beklenirken aksine daha da uzaklaşarak Pazar ilçesine yapılması gündeme gelmiştir.

Bu bağlamda;

1- Artvin – Rize ortak Havalimanı için 2016 bütçesinden pay ayrılmış mıdır?

2- Artvin – Rize ortak Havalimanı ne zaman ve nereye yapılacaktır?

3- Artvin – Rize ortak Havalimanı için yapılan çalışmalar ne aşamadadır?

4- Artvin – Rize ortak Havalimanı ne zaman açılacaktır?

5- Artvin – Rize ortak Havalimanı Artvin ili ve Rize ilinin ortak kullanacağı bir noktada mı yapılacaktır? 6- Artvin – Rize ortak Havalimanı Rize’ye 40 KM yakınlıktaki Pazar ilçesine Artvin’e 125 KM uzaklıktaki bölgeye yapıldığında bu hizmet Artvin’e mi yoksa Rize’ye mi yapılmış olacaktır?

7- Artvin – Rize ortak Havalimanı için yapılan yer tespitin adil yapıldığını düşünüyor musunuz? Konu ile ilgili yeniden bir yer tespiti yapmayı düşünüyor musunuz?”

Rize Arvin Hava Limanı için bugüne kadar hiçbir girişimde bulunmayan CHP önerge ile yapılacak bir büyük yatırıma engel olmaya çalışması büyük infiale sebep oldu….

Karadenizvira Haber olarak vekili protesto ediyoruz…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 12 Nisan 2016, 19:13 tarihinde Ekonomi, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Siyaset kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 530 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
Yazarlarımız
FACEBOOK BEĞENENLER
Resim Galerisi
PUAN DURUMU