Rizespor, Beşiktaş maçını tekrarlatabilir!.

56649298_2330915443901565_9069092490845356032_n“Beşiktaş maçındaki sonucu etkileyen VAR hatası yüzünden Rizespor, 7-2 kaybettiği Beşiktaş maçının tekrarını isteyebilir ve gereğinde işi UEFA’ya, FİFA’ya ve CAS’a kadar götürüp, oynanan maçı iptal ettirebilir..”

Bunları salı akşamı aSpor kanalındaki 90a programında söyledim ve bugün de yazıyorum..

Ortada açık seçik ve sonucu etkileyen bir “hukuk ihlali” var. Böyle bir ihlalden, belki de hala “gazetecilik yapan” Hürriyet muhabiri olmasa haberdar bile olmayacaktık.

Bütün gazetelerde, bütün maçlar ve yorumlar ekran başından yazılır stada kimseler gitmezken, bir Hürriyet muhabiri, 42’nci Vedat Muriqi’in attığı golden sonra, yayıncı kuruluşun, VAR tarafından çizilen o kırmızı mavi ofsayt çizgilerini ekrana getirdiğini, buna karşılık ikinci yarıda ayni kaleye atılan iki şüpheli Beşiktaş golünde (Burak ve Güven) ise getirmediğine dikkat etti ve maçtan sonra yayıncı kuruluşu arayıp “Beşiktaş’ın gollerinde neden ofsayt görüntülerini yayınlamadınız” dedi. Aldığı cevap..

“VAR bize o görüntüleri yollamadı” oldu. Muhabir haberinin peşini bırakmadı. Bu defa VAR’ı aradı..

“Beşiktaş gollerinde ofsayt çizgisi neden çekilmedi” diye sordu.

Aldığı cevap en büyük VAR skandalını ortaya çıkardı.

Beşiktaş’ın attığı gollerde VAR sistemi devrede yoktu. Bundan da hiç kimsenin haberi yoktu. Sistem çalışmayabilirdi ama o zaman VAR/ ofsayt kamerasının çalışmadığı, hakem kanalı ile takım kaptanlarına bildirilmeli, herkes durumu öğrenmeliydi.

Rize gol atarken çalışan, Beşiktaş gollerinde çalışmayan VAR nasıl oluyordu peki?.

VAR’ın açıklaması şöyleydi..

“Ev sahibi Rizesporlular bize ofsayt çizgisini çekecek kameranın çalışmasını sağlayacak doğru dürüst bir platform veremediler.. Kameramızın önüne insanlar geliyor, onlar gelince de VAR kamerası çizgileri çekemiyordu.”

Yani iki kişi ayarla, tuttuğu takım hücumda ise kameranın önünde dursun geçsin ve VAR’ı iptal etsin.. Sen de ofsayttan golü at..

Böyle bir rezalet dünyanın hangi yerinde olur?.

Güvenilir bir ofsayt kamerası koyamıyorsan, ofsayt pozisyonlarında VAR’ı iptal eder ve bunu maç öncesinde hakemlere ve soyunma odalarında iki takım oyuncularına ve yöneticilerine bildirirsin.

Maç ofsayt kamerasız oynanabilir, ama istersen çalışan, istersen çalışmayan bir ofsayt kamerası ile herkesten habersiz maç oynatmak, skandal ötesi bir futbol cinayetidir.

Neden önemli bu ofsayt kamerası?.

VAR’ın iki cins kararı var..

1- İhtiyari karar.. Hakeme “Bu pozisyonu bir daha incele istersen” denir. Burada son söz hakemindir. Penaltı, kırmızı kart durumları böyledir. Hakem kararından eminse VAR’a gitmez bile.. Her şey orta hakemin elindedir. Bu kuralı da herkes bilir.

2- Kesin karar.. Bu sadece ofsayt için geçerlidir. VAR kamerası çizgiyi çeker. Teknoloji ofsayt diyorsa gol otomatik iptal edilir ve durum hakeme tebliğ edilir.. Yani teknoloji iptal eder golü. Orta hakemin söz ve karar hakkı yoktur.. Ofsayt durumunda VAR hakeme “Gel bir bak, istersen” demez. Kararı bildirir..

“Gol” ya da “ofsayt!.”

Şimdi böyle skoru değiştirecek bir kesin karar durumunda VAR’ın sağlıklı çalışmaması kabul edilebilir mi?.

VAR’ın sağlıklı çalışmadığı biline biline, böyle gizli kapaklı, büyük şüphe uyandıran uygulama yapılır mı?.

Yapılırsa, bu, büyük bir hak hukuk ihlali olmaz, hatta Rize aleyhine “organize bir iş” yapıldığı şüphesi doğurmaz mı?.

O zaman bu maçın sonucu nasıl sağlıklı onaylanır?.

Bu üç puan Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi, Rize’nin Avrupa yolunda çok ama çok önemliyken üstelik..

İyi bir spor hukukçusu avukat, bu maçı iptal ettiremezse, ben “hukuk” bilmiyorum.

(Bu skandal haberi olayı ısrarla takip ederek çıkaran ve o gece yarısı maç yazısı sayfasına yetiştiren adını bilmediğim arkadaşımı kutlar, alnından öperim. Mesleğin Son Mohikanlarından birisin dostum!.)

 

Hıncal Uluç

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 11 Nisan 2019, 10:45 tarihinde Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Spor Haberleri kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 1.000 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU