YÜREKLERİMİZ NE ZAMAN ISINACAK?

Cemreler çok önemli bir tabiat olayıdır. Kış mevsiminin bittiğini, baharın geldiğini haber verir cemreler. 7 gün aralıklar ile gerçekleşir. İlk olarak havaya, daha sonra suya ve son olarak da toprağa düşer. Bu sene Yılın ilk cemresi 19-20 Şubat 2021 havaya düştü.  İkinci cemre 26-27 Şubatta suya, 3. Cemre ise 5-6 Mart 2021 toprağa düşecek.

 

Cemrenin her düşüşünde havalar ısınmaya başlar ve insanlar bu ısınan havayı hisseder. Cemreler arasında sıcaklıklarda anı düşüşler görülür. Bu da cemrenin havanın aşağıdan değil, yukarıya doğru ısındığını gösterir. Cemre kelime karşılığı kor halinde yanan ateş anlamına gelmektedir. İslam dinindeki anlamı ise Müslümanların hac esnasında Mina vadisinde attıkları taşların yığını demektir. Cemre meteorolojik bir olaydır. Takvimlerde bahardan önce 7 gün ara ile havaya, suya ve toprağa düşer. Cemre sıcaklık yükselmesi olarak tanımlanır.

Atalarımız Hiderelez kutlamalarına başlardı bu dönemin sonunda. Bugünde aynı gelenek sürmektedir. İnsan tabiatın ayrılmaz bir parçası. Ruhunu cemre denilen tabiat olayından ayrı tutmak imkansız. Cemrelerle birlikte vücudumuzda meydana gelen değişiklikleri yabana atmamak lazım. Her insanda farklı tezahür etse de aslında bütün insanlar yazın gelişinin habercisi cemrelerle birlikte hareketlenirler. En son cemre ile birlikte yüreklerimizin de ısınacağını bilmeliyiz. Kor ateşlerde yanan yüreklerimizi sevgi dalgaları ile serinletmeliyiz.

“Ellerimde kış, saçlarımda kar cemre olup düşer misin toprağıma” demiş şair. Aşk-ı zikretmek için; söz dudağa gelmeden önce, cemre gibi yüreğe düşmelidir demiş Mevlana. Aşkla bakalım her şeye. Aşkla ve şevkle güzellikleri yüreğimize düşüren Mevlamıza şükredelim. Cemre bu sefer insanlığa düşsün! Ne toprağa ne suya ne de havaya! Sadece insanlığa düşsün bu sene cemreler!

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 27 Şubat 2021, 10:03 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 238 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU