HAVAALANI KOMİSYONU TEKRAR TOPLANDI

1Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grubu Belediye Encümen Salonunda toplandı

Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grubu Belediye Encümen salonunda çalışma grubu üyeleri ile geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Rize Kent Konseyi Başkanı İ.Hakki ZIRH; Sizlerin de bildiği gibi Kent Konseyleri kentteki olumsuzlukları olumluya çevirmek ,kenti yaşanabilir kentler sıralamasında üst sıralara çıkarmak için uğraşır. Bizler Rize’yi temsil eden tüm temsilcilerimizle birlikte bunun olması için çalışıyoruz. Kentimizin gelişmesi için çağdaş ulaşım dediğimiz (havayolu-demiryolu-denizyolu)tüm araçların kentimizde olmasını istiyoruz. Kentin gelişmesi yalnızca insanların bilinçlenmesiyle olmuyor. Kentin temel yapılarının sağlanması gerekiyor. Ulaşımda bunlardan biri. Biz ulaşım araçların kentimize gelmesini sağladığımızda kentimizin gelişmesinin hızı artacaktır. Dedi.

Rize Kent Konseyi Başkanı İbrahim Hakkı ZIRH Eski Çay İşletmeleri Genel Müdürü Tuncer Ergüven’e söz verdi.

3Eski Genel Müdür hazırladığı Demiryolu projesinin  zamanın yöneticileri tarafından dikkate alınmadığını belirten bir konuşma yaptı ve projesini istifade üzere Rize Kent Konseyi Başkanı İbrahim Hakkı ZIRH’a verdi.

Daha sonra  söz alan Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grubu Başkanı Metin Topçu;2

Gördüğünüz gibi sayın Genel Müdürümüzün önemli çalışması kabul görmemiş. Nedeni bir programa dayanmış olmamasıdır. Programa dayanmayan ama entelektüel anlamda konuşmalarda yer alan projeler hayata geçmez. Maalesef Sayın eski Genel Müdürümüzün projesi kabul edilmedi. Çünkü bir programa dayanmıyordu. Biz projemizi bir programa dayanarak hazırladık. Nedir o program? Hükümetimizin 81 ili kapsayan 71 havaalanı programıdır. Yani 2023 e kadar havaalanı olmayan sadece 10 il kalacak. Dayanağımız bu önemli programdır. Daha önceleri nice atılan temellerin yarım kaldığını, projelerin başlamadan sona erdiği bir durumlar vardı. Ama şimdi programını uygulayan bir yapı var. O nedenle harekete geçtik. Bir önemli konuda Trabzon havaalanının yeniden yapılması gündemdedir. Orada yenilenen bir havaalanı var. İç ve dış hatları yeniden düzenlendi ve kapasitesi 2 milyon yolcuya çıkarıldı. Ordu Giresun havaalanı 2013 te hizmete gireceğinden burada yeniden bir havaalanının yapılması yerine Rize ve Artvin’i kapsayan bir havaalanının ilimizde yapılması için harekete geçtik. Ş u anda 750-800 bin yolcumuz var. Bu  miktar yolcu havaalanımızın yapıldığı gün 48 havaalanı içinde 14.sıraya getiriyor. Geçen süre zarfında boş durmadık. Dosyamızı hazırladık ve kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarına hız verdik. Ayrımsız bütün STK lar destek verdi. Ziyaretlerimizi sürdürürken dosyamızı yetkililere ulaştırma işini de gerçekleştireceğiz. Hiçbir aksama olmadan çalışmalarımıza devam ediyoruz. İnanıyorum ki dosyamız yetkililerimize ulaştığında gereğini yapacaklardır. Dedi.

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 06 Ocak 2013, 21:33 tarihinde Dosyalarımız kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 903 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU