OVİT SEVGİ YOLU ÇÖZÜM BEKLİYOR(II)

Geçen günlerde “OVİT TÜNELİ GARİP KALDI” başlıklı bir yazı kaleme almıştık. Hemen hemen bir ay geçmesine rağmen konuyla ilgili pek kimseden ses çıkmadı.

Konuyu tabii ki Rizeli ve bölge halkı adına dile getirmiştik.

Bizde yanlış yazabiliriz, yanlış bilgilenmiş olabiliriz. Şayet yanlış söylediysek ikaz edilmemizi, doğru söylediysek onaylanıp gereğinin yapılmasını isteriz.

İlgili kişilerden ses çıkmamasını bölge halkı adına eleştiriyor ve kınıyorum.

Başlığı “OVİT SEVGİ YOLU” diye atmamın sebebi, yapılışında bu hattın gayesi Karadeniz’i Doğu ve Güneydoğu’ya açmaktı. Yani, sabah Rizede çıkan hamsiyi Mardinli dört saat sonra yiyecekti! Fakat heyhat…

Bu hattın (Ovit Hattı) ne kadar önem arz ettiğini anlamamız adına, yeni öğrendiğim bir bilgiyi paylaşarak yazıma son vermek istiyorum:

Birkaç gün önce TGRT’de şöyle bir haber dinledim; Zigana Tünelinden bitiş tarihinden bugüne yani 1,5 ay içinde geçen araç sayısı 250.000 (ikiyüz elli bin). Bir günde 5.000 (beşbin) araç geçişi demektir.

Bu rakamı vermemin sebebi Ovit Tünelinin yapılışının bir gayesi de çok yoğun olan Zigana hattını hafifletmek ve orayı kısmen rahatlatmak içindi. Bu rakamla herhalde Ovit’in ne kadar önemli olduğunu birkez daha anlamış olduk.

Fakat gel gör ki, bitişi 5-6 yıl olmasına rağmen bağlantı yolları, değil bitmek hiç başlanmamış yerleri bile var. İşte bunlardan bir tanesi ve bence en önemli bölümü, geçen yazıda da belirttiğim gibi İkizdere’den yukarı tünele kadar olan 22 km’lik kesimdir.

Haklı olarak bölge halkı soruyor, madem bu fonksiyonu icra edemeyecekti, devasa Ovit Tüneli neden yapıldı diye…

Tabii ki bizden söylemesi yetkililerden yapması. Yapılmadığı sürece de kamu adına söylemeye devam edeceğiz.

Saygılarımla…

MEHMET EMİN TOPRAK

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 16 Temmuz 2023, 15:09 tarihinde Genel, Köşe Yazarları, Yazar 8 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 118 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU