53’üncü Havaalanı Rize’ye Çok Yakışacak

aksoy
Hava alanının Rize için artık olmazsa olmazlarda biri olduğunu belirten Rize Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Güven Aksoy, 53’üncü havaalanının Rize’ye çok yakışacağını söyledi.

Yaklaşık bir yıldır sıklıkla dillendirilen ve Rize’nin en önemli ihtiyaçlarından biri olarak görülen hava alanı için ilk önemli adım, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bu konuda bir araştırma yapın” sözleriyle atıldı.

Ülkemizde şu anda 52 tane yapılmış ve yapımı devam eden hava alanının olduğunu belirten Rize Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Güven Aksoy; “53’üncü havaalanının Rize’ye çok yakışacağını düşünüyoruz. Bugüne kadar konuşulan her söz gerçek olma yolunda ilerlemeye başladı. Yapılacak araştırmalar sonucunda görülecektir ki hayallerine ilerleme yolunda hızla ilerleyen Rize, havaalanı sayesinde hedeflerine daha süratle kavuşacaktır” diye konuştu.

Zira havaalanı bu ilin turizmde, sosyal yaşamda, eğitimde, sanayide, sporda, ticarette, yatırımlarda kısaca her alanda gelişmesi için en önemli unsurlarından biri olduğunu söyleyen Aksoy; “Şayet ilinizde havaalanı yoksa bu alanların birçoğundan mahrum kalıyorsunuz. Her halükarda havaalanı bir şehrin kalkınması ve dünyaya açılması için en önemli ulaşım araçlarından biridir. İstatistiklere bakıldığında görülüyor ki; hava alanı Rize’de yapılmaması için pek neden kalmamıştır. 2013 yılında, Temmuz ayı sonuna kadar Trabzon’a inen iç ve dış hat yolcu sayısının 1.472.676 olduğu görülüyor. Bu sayıyı günlere böldüğümüzde Trabzon havalimanına inen yolcu sayısının 7 bin civarında olduğunu görüyoruz. Bu yolcu kapasitesinin çoğunu veya üçte birini Rizelilerin oluşturduğunu savunmuyoruz. Ama yaklaşık iki-üç bininin Artvin ve Rize illerinden olduğunu var sayarsak bu da her gün ilimizde yapılacak olan bir havalimanından 200 kişilik uçaklardan 10-11 uçak kalkabileceğini söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Şu an sokaktaki vatandaşımız ve esnafımıza havaalanının ile ilgili düşünceleri ilk sorulduğunda; “Trabzon havaalanını bize çok yakın” diyebildiğini de belirten Güven Aksoy; “Aynı kişilere havaalanın ilimize kazandıracakları ile ilgili bilgi verilince, havaalanının sadece seyahat amaçlı olmadığı ve bir ilin gelişmesinde büyümesinde tercih edilmesinde de olmazsa olmazlardan biri olduğu kanısına varıyor. Sonuç olarak 2023’ü hedefleyen bir Türkiye’de, başta Türkiye Cumhuriyeti Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Hayati Yazıcı ve Rize Milletvekillerimiz Hasan Karal, Nusret Bayraktar ve tüm yerel yöneticilerimizden 53. havaalanının Rize ilimizde yapılmasını istiyoruz. Bu havaalanında emeği geçecek herkese şimdiden Rize esnafı adına şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 09 Eylül 2013, 19:53 tarihinde Ekonomi, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 516 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU