AK PARTİDEN İHRAÇ EDİLMEK İSTENMİŞTİ, AK PARTİ RİZE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDU..

onay 2Siyasette sıyrılmanın kendine özel kuralları var. Eğer bir siyasi parti içerisinde milletvekili, belediye başkanlığı veya benzeri siyasi makamlarda bulunmayı hedefliyorsanız mutlaka bu yönde uzun süreli bir çalışma yapmak zorundasınız.

Bu çalışma rakip partilere karşı mücadeleyi, onlara üstün gelmeyi gerektirdiği gibi parti içinde de benzer hedefi olanları geçmeyi gerektirir. Bu nedenle iddialı partilerde, parti içi çatışmalar sık sık görülür ve sonuçta öne çıkan, diğerlerini geride bırakmayı başaran hedefine ulaşır..

Rahmi Metin, Ak partiye kuruluşundan beri ilgi duymuş,Ak partili olarak birçok kademede görev yapmış bir isim.

Sosyoloji mezunu olan Metin, iyi bir eğitimci ve çevresiyle iyi ilişkiler kuran biri olarak kısa sürede Ak parti içerisinde göz dolduran isimler arasında yer aldı.

İlk olarak 2004 yılında il genel meclisi adayı olarak girdiği yerel seçimlerde il genel meclisi üyesi seçildi ve ardından il genel meclisi başkanı oldu. Bu görevini 2009 yılına kadar sürdürdü. 2009 yılında da yeniden il genel meclisi üyeliğine seçildi ve yine önceki dönemde olduğu gibi il genel meclisi başkanlığına getirildi.

Ancak, 2011 seçimleri yaklaşırken parti içi yarış hızlandı ve 12 Haziran 2011 seçimlerinde muhtemel milletvekili adayı olarak tahmin edilen Rahmi Metin ismi üzerinde ittifak oluşmadı , onun yerine il başkanı Hasan Karal’ın aday olmasına karar verildi.

Hasan Karal’ın milletvekili seçilmesinin ardından da il genel meclisi başkanlığı için Rahmi Metin’in karşısına partisinin içerisinden bir başka isim, Ardeşen ilçesi il genel meclisi temsilcisi Hakan Gültekin aday olarak çıkarıldı.

Rahmi Metin adaylıktan çekilmedi ancak 2 oy farkıyla başkanlık seçimini kaybetti, koltuğunu Hasan Karal’a yakınlığıyla bilinen Hakan Gültekin’e kaptırdı.

Yaşanan gelişmeler karşısında bir basın toplantısı düzenleyen Rahmi Metin, parti içerisinde kendisine karşı aday çıkarılmasını sert ifadelerle eleştirilince il yönetim kurulu kararıyla Ak partiden geçici süreliğine (bir yıllığına) ihracı talep edildi. İl yönetiminin ihraç kararında Metin’in suçunun kesin ihraçlık olduğunun vurgulanmış olması ilginçti. İl yönetimi bu düşüncedeydi ancak Ak Parti Genel merkez Disiplin kurulu Rize Ak Parti İl Yönetiminin ihraç kararını uygun bulmayarak uygulamadı..

İl yönetimiyle ters düşmüş olmasına rağmen Rahmi Metin partisinden ayrılmadı ve il genel meclisi üyeliği görevini görev süresinin sona erdiği 2014 yılına kadar sürdürdü.

Parti içerisindeki bu duruma rağmen Rahmi Metin milletvekili olma arzusundan hiç vazgeçmedi.

7 haziran 2015 ve 3 Kasım 2015 genel seçimlerinde milletvekilli aday adayı oldu ancak aday yapılmadı.

2011 yılından itibaren düşlediği milletvekilliği görevi için hedefleri tutmadı, 3 genel seçimde de genel merkez milletvekili adaylığı için Hasan Karal’ı tercih etmişti.

2014 yılında İl genel meclisi görevi sona erdikten sonra Ak partide görev almayan Rahmi Metin, milletvekili olmak için şansını denemeyi hiç geride bırakmadı, bu kez 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde de yeniden aday adayı oldu. Hasan Karal’ın 3. Dönemlik olması ve parti içi tartışmaların hız kazanmış olması nedeniyle dengeleyici bir isim olarak aday gösterilebileceğini hesap etti ancak bu kez de Hasan Karal’ın yerine parti içerisinde Karal’a muhalif pozisyonda bulunan Muhammet Avcı aday gösterildi.

31 Mart 2018 yerel seçimi için Rize belediye başkan adayı olarak gösterilecek ismin Milletvekili Muhammet Avcı’nın tercih edeceği bir isim olacağı, Hasan Karal veya geçmişte onunla birlikte hareket etmiş olan isimlerin aday gösterilmek istenmesi halinde Avcı’nın buna itiraz edeceği tahmin ediliyordu.. Bu durum Rahmi Metin için son derece önemli bir şanstı..

Sonuçta, bu yönde tahmin yürütenler haklı çıktı ve genel bir tercih sonucu Rahmi Metin aday yapıldı..

Bir dönem Partisinden il yönetim kararıyla geçici süreyle de olsa ihraç edilmiş olan Rahmi Metin,uzun sürekli mücadelenin, azmin, gayretin ve şartların uygun düşmesi halinde hedefe ulaşmanın mümkün olacağına iyi bir örnek oldu..

Bu vesileyle bir kez daha Rahmi Metin’e başarılar dilerim.

Adaylığı hayırlı olsun…

 

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 26 Kasım 2018, 10:39 tarihinde Genel, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 2 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 508 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU