BATIL ŞEYLERİ GÖSTERMENİN AÇTIĞI YARALAR(!)

Maalesef bazen bazı olumsuzlukları kendi ellerimizle kaşıyıp tahrik ettiğimizin farkında olmuyoruz.

İzlediğimiz haberlerde her gün bir cinayet, bir bıçaklama veya bir kavgayı duymadığımız bir Allah’ın günü yok gibi…

Bu konu hem derin hem de üzerinde konuşulup tartışılması gereken bir mesele! “Bu bir eğitim meselesidir”e kadar uzayabilir.

Ben bu yazıda çok derine kaçmadan yüzeysel alınabilecek, fakat çok önemli ve basit gördüğüm bir tedbir üzerinde duracağım.

Genel bir kural vardır: Deli adama “iyisin iyisin” desen iyileşmesi, iyi adama “fenasın fenasın” desen fenalaşması nadir değildir. Sağlıkta bile moral motivasyonun %80’lere varan etkisi görülmüştür. Kişi neyi çok görüyorsa veya duyuyorsa, o yöne meyletmeye başlar.

Şimdiki realite şu: Her akşam haberlerimizde bu tür olumsuzlukları ballandıra ballandıra gösterip anlatıyoruz maalesef.

Devletimiz o mobese kameralarını haberlerde yayınlansın diye yerleştirdiğini düşünmüyorum. Konuluş gayeleri şu olabilir, varsa suçluları yakalayıp hak ettikleri cezaları almaları içindir. İlgili birimler o kameraları inceler ve gerekeni yapar.

Gel gör ki, biz bu kamera görüntülerini 7’den 70’e herkese izletmek için kullanır olduk.

İşin en kötü ve tehlikeli tarafı da şu, şiddete meyilli veya başı dara düşmüş kişileri adeta şiddete teşvik eder gibi, kolayca o yola düşmesine destek veriyoruz.

“Büyüklerin sözleri, sözlerin büyükleridir”den hareket ederek, Bediüzzaman Hazretlerinin bence konuyu özetleyen şu sözünü nakletmek istiyorum:

“Batıl şeyleri iyice tasvir, safi zihinleri idlal eder.” Yani olumsuz manzaraları çok göz önüne getirmek, temiz zihinleri bulandırır.

Yetkililere önerim şu olabilir: Bu tür cinayet, bıçaklama, kavga ve buna benzer şiddet olaylarını televizyonlardan gösterilmesini engellemelerini temin etmeleridir. Ve inanıyorum ki, kısa zamanda olumlu sonuçlarını görürüz inşallah!

Çok çok önemli bir konu olduğunu ve acil tedbir alınması gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla…

MEHMET EMİN TOPRAK

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 09 Ekim 2022, 09:50 tarihinde Genel, Kadın, Köşe Yazarları, Kültür & Sanat, Kültür Sanat, Teknoloji, Yaşam, Yazar 8 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 245 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU