Fındıkta Marka Olmanın Ordu İçin Önemi

Günümüz dünyasında marka şehirlerden bahsedilir. Ekonomik, kültürel, eğitim, spor, tarım ürünü gibi birçok faktörün öne çıktığı düşünülürse en başta bir şehrin Üniversitesinin bulunması, sporda en üst ligde olması, ulaşılabilir olması ( Hava limanı, Kara ve deniz yolu bağlantıları)belli bir ürünün üretildiği belli başlı bir yer olması gibi bir çok şey sayabiliriz.

“Önemli olan değişmek, geleceği yönetmek, çağa ayak uydurmak, bugünü yaşatırken geleceğe yolculuk yapmaktır. Bugünkü ihtiyaçları bilmek, gelecekteki ihtiyaçları da tahmin etmek ve yönlendirmektir.”

Kendi markamızı kendi değerimizi yaratmıyoruz. Bütün üretim aşamalarında böyleyiz. Dünyada bilinen kaç markamız var? Dünyada üretilen fındığın yüzde 70’ini biz üretiyoruz. Yani 717 bin 931 ton fındık üretiyoruz… 2022 de Ordu’da 240.559 kilo fındık üretilmiş. Yani Türkiye fındık üretiminin 1/3 ü Ordulu üreticilerimiz tarafından gerçekleştirilmiş. 3.5 milyon insanımız fındıktan sağlarken bunu 800 bine yakını Ordu’da.

Ülkemizin fındık ihracatından sağladığı gelir 2, 5 milyar dolar. Bizden fındığı alıp pazarlayan bir firma tek başına 11 milyar dolar gelir elde ediyor. Bu inanılmaz bir durum. Tekel olduğumuz fındıkta beter oluyoruz! Nerde kaldı bir ürün üzerinden markalaşmak.

Her sahada böyleyiz.

Yaşadığım il Rize aynı konumda. Dünyada üretim bakımından çayda 5. Sıradayız Fakat tek bir markamız yok!

Güzide ilimiz Ordu birçok bakımdan marka olmaya aday bir ilimizdir.

Öncelikle sahip olduğu değerlerini doğru yöntemlerle pazarlamak gerekiyor.

En başta Fındık elbette.

Üreticilerimizin gelir düzeyini Türkiye ortalamalarının üzerine çıkaracak önemli bir faktördür.

Yeter ki “bizim” diyeceğimiz marka veya markaların yaratılmasıdır.

“Satmıyoruz” dediğimiz anda bütün dünyada fındık fiyatlarının yükseleceğini bilmemize rağmen hammadde olarak satma hastalığından bir türlü kurtulamıyoruz.

Ordulu iş insanlarının bu fırsatı değerlendireceğini ummak yerine bir an önce devletimizin öncülük etmesi ve arge çalışmalarını marka yaratmak üzere harekete geçirmesi gerekiyor.

Altyapıda görünen bir eksiği olmayan Ordumuz bunu hak ediyor.

Selam ve dua ile.

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 30 Eylül 2023, 08:28 tarihinde Genel, Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 124 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU