“HAVA ALANI RİZE’YE MUTLAKA ÇITA ATLATACAKTIR”

aaaaaaaaaaa

Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu, “İyidere’de yapılması planlanan endüstriyel merkez ve havaalanı ile Rize’e mutlaka bir çıta atlatacaktır” dedi.

Karamehmetoğlu, Gazteciler Derneğinde düzenlediği basın toplantısında, oda olarak havaalanı projesi, Organize Sanayi Bölgesi ve Doğu Karadeniz Endüstriyel Merkezi çalışmalarını yakından takip ettiklerini belirtti.

Ovit Tüneli’nin yapımının devam ettiğini ve tamamlanmasının ardından Rize’nin mutlaka büyük projeler üretmesi gerektiğini ifade eden Karamehmetoğlu, “Rize artık İyidere ile Çayeli arasında planlanmalı. Şehri 7-8 kilometre içerisine hapsetmek gelişmesine katkı sağlamaz. Bu küçülmesine neden olur. Bu nedenle yapılacak projeler, İyidere’deki Doğu Karadeniz Endüstriyel Merkezi ve planlanan havaalanı çok önemli. İyidere’de yapılması planlanan endüstriyel merkez ve havaalanı Rize’ye mutlaka bir çıta atlatacaktır” diye konuştu.

Rize’nin lojistik alanda desteklenmesi gereken bir il olduğunu vurgulayan Karamehmetoğlu, “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi bu anlamda en büyük yardımcımız olacaktır. Son çıkan kararname ile lojistik firmaların çalıştıracak olduğu kişilerin lojistik mezunu olması gerekiyor. YÖK’ten kararı çıkarıldı. Önümüzdeki dönemden itibaren Rize’de Lojistik Fakültesi kuruldu ve öğrenci almaya başlayacak. Bu da eleman ihtiyacımızı büyük oranda giderecek ve istihdama büyük katkı sağlayacak. Organize Sanayi Bölgesi içinde yaşanacak ara eleman sıkıntısını üniversite ile çözmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Üniversite ile “Teknokent Projesi” geliştirdiklerini kaydeden Karamehmetoğlu, “Teknokentin müteşebbisler tarafından manevi anlamında desteklenmesi gerekiyor. Sürekli projlerle desteklenmesi gerekiyor. Kurulacak bir işletmenin bütün fizibilitesi bu teknokent tarafından yapılacak. Çok büyük katkı sağlayacak bir proje ve uzun vadede yatırımların daha verimli olmasını sağlayacak” şeklinde konuştu.

Karamehmetoğlu, turizmin çeşitliliğinden yararlanamadıklarını, bölgede özellikle Kruvaziyer Limanlar Birliği’ne üye tek Limanın Rize Limanı olmasına rağmen bundan yararlanamadıklarını kaydederek, şöyle devam etti:

“Her yıl işletmeci firma oraya belli bir ücret ödemesine rağmen kuru yük gemilerinin yanaşacağı bir liman olmadığı için bu konuda bir şey yapılamıyor. Bu gemilerin yanaşabileceği bir rıhtımın mutlaka inşa edilmesi gerekiyor. İlimizin bu işten artık nasibini alması gerekiyor. Rizeliler bu projelerde birlik olmalı ve geleceğini inşa etmeli. Birlik olursak geleceğe dönük önemli projeleri hayata geçirebiliriz. Önemli olan projeleri verimli şekilde hazırlayabilmektir. Özelikle limanın yanı sıra yapılacak havaalanı bölgeye çok büyük değer katacaktır. Bu tabloda herkes elini taşın altına sokmalı. Bütün fizibiliteleri tamamlanmış deniz dolgusu üzerinde planlanmış detaylı bir rapor hazırlanmıştır. Başbakanın talimatı üzerine yapılan çok derin bir çalışma. Rizeli artık hava limanı müjdesini de beklemektedir.”

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 14 Mart 2014, 09:09 tarihinde Ekonomi, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 452 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU