Komisyon Havalimanı Dosyasını Tamamladı

komisyonKent Konseyi Bünyesinde 15 Kasım’da 2012 oluşturulan Havalimanı Çalışma Grubu Çalışmalarını Çok Önemli Bir Aşamaya Getirdi.

Gazeteci-Yazar Metin Topçu başkanlığında kurulan havalimanı çalışma komisyonu geçen süre zarfında yaptığı araştırmalardan elde ettiği verileri bir araya topladığı  “Rize- Artvin Havalimanı” dosyasını oluşturdu.

Dosya hakkında bilgi veren havalimanı çalışma grubu başkanı Metin Topçu, “aslında var olan ama kamuoyu tarafından bilinmeyen resmi ağızlarca da dile getirilmeyen verilere ulaştık. Bu verileri kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla paylaşmak ve yetkililere gereğini yapmak üzere sunmak için bir dosya oluşturduk. Umuyorum ki kamuoyu bu dosyaya desteğini verecek yetkililerde gereğini yapacak.” şeklinde konuştu.

Komisyon Başkanı Topçu, “Ulaşımda temel alt yapı demiryolu, denizyolu, karayolu ve havayolu’dur. Bunların üçünden yeterince istifade edemiyoruz. Burada yaşayan nüfusun üç katı dışarıda çok uzak yerleşim yerlerindedir. Havalimanı temel ulaşım alt yapısında en önemli unsurdur. En yakın hava limanına Rize merkezden 1 saatte ulaşamıyoruz. AB’nin normlarına göre 100 Km’de bir havalimanının olması gerekiyor. O nedenle turizmden, ülkemizdeki gelişmelerden gerekli payımızı alamıyoruz. Rize’nin hak ettiği yere gelmesi için havalimanının yapılması şarttır. Ben inanıyorum ki bu dosyayı gören yetkililerimiz olaya daha sıcak bakacak ve gereğini yapacaktır.” ifadelerini kullandı.

Havaalanı Çalışma Gurubu Başkanı Metin Topçu” Rize Kent Konseyi Havaalanı ve Demir Yolu çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir. Öncelikle kamuoyu bilgilendirme çalışmalarına ağırlık verdik. Ayırımsız bütün STK’larımız destek verdiler.
Siyasi ayağın tamamlanmasına sıra geldi. Hız kesmeden siyasetçilerimize dosyamızı sunacağız, ilgili Bakanlığa ve Başbakanlığında da göndereceğiz dosyamızı. Havaalanı ve Demir yolu Rize’nin kaderini değiştirecek projelerdir. Hiç birinden vaz geçemeyiz. Havaalanı en kolay ve en hızlı bir şekilde hayata geçirilebilecek bir projedir. Havaalanı yapılması için gereken şartların hepsini taşıyoruz. 750 bin yolcumuz var. Bu yaklaşık olarak 1 günde 15 uçak seferinin yapılması demektir. Mevcut havaalanına çok uzağız. Yarım saatlik mesafe de yanlıştır günde bir uçak da yanlıştır. Rakamlarla bunu ispat ettik.Dosyamızda bunlar mevcuttur. Bu miktar yolcu sayısı ile Rize’de havaalanı kurulduğu gün Türkiye’de mevcut 48 havaalanı içersinde 14.ncü sıraya yerleşiyor. Konya’dan, Malatya’dan, fazla yolcumuz var. Ülkemiz AB’ne girmek için bu ve benzeri konularda AB standartlarını yakalamaya çalışıyor. AB uygulamalarında uçağı tercih eden yolculara 100 kilometreden fazla yol kat ettiremezsiniz. Zaman mefumu önemli değildir. Trafik yoğunluğundan 30 kilometreyi de 2 saatte gidemezsiniz. Bu başka bir durumdur. Önemli olan, geçerli olan kriter 100 kilometre şartıdır. Bu durumda Çayeli ile Pazar ilçemiz arasında uygun bir yerde havaalanı yapılması kaçınılmaz olmuştur. Havaalanı olmadan ülkemizdeki gelişmeden payımızı almamız hayaldir. Yetkililerin bu durumu çok dikkatli bir şekilde araştırmaları ve ona göre vaziyet almaları halkımızı sevindirecektir.” Dedi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 27 Aralık 2012, 14:12 tarihinde Ekonomi, Genel, Gündem, Küçük Manşetler, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 812 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU