RECEP TAYYIP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ

mustafa baris
Rize kamuoyu seçim takvimine girmiş ve tanıdığım akil insanların çoğunluğu Rize ve sorunlarını unutmuş nasıl başkan adayı olabilirim, nasıl meclis üyesi olabilirim hesaplarının peşinde maalesef. Kapalı kapılar arkasında kimin kiminle olduğu ve kimin kuyusunun kazıldığı şimdilik meçhul, hadi hayırlısı.
Biz yine projelerden bahsedelim Bayram tatilinde Rize Üniversitesini ziyaret imkânı buldum. Daha öncesindeki ziyaretlerimde kampusa hiç bu gözle bakmamıştım. Gördüğüm kadarıyla üniversitemizin yönetimsel, bilimsel, şehre katma değer katması hususundaki eksiklerinin yanında fiziksel eksiklikleri de yabana atılır gibi değil.
Umarım yeni oluşumlar bu problemlere ilaç olacaktır. Bu hususta değerli Rektörümüz Sn. Hüseyin Karaman Bey’e çok iş düşmektedir. Kendisine şimdiden başarılar dilerim.
Dört tarafı betonlarla çevrili, hapishaneden farkı sadece tek tip giysi giymeyen geleceğimizin teminatı genç nesiller.
Üniversitemizin bir yerleşkesi yok. Kampus bünyesinde ortak kullanım için ayrılmış açık alanlar incelendiğinde kullanım amaçlı bir tören alanı tiyatro anfisi var. Bu alanda tek yeşilliğin çöp kutusunun yeşile boyanmış kısmı ve Rize gibi bir yerde saksı da bir kısmı yeşil kalmış çam fidanı.
Sosyal ilişkilerin büyük önem kazandığı günümüzde kampus yerleşkeleri olarak planlanan üniversiteler geniş alanlarda yerleşim sistemleri denilen belirli planlama esaslarına dayalı olarak tasarlanması gerekir. Kabul ediyorum Rize de buna uygun yeterli alan olmayabilir. Yerleşim sistemleri; yaygın tip yerleşim sistemi, merkezi tip yerleşim sistemi, moleküler tip yerleşim sistemi… olarak literatüre dayalı incelenip yapılır. Bizde doğaçlamalar yapılmış. Para bulunmuş rektörlük para bulunmuş kütüphane, spor salonu…
Rekreasyon amaçlı ortak kullanım mekânları; spor tesisleri, kültürel tesisler ile açık ve yeşil alan düzenlemeleri yok veyahut olanlarda plansız bölük pörçük.
Rize’nin incisi üniversitemizin Karadeniz ile bağlantısı otobanla kesilmiş yalnızca demir yığını bir üst geçitle geçiş sağlanmıştır.
Kasıtlı yapsanız ancak bu kadar başarısız bir planlama yaparsınız. Merak ediyorum; Üniversitede şehir planlama bölümü olmuş olsa hocalarımız neyi nasıl anlatacaklardı. Herhalde bundan dolayı şehir planlama bölümü açılmamakta.
Evet gelelim önerilere, hiç zaman kaybetmeden üniversite kampusu ile Karadeniz’ in suları kavuşmalı kaynaşmalıdır. Sosyal donatı alanları da oluşturmaya ihtiyaç var ve bu proje ihtiyaca cevap verecek niteliktedir.
Ana girişin önünden başlayarak Atatürk Caddesi devamı niteliğindeki şehir içi yolu bat-çık yöntemiyle yerin altına alınmalı. Rize tarafından kampusun başlangıcı olan çocuk parkından kampusun bitiminde ki camii ye kadar olan kısım tüm yollar tünele alınmalı. Bu yöntemle arazi sıkıntısına çözüm bulunacak ve 50-60 dönüm alan kazanılacaktır. Oluşacak tünel üstü alan yeşillendirilip peyzajı yapılmalıdır. Anfi tiyatro dinlenme alanları seyir havuzu, tenis kortu, basketbol, voleybol sahası, öğrenci ve hocaların dinlenebileceği cafeler yapılmalı. Tünel üst alanlarının denize bakan son noktaları seyir teraslarıyla donatılmalı.
Son olarak, oluşacak kıyı hattında üniversite Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkalığı bünyesinde deniz sporları merkezi yapılarak öğrenci ve gençlerin yararlanabileceği cazibe merkezine dönüştürülmeli.
Konu ile alakalı teknik çalışma Rize Mimarlar Odası Başkanı Sn. M. Mustafa Mahmutoğlu tarafından titiz bir şekilde hazırlanmaktadır. Kendisine, Belediye Başkan aday adayı Sn. Osman Karamustafa ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Sn. Adnan Er fikir ve desteklerinden dolayı teşekkürlerimi sunarım.
” Keyifli ve güvenli uçuşlar da RTE RİZE HAVALİMANI’ da görüşelim.RTE Rize Havalimanı, Elli Uç Rize, Rize Kent Konseyi gruplarına fikir ve desteklerini bekliyoruz.
Saygılarımla,

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 21 Ekim 2013, 21:31 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 16 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 166 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU