HAZM EDİLEMEYEN SOLAKLIK YAPAR

mustafa baris
İnsanların bazıları yaradılışta noksan veya vazifelerini tam kapasiteyle ifa edemeyen bir uzva sahip oluyor. Körlük, sağırlık, dilsizlik gibi! Fakat hiç şüphesiz bunların en hafifi solaklıktır.
Diğer kimselerin en az dikkatini çeken solaklık hakkında muhtelif alim ve doktorlar farklı sebep ve görüş bildirirler. İşin bu boyutuna fazlaca girmeyeceğim. Fakat yaşanılanlardan örnekler vermek isterim.
Sizi birini takdim ediyorlar. Elini sıkıyorsunuz. Ama bu sıradan hareket birden size garip görünüyor. Bakıyorsunuz karşınızdaki adam size sol elini uzatmış. Meğer, solakmış, ne tuhaf değil mi?
Tenis veya ping pong oynuyorsunuz. Bir de bakıyorsunuz ki, oyunculardan birisi bir tuhaf raket sallıyor. Oyununuzun ahengi değişiyor bozuluyor. O zaman bu bozukluğun sebebini farkediyorsunuz, karşınızdaki oyuncu solakmış meğer.
Malum bir gerçektir: sağ ellerini kullanan insanlar arasında solaklar ayrı bir renktir. Fakat bazen alışmamış olduğumuz için yadırgarız. Bizi hayrete düşürürler, ezberlerimizi bozarlar. Buda o anda bir huzursuzluğa, ne yapacağını bilmemezliğe sebep olur.
Bakın Türkiye de neler oluyor buradan örnekleyelim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları alışıla gelmiş, bu millete hiçte reva olmayan zoraki giydirilen elbiseden uygulamalardan kurtuluyor . Şapkayı alıp giden sözde babalar ülkesi değil artık burası. Yeni öğretilerle şekillenen çağdaş! demokratik, ferah-mutlu insanlar ülkesi burası.
Ekonomi değiştirdi, artık stand-by anlaşması yapmıyoruz. Daha öncesinde fütursuzca yapılan borç sıfırlandı. Siyasette değişti, diplomasi de değişti. Adliyede, bürokraside, sağlıkta yapısal değişiklikler ve düzenlemeler yapıldı. Askeri vesayet yerle bir oldu. Yollar, tüneller, barajlar, limanlar, havalimanları, metrolar…ayrıntılarını yazmaya bile gerek yok bilenler biliyor. Bilmek, görmek istemeyenlerinde şekerini çıkartmaya gerek yok.
Değişim rüzgarları estikçe, tabi ki bazı vatandaşlarımız mütemadiyen solaklarla karşılaşmış gibi hissedecekler. Fakat zaman her şeyin ilacı olacak. Paradan 6 sıfır atmak kolaydır, zor olan vatandaşa yıllarca dayatılan 6 mesnetsiz kabulden kurtarmaktır.
Keyifli ve güvenli uçuşlar da RTE RİZE HAVALİMANI’ n da görüşelim.
RTE Rize Havalimanı, Elli Uç Rize, Rize Kent Konseyi gruplarına fikir ve desteklerini bekliyoruz.
Saygılarımla, Mustafa Barış Öztürk-Matematik öğretmeni
@bozturk53

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 01 Kasım 2013, 11:31 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 16 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 173 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU