“Şapkasız çıkarım abi’

mustafa-barış-öztürk
Türkiye toplumu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesi yani bugün saat 11.00’den sonra Sayın Başbakan’ımızın açıklamasından hemen sonra kutlamalara başlar, umarım!
Toplumun en geniş sosyal güçlerinin özlem ve iradelerini yansıtabilen 1 meclis bir gerçeği apaçık dile getirir. Türk toplumunu oluşturan farklı kültlerin kurtuluşu, onlarca yıllık bir iç ve dış ezilme dönemini geride bırakıp, Türkiye onlar için yeniden doğuşun, güvenilebilir ve sonuna kadar yaslanılabilir biricik beşiğidir.
Geri kalmış toplumların, yenileşme, ilerleme ve demokratikleşme sürecinde halkın dile getirebilecek bir rejimi seçmiş olması, önemini sezmiş olmalarındandır. Zira gerilik maddi olduğu ölçüde, düşünsel planda da kurumlaşan, toplumun tüm alt ve üst yapısını saran bir olaydır. Kurulu düzen ile bütünleşen gerilikten kurtulmak için o düzenden çok, daha güçlü olan bir müttefik bulmak gereklidir. Geçmişte pek de bunu başaramayan, başbakanları bile asılırken evlerinde oturan, İşte o halk, bugün müttefik olup Sn. Başbakanlarının yanında güçlü bir şekilde dimdik durmaktadır. Bu güç aydınlar ile birlikte büyük halk kitlelerinin desteğiyle bugün vardır ve o gün bugündür.
Hiç kuşkusuz Cumhuriyet, tek başına hiçbir toplumun sorunlarını çözmeye yetmemiştir. Çünkü Cumhuriyetle birlikte söz konusu olan imkan, bir biçimin seçilmesidir. Bu biçimi dolduracak, ona söz katacak olan güç ise yine toplumların kendi yapıları, onun içinden var olan ekonomik, sosyal, kültürel, politik kurumlarıdır. Çağdaş cumhuriyet bu boşluğu doldurmak üzere yeni bir tez önermiştir. Bu yönetime katılma düşüncesidir. Batı’da da, Doğu’da da en gelişmiş ülkeler de bile 1970’li yıllarda karşılaşılan bunalımlar, artık salt oy vermeye dayanan bir siyasal mekanizmanın sınıfta kaldığını çoktan ortaya koymuştur. İnsanlar araç olmanın ötesinde, karar verebilen, kararlara etki ve katkıda bulunabilen somut güçler kazanmak istemektedirler. Onlara yapılması gereken şey onlarında özlemlerini yansıtır biçimde karar almaktır. Başka bir değişle, çeşitli sosyal sınıfların iktidar üstündeki ortaklığıdır. Burada savunulan sınıfsal ortaklıklar gerilerde kaldı, artık ortaklık yetmez katılmak, karar almak ve beraber yürümek zamanı gelmiş ve geçmiştir.
Bugün saat 11:00 de bu eşikte söylenecekler, ilk Cumhuriyet kurucularıyla zıt düşüncede olmayıp, o düşünceleri daha da ileri taşıyarak, damarlardan kılcal damarlara kan pompalamak niyetiyledir.
Çağdaş demokratik Türkiye’de toplumsal tepkilere sebep olan, büyük halk kitlelerinin gerçek ve etkili iradesine siyasal temsil biçimi vermek, düşüncelerini engellememek, demokratik haklarından yoksun bırakmamak amaçlı bu tip dönüm noktası olabilecek günler yarının Türkiye’sinin yapı taşıdır.
Not: Saat 11:00 dan sonra Şapkasız sokağa çıkabilirsiniz. Hayırlı olsun
” Keyifli ve güvenli uçuşlar da RTE RİZE HAVALİMANI’ da görüşelim.
RTE ,Rize Havalimanı, Elli Uç Rize, Rize Kent Konseyi gruplarına fikir ve desteklerini bekliyoruz
Saygılarımla,
Mustafa Barış ÖZTÜRK
bozturk53@gmail.com

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 30 Eylül 2013, 20:29 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 16 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 313 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU