Batı Bildiğimiz Gibi

Nato’da satranç masası kuruldu. İsveç’in Nato’ya alınması üzerindeki ülkemizin şartlı ambargosu halledilmiş gibi duruyor. Meclisimizin kararını hep beraber göreceğiz. Soyut kavramlar üzerinden verilen sözlere batı ülkelerinin ne kadar uyacağını göreceğiz demeye gerek bile yok. Verdikleri hiçbir sözün arkasında durmayacaklar. Adım gibi eminim. Amerika’nın F16 meselesinde kongresini adres göstermesinin üzerinden aylar geçti. Ambargo devam ediyor. Yunanistan bütün istediklerini alan şımarık çocuk!

Türkiye ile giriştiği mücadelede batının desteğiyle önemli avantajlar elde etti. Ruhunu, her şeyinin satan bu ülke ile problemlerimiz devam edeceğe benziyor.

80’li yıllarda hiçbir şey almadan Nato’ya alınmasını sağlayanlar bana göre satılmıştı. Onlar da ruhunu ve her şeyini Amerika’ya  teslim etmişti!

Rusya Nato’da Türkiye’nin yaşadıklarını zımnen anlamış gibi yapıyor.

Onun da eli mahkum!

Ukrayna’ya başlattıkları anlamsız savaş bir hayli yormuş, içinden çıkılmaz bir hale getirmiştir Rusya’yı. Tam da Amerika’nın istediği gibi gelişmeler yaşanıyor.

Amerika Rus devini cüceye çevirmenin peşinde! Batısını kuşatan Amerika Pasifik’te oluşturmaya başladığı çemberi giderek genişletiyor.

Dünyanın büyük bir bölümüne konmuş Rus ayısının işi gittikçe sarpa sarıyor. Amerika’nın Rusları parçalara bölme işlemi tıkır tıkır işliyor.

Onlarca Türk topluluğuna abanan Rus zaliminin Türkiye’den başka çıkış yolu yok gibi. Birlikteliğimiz bu manada devam edeceğe benziyor.

Öte yandan Türk dünyası ile bağlarımızın kuvvetlenmesini hayra yormuyorum. Amerika mutlaka savaşacağı güçler arıyor. Hegemonyasını devam ettireceğini kestirmek güç değil. Halen dünyada tek hakim güç Amerika’dır.

Ülkemizin Amerika ile ilişkilerine bu pencereden baktığımızda çok dikkatli olmak zorundayız.

Hiçbir şekilde hiçbir rüyaya tevessül etmememiz gerekiyor.

Türki cumhuriyetler ülkelerinin bayrağının yanına astıkları Ay yıldızlı bayrağımız bize gurur verse de oturup düşünmemiz gerekir. Eniştem beni niye öptü sorusunu sormanın tam zamanıdır.

Bölgesel güç olma yolunda önemli hamleler yapan Türkiye kötüye giden ekonomisini her yönü ile masaya yatırmalıdır.

Dünya sahnesinde oyunlar güç ile doğru orantılıdır.

Bütçesi onlarca milyar dolar açık veren ülkemizin hayal peşinde koşmaması lazımdır.

Selam ve dua ile…

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 12 Temmuz 2023, 14:15 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 119 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU