DEMİR RAYLARA HASRETİZ

“Dünyada en önemli altyapı yatırımı nedir?” diye araştırsanız, karşınıza demiryolu ulaşımı çıkar.

Demiryollarının, üstünde yaşadığımız dünyanın yaratılmasına nasıl yardımcı olduğunu, kalkınmayı ve değişikliği hemen her ülkede nasıl kamçıladığını bilmeyen var mı?

Gelişmenin, zaman kaybının önlenmesinin, fiyatların ucuzlamasının baş sebebi demiryoludur, kalkınmanın motor gücüdür. Avrupa’yı, gelişmiş ülkeleri incelediğimizde bu gerçeği görmek zor değildir.

Türkiye, çok geç kaldığı bu yatırım alanında büyük atılımlar gerçekleştirdi. Üç bin kilometre yeni hat yapıldı. Bular olumlu adımlardır. Fakat, bir kilometre yapılmayan Doğu Karadeniz bölgesinin üvey evlat muamelesi gördüğünü belirtmek zorundayım.

Yıllardır verdiğimiz mücadelede bir adım ilerleyemedik. Demiryolu hasretimiz hep bir başka bahara kaldı.

Yıllar evvel Samsun Ordu arası demiryolu projesi ihale edildi, hemen ardından o projenin ihalesi iptal edildi. Gerekçelerini bir türlü öğrenemedik.

Ordu Olay gazetesi kutlu bir mücadele vermektedir.

Geçtiğimiz günlerde Ordu Olay gazetesi internet sitesinde “SAYIN CUMHURBAŞKANINDAN DEMİRYOLU İSTİYORUZ” isimli bir güzel yazı okudum. Nadir yazılardan biri! Ordu olay gazetesi yazarı Sayın SEZAİ KESKİN yazmış. Kendisine bu önemli konuya değindiği için çok teşekkür ediyor ve devamını bekliyorum.

Sayın KESİN’İN  ‘Çile yumağı’ Karadeniz’de raylı sistem ”olursa iyi olur” tarzında bir yatırım değil, ”olmazsa olmaz” proje olarak görülmelidir”  diye yazması, açıkçası çok sevindirdi beni.

Doğu Karadeniz demiryolunun ilk ayağı Samsun Ordu etabıdır. İhalesinin yapıldığını basından öğrendik, fakat henüz ihale sonuçlandı mı, proje çalışmaları başladım mı bilmiyoruz!

Bu kadar hayatı bir konunun bu derece sahipsiz kalmasına inanın mana veremiyorum! Siyasetçiyi Karadeniz’de bir numara yapacak bu girişimde neden yoklar, anlamış değilim. Altı vilayet, altmıştan fazla kazaya hizmet verecek, bir bölgeyi bambaşka bir dünyaya taşıyacak bu muazzam olay, neden gerekli ilgiyi görmez!

Belli ki bazı çevreler başka hesaplar peşindedir!

Samsun’dan Sarp’a demir rayların döşenmesi, Karadeniz’de yaşayan milyonların rüyalarını süslemektedir.

Mesele siyasetse, siyasette başarı ise, bundan daha muhteşem bir fırsat olabilir mi?

Görelim bakalım, Doğu Karadeniz halkının yüreğine kimler su serpecek?

Bölgeler arasında hak ve adaleti kim sağlayacak?

Dört gözle o kahramanın vereceği adil kararı bekliyoruz!

Selam ve dua ile…

10.10.2022

Ordu Olay

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 13 Ekim 2022, 09:52 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 226 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU