DOKA RİZE HAVAALANINI DEĞİL BATUM HAVA LİMANINI DESTEKLİYOR!

1-Metin-topcu

DOKA’nın TR90 DOĞU KARADENİZ KALKINMA PLAN’nına değinmiştim.

Bu yazımda bahsettiğim2010-2013 dönemini analiz eden  kitabın 185 ve 186. Sayfalarından 3.5.1.1.4 nolu paragrafındaki “Hava Yolları” değerlendirmesini aktarayım siz değerli okurlarıma…

TR90 bölgesi, yani Ordu Giresun,Trabzon Rize Artvin ve Gümüşhane’yi kapsayan “Hava yolları” değerlendirmesinde:

“Trabzon Hava Limanı’nda kapasite kullanımı 1998 yılında Türkiye ortalamasının yarısında iken bugün Türkiye ortalamasını yakalamış bulunmaktadır.

Trabzon Hava Limanı’nın kapasitesinin artırımı ve altenatif pist için “Trabzon Havaalanı Paralel Pist Yapılması Proje ve Fizibilite Etüdü” 2010 yılı yatırım programına alınmıştır.

Türkiye ile Gürcistan arasındaki hava taşımacılığında ortak kullanılan Batum Havaalanı, iki ülke arasında hava taşımacılığında önemli  bir konuma sahip olmakla beraber ihtiyacı daha iyi karşılayabilmesi için Türkiye’de İstanbul dışındaki  diğer havaalanlarından da uçuşlar değerlendirilmelidir.TR 90 bölgesinde tek havaalanı bulunması artan yolcu talebinin karşılanması ve hava taşımacılığının gelişmesi için yeni havaalanlarının yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda Ordu- Giresun Havaalanı’nın yapılması için DLH İnşaatı Genel Müdürlüğü’nce çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca Gümüşhane ilinde, Köse’de bulunan stol tipi  havaalanının  acil durumlar ve turizm amaçlı kullanımı için DLH İnşaatı Genel Müdürlüğü’nce araştırmalar sürdürülmektedir” diye yazamktadır.

Ey benim devletim!… Ey benim bürokrasim… Bağlı olduğun hükümetin programından haberin yok mu senin?

O hükümet ki, ülkede 71 hava limanı yapımını programına almış ve bugün itibariyle 28 havaalanına 24 havaalanı ilave etmiştir.

DOKA, yani Doğru Karadeniz Kalkınma Ajansının, hükümetin 71 hava limanı programından haberinin olmaması mümkün müdür?

Veya, hükümetin 71 havalimanı yapma programından ayrı olarak bir değerlendirme, görüş ve öneri sunması suç değil midir?

Ki,O program, ülkenin tamamında AB standartlarını yakalamak için yapılmıştır.

Hava yolunu tercih eden insanımızın karadan 100 kilometreden fazla yolculuk yapmasını önlemek için, sürat çağından insanımızın zamandan tasarruf etmesini sağlamak için yapılmıştır.

DOKA BATUM havaalanına İstanbul dışından da seferler yapılmasını önereceğine 100. Kilometrede, yani Rize’de bir hava limanı yapılmasını neden önermemiştir?

Bu nasıl bölge kalkınma ajansıdır?

Ayını sayfada yıllık kapasitesinin yüzde yirmi sekizini doldurabilen Trabzon hava limanına (kapasite 52.540 sefer, kullanılan 14.8922 sefer) paralel pisten bahseden paralel yapı günün deyimi ile?

Rize Hava limanı ÇED sürecinin bir an önce aşılması gerektiğini o nedenle söylüyorum…

Bu akıl almaz engellerin başımıza iş açmasından korkuyorum.

İyi ki Cumhurbaşkanımız var.

Eğer Recep Tayyip ERDOĞAN Rizeli olmasaydı 1.000.000 yolcusu olan Rize Ve Artvin’e hak ettiği halede, Türkiye’de bundan sonra yapılacak hava limanları arasında en önde olan ve en acil olan Rize-Artvin hava limanı asla yapılmazdı.

Çünkü devletin aklını aynen 6 ay kapalı olan Rize-Erzurum yolu için yıllarca çelenler hava limanını bize asla yaptırmazdı…

Düşünün, bu ülke insanına daha iyi hizmet etmek için 100.000 yolcusu olan yere hava limanı yapıyor, ama 1.000.000 yolcusu olan Rize’ye hava limanını önermiyor DOKA…

Böylesine derin ve devletin aklını çelen mantıkla mücadele ettik ve başardık…

Sayın Cumhurbaşkanımız doğru bilgilere bizzat kendisi ulaşıyor ve kararını yine kendisi veriyor…

OVİT’ te dünyanın ne uzun 3. Tünelini yaparken verdiği karar tarihi bir karadır ve bu karar “tarihi gerçek ipek yolu”nu açarak ülke ekonomisine akıl almaz yararlar sağlayacaktır…

Çünkü Karadeniz’e inen en kısa yoldur bu yoldur…

Yine bu kapsamda Sayın Cumhurbaşkanımızın Rize Hava Limanı için verdiği doğru karar ülke turizmine nasıl katkılar sağlayacak, birlikte göreceğiz…

İddia ediyorum.1.000.000 yolcu kapasitesi olan Rize-Artvin havalimanı 10 sende 520 trilyon olan maliyetini karşılayacaktır.

Öneriyorum. Rize Artvin Hava limanı Yap İşlet Devret Modeli (YİP)ile ihale edilsin, 2 milyar liraya (Eski parayla iki katrilyon) devletim tek kuruş harcamadan, bu hava limanı havada kapışılsın.

İşte DOKA, işte Rizelinin imanı!…

“Kişinin himmeti Milleti ise, o tek başına bir milletir”…

O inançla yola çıktım.

O inançla yola çıkanlara selam olsun…

Sevgi ve saygılarımla…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 22 Ocak 2015, 09:04 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 585 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU