Facebook,e- posta ve twitter’in İnsan Hayatı Üzerine Etkileri

mustafa barisGünümüzde sıkça kullanılan facebook,e- posta ve twitter’in insan hayatı üzerine etkileri nelerdir hiç düşündünüz mü?
Yeni bir mesaj geldiğinde veyahut karşı bir haber, yazı yayımlandığında onu en kısa zamanda cevaplama hazzına ulaşma arzusunu nasıl tarif edebiliriz? Çocuğunuzun veya eşinizin sizi bekliyor olmasına rağmen, enfes bir yemeğin masada sizi bekliyor olmasına rağmen, Piyer lotide (kale, ziraat ve dağbaşı mevkiinde) oturmuş o muhteşem manzara ya karşı çay içiyor olmanıza rağmen, Avrupa’yı Asya ya bağlayan köprüler üzerindeyken eşi benzeri olmayan essiz manzara bakmaktan bizi alıkoyan ne! Yanıtla, cevapla haddini bildir düğmesine basmak istediğinizde, karşılık vermek için yanıp tutuşup, kendinize hakim olamamak nasıl bir şey!
Yukarıdaki balkondan aşağı doğru baktığınızda, bir kat altında neler olup bittiğini görür diğerinin attığı adımları ve amaçlarına ulaşabilmek için başvurduğu hile ve kışkırtmaları şaşkın bir şekilde izleyebilir esas amaçlarını fark edersiniz. Eğer tahrikleri bir oyun olarak kabul edebilirseniz onları doğrudan üzerinize almış ve tabii tuzaklarına da düşmemiş oluruz. Buna bu günlerde çok ihtiyaç var kuşkusuz.
Duygularımızı ve hislerimizi gözlemleyerek kışkırtmaya çalışanları izleyin. Tepkinizi farkına vardığınızda onu denetlemeye kendinizi yatıştırmaya başlayabiliriz. Balkondan bakarken bunları gözlemleyip tedbir alabilirsiniz ama sakın balkondan düşmeyin, tutunun, sizleri iteleyen olanlar varsa bile, bilin ki “tümünü yanıtla” doğru bir seçenek değildir.
Herkül’ün efsanesini hatırlamanın yararı olabilir. Herkül yola koyulduğu bir gün, garip görünüşlü bir hayvan birdenbire önüne çıkar ve onu tehdit eder. Herkül hayvanı sopayla dürterek ona karşılık verir. Hayvan, Herkül’ün bakışları arasında kaçıp gideceği yerde, devleşir ve onu üç kat daha fazla tehdit eder. Bu kez Herkül daha büyük bir çabayla hayvanı yeniden iteler. Ama Herkül ona baskı uyguladıkça hayvan giderek büyür ve bütün yolu kaplayan bir canavara dönüşür. Bu sırada;
O ses duyulur, yani o hep 10 yılda bir olmazsa olmaz O ses
-Sen ona vurdukça, o daha da büyüyecektir. Onu kendi haline bırak; o eski haline dönecektir. Yoksa geçmişe bak…dersine çalış…
“Göze göz dersek, sonunda hepimiz kör oluruz.” Gandhi
Keyifli ve güvenli uçuşlar da RTE RİZE HAVALİMANI’ n da görüşelim.
RTE Rize Havalimanı, Elli Uç Rize, Rize Kent Konseyi gruplarına fikir ve desteklerini bekliyoruz.
Saygılarımla, Mustafa Barış Öztürk-Matematik öğretmeni

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 06 Aralık 2013, 09:33 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 16 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 222 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU