HAVA LİMANI HABERİNİ DHA ÇATIŞMAYA DÖNÜŞTÜRDÜ

1-Metin-topcu

Hava Limanı ile ilgili basit bir bilgilendirme haberi nasıl yalana dönüştürüldü, nasıl hükümetin aleyhine başbakanın aleyhine dönüştürüldü?

İbretlik olay nasıl gelişti?

DHA muhabiri halkı bilgilendirmek için yapılan bir haberi olduğu gibi değilde neden değiştirerek servis etti?

İlle de başbakanın, hükümetin aleyhine bir şeyler bul talimatı mi verildi kendisine?

Açıkçası belli değil, doğrusunu DHA muhabiri Muhammet KAÇAR bilir.

Ama her ne olursa olsun olay gerçekten çok düşündürücüdür, örnektir.

Halkın nasıl aldatıldığının örneğidir.

Çatışma kültürünün nasıl sürdürüldüğünün örneğidir.

13.11.2013 te DHA, Hürriyet, Milliyet,Radikal internet sitelerine çıkan bir haberin anatomisi ülkemizdeki  muhalif medyanın bir bakıma resmi.

Çok kısa, iyi niyetle kaleme alınmış, Rize’de yaşayan insanları bilgilendirmeye yönelik kısa bir haber takla ata ata muhtemelen iyi niyetle bir başka şekle sokuluyor, daha sonra DHA muhabirinin düzenlemesi ile bir çatışma haberine dönüştürülüp servis ediliyor.

Servis edilen bu düzmece mizansen sözüm ona büyük medya tarafından hiç araştırılmadan olduğu gibi yayınlanıyor. Aldatan DHA muhabiri. Aldanan kim? Haberi yapan medya mı, halkımız mı?

Düşündürücü olan burasıdır. Aldatan da aldatılıyor mu?

Neyse…

Olayın aslı MHP il başkanının bu haberden önce yaptığı açıklamaya dayandırılıyor.

MHP il başkanı MÜSİAD başkanının yaptığı açıklamaya cevap olarak değil, Rize’de yapılacak bir hava alanına verilecek ismi kendi penceresinden değerlendiren bir açıklama yapıyor.

MHP il Başkanı Rizeye yapılması düşünülen hava limanına Recep Tayyip Erdoğan ismi verilmesin demiyor, kendilerince uygun olan bir isim öneriyor, seçimleri kazanmaları halinde İpsiz Recep ismini vereceğini söylüyor.

Bu açıklama MHP il başkanının en doğal hakkı.

MÜSİAD başkanı da kendi penceresinden olayı değerlendiriyor ve çeşitli isimler ortaya atıyor, Recep Tayyıp Erdoğan olsun demiyor.

Hava limanı için yaptığım çalışmalar esnasında  kamuoyu önünde  benim dile getirdiğim Recep Tayyıp Erdoğan ismi bu haberle alakası yok. Çok önceleri yaptığım bir açıklamadır…

Benim hatam, olay 53 haber sitesinin iyi niyetle yaptığı ilaveyi olduğu gibi ilk habere eklememdir.

Yani yeni bir açıklama yapmış gibi “Recep Tayyıp Erdoğan” olsun demişim gibi oldu haber.

Açıkça söylüyorum.

Evet , Rize’ye bir hava limanı yapılacaksa bunun isminin Recep Tayyıp Erdoğan olmasını gönülden isterim.

O Rize’nin yetiştirdiği en büyük insanların en başındadır.

Ülkemizin kaderine damgasını vurmuş çok önemli, en önemli şahsiyettir.

Onun ismini dile getirmekten hiç çekinmem, her platformda dile getiririm.

Eğer düşüncelerimizi özgürce söyleyebildiğimiz bir ülke durumuna gelmişsek, bende düşüncemi özgürce söylerim.

Amacı bu ülkeyi bir şekilde karıştırmak olan medyanın tavrı beni hiç ilgilendirmez.

Göz göre göre, hiç alakası olamayan bir çatışma ortamını nasıl yarattıklarını aşağıdaki haberin takla atışını inceleyerek anlayabilirsiniz.

Bu basınımızın yürekler acısı halini oraya çıkaran çok önemli bir hadisedir.

Yeter ki, Recep Tayyıp Erdoğanın aleyhine olsun, düzemece mizansen de olsa hemen balıklama dalıp yayınlıyorlar.

Halkı doğru bilgilendirme görevi olan medyanın bu tavrı gerçekten yürekler acısıdır.

Haklı bir şekilde aldatmanın yolu düzmece haberlerdir…

Bu örnekte görüldüğü gibi haber yapılırsa medyanın inanırlığı kalır mı?

Böyle davranmakla bu ülke gelişebilir mi?

Muhalefet bu şekilde halkı aldatarak başarılı olabilir mi?

Bana göre haberlere takla attırmak suretiyle Başbakana, hükumete zarar vermeyi umanlar ters parende atarak yerle bir olacaklardır.

Bu kaçınılmaz sondur bana göre.

Sevgi ve saygılarımla…

 

İşte size basit bir haberin yalan ve uydurma bir çatışmaya dönüştürülmesinin ibretlik safhaları……

 

Olay haline getirilen halkı bilgilendirmeyi amaçlayan haber

 

HAVA LİMANI İÇİN RTSO BAŞKANINI ZİYARET ETTİLER.

Rize’ye bir hava limanı kazandırma konusun aralıksız çalışmalarına devam Metin TOPÇU, Mahmur HANTAL ve M.Emin TOPRAK RTSO başkanına bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Aynı zamanda Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma gurubunda bulunan yazarlar RTSO başkanına bir ziyarette bulunarak Hava Limanı yapımında gelinen son noktayı değerlendirdiler.

Kurulan bir komisyon tarafından hazırlanan raporun Başbakana ulaştırılmasının ardından Metin TOPÇU, Mahmut HANTAL ve M.Emin TOPRAK RTSO başkanı Şaban Aziz KARAMEHMETOĞLU’na yaptıkları ziyarette bundan sonra izlenecek yol hakkında görüş teatisinde bulundular…

 

Haberin altında haberle alakası olmayan, köşe yazısına hazırlık çalışması not,

 

Hemen peşinen bir şey diyeyim..

Söz hakkı almadan göz hakkı olmaz.

Önce söz hakkı alabilmiş olacaksın ki göz hakkı olsun…

Ovit nire birileri nire..

Ovit tünellerine Ekrem Orhon’un isminin verilmesi kadirşinaslık örneği olur, güzel olur.

Canını Rize Erzurum yolu sevdasına veren Ekrem Orhon bu şekilde hatıralara kazınmalıdır.

Hava alanı konusunda söz hakkı almadan göz hakkı alamazsın.

Yapılacak Hava Limanın ismini halkımız yüreğine yazmıştır.

O isim “Recep Tayyıp Erdoğan Hava Limanıdır”

İleri gitmenin manası yok.

Demokrasilerde fikir beyan etmek ayıp değildir,suç hiç değildir.

Ama adab-ı muaşeret kuralları var yani.

Havalimanı konusunda söz h

Zorla Dedin zorla.Kelimeler boğazına düğümlendi.

Kim ne der acaba diye köşe bucak kaçtığın zamanlar oldu

 

11.11.2013 saat  18.50

 

Yukarıda görüldüğü gibi servis edilen haberin altına köşe yazısı başlangıcı bir not var. Haberle alakası olmayan bir not.

 

 

Olay 53 haberi  iyi niyetle aşağıdaki gibi dönüştürerek yayınlıyor.

 

Rize Hava Alanının İsmi Bellidir Tartışmaya Gerek Yok

Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grubu Başkanı Metin Topçu, Rize havaalanının isminin belli olduğunu ifade ederek bunu tartışmanın gereği olmadığını söyledi.

Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grubu Başkanı Metin Topçu, MÜSİAD Rize Şube Başkanı Mahmut Dabak’ın Ovit Tüneli ve Rize Hava Alanı için önerdiği isimler konusunda açıklamada bulundu.

Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grubu Başkanı Metin Topçu ve yönetim kurulu üyeleri Mehmet Emin Toprak ile Mahmut Hantal, Rize Ticaret ve Sanayi Odası (RTSO) Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu’na ziyarette bulunarak hava alanı konusunda gelinen son noktayı değerlendirdi.

Rize’ye bir hava limanı kazandırma konusunda aralıksız çalışmalarına devam Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grubu Yönetimi, RTSO Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu’na gerçekleştirdikleri ziyarette havaalanı konusunda bundan sonra izlenecek yol hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grubu Başkanı Metin Topçu, gün içinde MÜSİAD Rize Şube Başkanı Mahmut Dabak’ın Ovit Tüneli ve Rize Hava Alanı için yapmış olduğu isim önerilerinde Ovit Tüneli isminin Ekrem Orhon olması gerektiği önerisine katılırken Rize Hava Alanı isminin ise halkımız tarafından Recep Tayyip Erdoğan Hava Alanı olarak yüreklere yazıldığını ifade ederek, “Ovit Tünellerine Ekrem Orhon’un isminin verilmesi kadirşinaslık örneği olur, güzel olur. Canını Rize Erzurum yolu sevdasına veren Ekrem Orhon bu şekilde hatıralara kazınmalıdır. Hava alanı konusunda söz hakkı almadan göz hakkı alamazsın. Yapılacak Hava Limanın ismini halkımız yüreğine yazmıştır. O isim “Recep Tayyip Erdoğan Hava Limanıdır. İleri gitmenin manası yok. Demokrasilerde fikir beyan etmek ayıp değildir, suç hiç değildir. Ama adab-ı muaşeret kuralları var yani.” diye konuştu.

 

11 kasım.2013 saat 20.20

 

DHA Muhabiri Muhammet Kaçar yukarıdaki haberi aşağıdaki gibi düzenleyip olayı MHP ile Rize’de yaşanan bir tartışmaya dönüştürüyor ve servis ediyor, DHA ve diğer internet siteleri de balıklama dalıp olaydan iki gün sonra haberi  aşağıdaki şekliyle yayınlıyor.

 

DHA , Hürriyet Gündem,  Milliyet.com.tr, Radikal yayınlanan haber metni

 

Rize’de olmayan havaalanına isim tartışması

RİZE’de yapılması yönünde kamuoyu çalışması nedeniyle henüz projesi dahi olmayan havalimanı için isim tartışması başladı. Havaalanına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan isminin verilmesine karşı çıkan MHP Rize İl Başkanı Cem Kazmaz’ın önerisi Milli Mücadele Kahramanı İpsiz Recep’in ismi oldu

 

Rize’de havaalanı yapılması yönünde bir süreden bu yana kamuoyu çalışması yürüten Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grubu rapor hazırladı. Rapora göre Rize’de havalimanının bugünkü şartlarda yapılması halinde yıllık ortalama 850-900 bin yolcu ve günde ortalama 15-20 uçuş kapasitesinin oluşacağı tespit edildi. Raporda Havaş’ın Rize’ye günde 17 otobüs seferi düzenlediği ve özel araçları ile birlikte Trabzon Havalimanı’nı kullanan günlük yolcu sayısının ortalama 2 bin 500 olduğu belirtildi. Havaalanı ile ilgili henüz resmi bir adım atılmazken isim tartışması başladı.

 

“HALKIMIZIN YÜREĞİNDE RECEP Tayyip Erdoğan İSMİ VAR”

 

Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grub Başkanı Metin Topçu, Rize Havaalanı’nın yapılması halinde projenin Türkiye’ni 53’üncü havaalanını olacağını belirterek Rize’nin plaka numarası olacak havaalanına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adının verilmesinin kamuoyunda daha öne çıktığını söyledi. Topçu, “Havalimanın ismini halkımız yüreğine yazmıştır. O isim; ’Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı’dır” dedi.

 

“İPSİZ RECEP HAVAALANI OLSUN”

 

MHP Rize İl Başkanı Cem Kazmaz ise, yapılması düşünülen Rize Havaalanı’na manevi hatırasını üst düzeye taşıyacak şekilde vatanı kurtaran Kuvayi Milliye Kahramanı, İstiklal Savaşı Gazisi, Rize’nin İstiklal Madalyalı evladı İpsiz Recep’ten başka birinin isminin verilemeyeceğini söyledi. Kazmaz, şöyle konuştu:

 

“Diğer yandan dünyanın uygar ve gelişmiş, demokrasi ile yönetilen hiçbir ülkesinde hayatta olan, politikaları tartışmalı, toplumun tamamına hitap etmeyen, halkının yarısından çok fazlası ile en hafif tabiri ile sorunlu siyasetçinin isminin bir havaalanına verilebilmesi de düşünülemez. Bu bakımdan Rize Havaalanına İpsiz Recep adının verilmesi şehit ve gazilerimize en büyük borcumuz olduğu tartışılmazdır.”

 

13.11.2013  14.12

 

Hürriyet Gazetesi kendi haberine  aşağıdaki ilaveyi yapıp yeniden servis ediyor.

 

Rize’de olmayan havaalanına isim tartışması

RİZE’de yapılması yönünde kamuoyu çalışması nedeniyle henüz projesi dahi olmayan havalimanı için isim tartışması başladı. Havaalanına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan isminin verilmesine karşı çıkan MHP Rize İl Başkanı Cem Kazmaz’ın önerisi Milli Mücadele Kahramanı İpsiz Recep’in ismi oldu

 

Rize’de havaalanı yapılması yönünde bir süreden bu yana kamuoyu çalışması yürüten Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grubu rapor hazırladı. Rapora göre Rize’de havalimanının bugünkü şartlarda yapılması halinde yıllık ortalama 850-900 bin yolcu ve günde ortalama 15-20 uçuş kapasitesinin oluşacağı tespit edildi. Raporda Havaş’ın Rize’ye günde 17 otobüs seferi düzenlediği ve özel araçları ile birlikte Trabzon Havalimanı’nı kullanan günlük yolcu sayısının ortalama 2 bin 500 olduğu belirtildi. Havaalanı ile ilgili henüz resmi bir adım atılmazken isim tartışması başladı.

 

“HALKIMIZIN YÜREĞİNDE RECEP Tayyip Erdoğan İSMİ VAR”

 

Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grub Başkanı Metin Topçu, Rize Havaalanı’nın yapılması halinde projenin Türkiye’ni 53’üncü havaalanını olacağını belirterek Rize’nin plaka numarası olacak havaalanına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adının verilmesinin kamuoyunda daha öne çıktığını söyledi. Topçu, “Havalimanın ismini halkımız yüreğine yazmıştır. O isim; ’Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı’dır” dedi.

 

“İPSİZ RECEP HAVAALANI OLSUN”

 

MHP Rize İl Başkanı Cem Kazmaz ise, yapılması düşünülen Rize Havaalanı’na manevi hatırasını üst düzeye taşıyacak şekilde vatanı kurtaran Kuvayi Milliye Kahramanı, İstiklal Savaşı Gazisi, Rize’nin İstiklal Madalyalı evladı İpsiz Recep’ten başka birinin isminin verilemeyeceğini söyledi. Kazmaz, şöyle konuştu:

 

“Diğer yandan dünyanın uygar ve gelişmiş, demokrasi ile yönetilen hiçbir ülkesinde hayatta olan, politikaları tartışmalı, toplumun tamamına hitap etmeyen, halkının yarısından çok fazlası ile en hafif tabiri ile sorunlu siyasetçinin isminin bir havaalanına verilebilmesi de düşünülemez. Bu bakımdan Rize Havaalanına İpsiz Recep adının verilmesi şehit ve gazilerimize en büyük borcumuz olduğu tartışılmazdır.”

 

ERDOĞAN 2009’DA “RİZE’YE HAVAALANI OLMAZ” DEMİŞTİ

2009 yılında Rize’de bir dizi açılışa katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize’ye havaalanı yapılmasının ‘akıllıca’ bir yatırım olmayacağını söylemişti.
Erdoğan konuşmasında, “Bana diyorlar ki ‘Rize’ye havaalanı…’ Bende diyorum ki, ‘Kusura bakmayın Rize’ye havaalanı olmaz.’ Niye? Çünkü şurada Batum Havaalanı var. Öbür tarafta da Trabzon Havaalanı var. İnanın İstanbul’dan Atatürk Havalimanı’ndan çık Beşiktaş’a buradan daha geç gidersin. İstanbul’da oturanlar bilir. Öyleyse biz yatırımı yaparken dikkatli olacağız. Ekonomide bir kaide vardır, yatırım rantabl olan araziye yapılır. Zarar edeceksen oraya o yatırım yapılmaz.”

13.11.2013 16.00

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 14 Kasım 2013, 12:14 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 403 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU