İnsanı İlişkilere Bir Bakış

İnsan sosyal bir varlık. Toplum katmanlarında insanlar arası ilişkileri katogorize edersek başlıklar arkadaşlık, dostluk, akraba ve komşuluk şeklinde özetlenebilir.
Arkadaşlık, sadece bir tanıdık veya birlikte vakit geçirilen kişi değil, aynı zamanda sevgi, anlayış ve destekle oluşan bir bağdır. Bu ilişki, insanların hayatında önemli bir rol oynar ve insanlar arasındaki sosyal bağları güçlendirir. Arkadaşlar, birbirlerine destek olur, birlikte güzel anılar biriktirir ve zor zamanlarda birbirlerine yardım ederler
Dostluk, insan hayatında değerli bir bağdır ve insanların birbirlerine destek olmasını sağlar.
Sevilen, güvenilen, yakın arkadaş, gönüldaş, iyi anlaşılan kimse, düşman karşıtıdır.
Akraba, bireyleri, kan bağları, evlilik ya da evlat edinme yoluyla birbirine bağlayan bir ilişkidir. Akrabalık ilişkilerinde, tanım gereği evlilik ve aile söz konusu olsa da, bu kurumlardan çok daha geniş kapsamlıdır. Çağdaş toplumların büyük bölümünde dolaysız ailenin kapsamını aşan pek az toplumsal yükümlülük olsa da, öteki pek çok kültürde akrabalık, toplum yaşamının çoğu yönü için esastır. Akrabalık sistemleri, soy ve evlilik yoluyla kurulmuş ve kültürel olarak kabul edilmiş temel bir toplumsal ilişkiler ağıdır.
Komşuluk ilişkileri, özellikle köy ve kasaba gibi küçük yerleşim bölgelerinde sosyal dayanışma açısından önemlidir. Aynı zamanda ailelerin huzur ve güven içinde yaşamaları için de kritiktir. İyi komşuluk ilişkileri, mutluluk ve sevincin paylaşılmasında, sıkıntı ve kederin göğüslenmesinde ayrı bir öneme sahiptir.
İnsan yukarıda sıralanan ilişkiler içinde en büyük zarar en yakınlarından gelir. Maalesef en yakınlarınız candan arkadaşınız, dostunuz değildir.
Tecrübelerimin bana öğrettiği gerçek budur.
Dostluk çok değerli bir bağdır ve insanın en büyük ihtiyaç duyduğu ilişki şeklidir.
Arkadaşlık keza öyledir.
İnsan hikâyelerine kulak kabarttığınızda gördüğünüz gerçekler sizleri şaşırtabilir. Akrabalar dostluk ve arkadaşlıkla asla karıştırılmamalıdır.
İnsana en büyük zarar en yakın kişilerden geldiği yaşanan bir gerçekliktir.
O nedenle bu ilişkileri insan çok iyi değerlendirmelidir.
Baki selam ve dua ile.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 25 Mayıs 2024, 10:15 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 136 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN

İsim :

E-posta:

WebSite:

Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU