İYİDERE LİMANI VE LOJİSTİK İHALESİ NE ZAMAN

onay 2
İYİDERE LİMANI VE LOJİSTİK İHALESİ NE ZAMANuzun zamandır Rize kamuoyu İyidere’de yapılacağı belirtilen liman ve lojistik alanı ihalesi işinin akıbetini soruyor.

24 haziran seçimlerinde iktidara mensup siyasetçiler İyidere lojistik ve liman ihalesinin kısa süre içinde yapılacağını belirtmiş, bu konuyu yakından takip edeceklerini ifade etmişlerdi.

Seçimlerin ardından şu ana kadar hiçbir siyasi yetkiliden bu konuda bir açıklama gelmedi. Yeni Ekonomik Program çerçevesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “başlanmamış, belirli yol almamış projelerin şimdilik askıya alınacağını” belirtmesinin ardından İyidere’de liman ve lojistik merkezi yapılıp yapılmayacağı konusu iyice sarpa sarmış durumda.

Rize’nin yanı sıra birçok ilde planlanan benzer projelerin askıya alındığı düşünülürse bu konuda olumlu bir açıklama yapılmadığı sürece umutlu olmak, umutla beklemek yanıltıcı olur.

Bu iki projenin mantıki dayanağı olan Ovit tünelinin de çevre bağlantı yolu yapılmadığı için, bu güzergâhtan sahile ne kadar yük aracının ineceğini de kestirmek mümkün olmadığından işler zor hale geliyor.. Elimizde bu yönde olumlu veriler olmayınca da bu projeleri şimdilik gerekli kılacak hiçbir gerekçe ortaya konulamıyor.

Öte yandan daha şimdiden bazı çevrelerin Ovit’ten günlük araç geçişlerinin bu tünelleri yapmaya değmediğinin öne sürülmesi de dikkate alınırsa, İyidere’de düşünülen lojistik alanı ve limanın bir an evvel yapılabilecek duruma gelebilmesi hiç de kolay gözükmüyor.

TREN YOLU VE İYİDİRE’DE DÜŞÜNÜLEN LOJİSTİK/LİMAN

Daha önce de yazdım.. Sivas-Kars arasındaki demiryolunun sahile inişi için en uygun güzergah olan Erzincan-Bayburt- Of güzergahı başka bir yere kaydırılırsa İyidere’de liman ve lojistik alanı yapabilmek daha zor hale gelecektir.

Sahile inecek tren yolu için bu güzergah en uygun , en ucuz ve en kısa güzergahtır. Eğer bu güzergah tercih edilirse bu iki yatırım çok zaruri hale gelir. Zira demiryolunun bulunduğu yerde liman şart..

Bunun için düşünülen Erzincan-Trabzon Değirmendere güzergahı hem daha uzun, daha fazla tünelli ve daha fazla maliyetli olduğu gibi, şu anda bile dolu olan Trabzon limanının demiryolu üzerinden gelen taşımacılık ihtiyaçlarına cevap vermesi mümkün değil.

Bir başka güzergah olarak düşünülen Maçka inişi ise, Maçka’da Liman yapmak mümkün olamayacağı için sanırım alternatifler arasından çıkarılacaktır.

Bir diğer alternatif olarak düşünülen Erzincan-Arsin güzergahı dahil hiçbir alternatif İyidere-Of havzasından sahile iniş güzergahından daha uygun değildir.

Üstelik, bu güzergahın seçilmesi ve demiryolunun Of’a inmesi halinde buradan Batum demiryoluna ve Trabzon Limanına kol vermek az bir maliyetle mümkün olacaktır…

Bu günlerde, güzergah için ilgililer incelemeler yapmakta. O nedenle siyasiler en uygun güzergahın Bayburt-Erzincan arasındaki bir istasyondan, Of’a inen güzergah olduğunu öne çıkarmalılar.

Böylece her iki il bu projeden ortak, eşit şekilde yararlanabileceği gibi, köşede kalmış Of ve İyidere ilçelerimizde hakkı olan yatırımları almış olacaklar.

Biran evvel İyidere’de Liman ve Lojistik alanı yapılmasını arzuluyorsak bu konuda üzerimize düşeni yapmalı, kamuoyu oluşturmalı, siyasileri bu doğru tercih için çaba göstermeye teşvik etmeliyiz…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 05 Ekim 2018, 13:01 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Son Dakika, Yazar 2 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 789 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU