KONUT HAYALİ

İnsanın barınma ihtiyacı tarihin ilk dönemlerinden beri hep var. Mağaralardan başlayan serüven on binlerce yıldır devam ediyor.

Sosyal devlet ilkesini hatırlatan son düzenlemede 250 bin konut yapımı için ilk adım atıldı. Eğer süreç başarılabilirse bir 250 bin konut daha insanımızın ihtiyacını gidermek için yapılacak.

Evvela şunu bilmek, unutmamak lazım. Devasa bir proje. 450 milyar lirayı aşan bir yük getirecek.

Kurada şanslı olanlar devletimizin %40 sübvanse ettiği evlerine kavuşacaklar.

%10 peşinat ve 240 ay vadeli konutlar emeklilere, gençlere, yetimlere geliri düşük kesimlere bir umut olmasının işareti başvuru için ilk gün yaşanan yoğunluktu. Dolaylı yollardan 25 de bir de olsa kurada çıkma şansı yaklaşık 7 milyon insana umut oldu.

Ev sahibi olamayan ve kirada oturanlara, piyasa şartlarında parası olanların alacakları konutların fiyatlarında göreceli azalışlar olacak. Pandemi şartlarında düşen konut arzının tetiklediği kimsenin izah edemediği artışlar, insan en temel ihtiyacı olan konut edinme hakkını tamamen ortadan kaldırmış durumdaydı.

Başını alıp gitmiş konut fiyatlarını düşürmenin başka bir yol da yok!

Bu projelerin vatandaşlar açısından tartışmasız çok önemli olduğunu unutanlar eleştiri bombardımanına başladılar.  Nasılsa vatandaşın umudunu kırmanın cezası yok.

Tek tipmiş, faiz neden alınıyormuş, vatandaşı 20 yıl kıt kanat geçinmeye zorlamak, Türkiye’nin konut ihtiyacına çare olmazmış, kira öder gibi” kredi borcu ödeyerek ev sahibi olmaya heveslendirilen kitleler, faizli borçların altında ezdirilecektir, dağ fare doğurdu vs.

Ötede beride, kıyıda köşede gerçekleşmeyen, bazı aksaklıklar nedeniyle yapımı tamamlanamayan projeler baz alınarak bu devasa girişimi eleştirmenin yanına konut sorununu nasıl çözeceğinizi koymalısınız. Eğer öyle yapmazsanız vatandaş size itibar etmez.

Yaklaşan seçimlerde blok oyların üzerinde çeşitli hesaplar yapıldığı aşikârdır.

Bu durumda kaybedecek olanlarla kazanacak olanlar ince fay hatları ile değil sok sarsılmalarla belirlenecektir.

İHA’larımız savaşların tarihi gidişatını değiştirdi. Bütün dünyada konuşuluyor, gündem oluyor. NATO ilk defa olarak SİDA’mızı tatbikatlara davet etti.

Türkiye dünyada bir ilk olarak başlattığı bu dev adımla adından söz ettireceğe benziyor.

Selam ve dua ile…

Metin TOPÇU

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 16 Eylül 2022, 16:57 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 233 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU