NE O, NE BU, VARSA YOKSA SAHİL YOLU(!)

2-M_Emin-Toprak2

Geçen günlerde basından takip edenler bilir, Sayın Hasan KARAL, Rize’mizin yerel gazetecileri ve yazar-çizerleriyle bir toplantı yaptı. Sağ olsun bizleri de davet ettiler. Nazik davetleri için kendilerine teşekkür ederim…

Hangi yatırımların konuşulduğunu basından takip ettiniz. Ben detayına girmeyeceğim.

Kısaca söylersek, Rize’mizdeki yatırımların bazıları normal seyrinde devam ederken, bazılarında bir takım nedenlerden dolayı aksamalar olabiliyor!

Bu aksamaların nedenleri, elde olmayan sebeplerden kaynaklanıyorsa da, maalesef bazıları takipsizlik veya Rize halkının o olayı sahiplenememesinden kaynaklandığı düşüncesindeyim.

Bence Rize’linin sahiplenmemesinin altında, bürokrasiden halka bilgi akışının sağılıklı olmaması yatmaktadır.

Bu haber akışının sağlanabilmesi, Rize medyasının haberdar edilmesine bağlıdır. Veyahut Rize medyası, bu tür konularda yukarıyı biraz daha fazla zorlamalıdır.

Her neyse…

İşin özüne dönecek olursak, Rize’deki yatırımların birçoğu normal diyebileceğimiz bir seyir ile devam ederken, bir tanesi var ki, bununla ilgili şahsen ufukta bir ışık göremedim!

Işık göremediğim yatırım, SAHİL YOLU veya MENDERES BULVARI’ndan başkası değildir!

Sağ olsun Sayın Hasan KARAL bir takım bilgiler verdi. Fakat şahsen beni tatmin etmedi!

Mesela, Sahil yolu denize atılırsa limanın neresinden geçebilir veya başka türlü nasıl bir hal çaresi düşünülebilir noktasında, Sayın Hasan KARAL’ın da net bir görüşü olmadığını gördüm! Tabii ki, bu bir ihtisas işi! Kendi mesleği olmadığı için normal karşılanabilir…

Benim söylemek istediğim şudur: Hiçbir şey çaresiz değildir. Önemli olan şey, konuyu sağlıklı bir şekilde, sağılıklı bir ortamda masaya yatırabilmektir.

Konu masaya yattı mı, gerisi gelir! Mühim olan, bu meselenin Rize için çok çok önemli ve şehri adeta bloke eden ve de kilitleyen kaotik bir konu olduğuna inanmaktır!

O yol halledilmedikten sonra, sahil dolgu alanında yapılması düşünülen projenin pek bir anlamı olmadığı düşüncesindeyim!!!

Bir aile düşünün, hem de çocuklu, sahil’e nasıl geçecek? Bırakalım çocuklu aileyi, biraz yaşlıca bir kişinin bile sahil yolundan geçip dolgu alanına ulaşması, bayağı bir gayret ve dikkat gerektiriyor.

Bu geçişi rahat bir şekilde sağlayamadıktan ve şehirle sahil’i birbirine entegre edemedikten sonra, o tesis neye yarar!

Velhasıl diyeceğim şu ki, sahil yolunu halletmek o kadar önemli ki, mümkünse Rize’nin diğer yollarındaki ödeneklerden yeteri kadarını bu yola aktarmak gerekir diye düşünüyorum!

Çünkü diğer yollar “LAZIM” ise, bu yol “ELZEM” dir.

“O zorluğu yaşayanlar bilir” diyelim ve çare bulunana kadar konunun üzerinde olacağımızı bir kere daha deklere ederek bitirelim…

Mehmet Emin TOPRAK

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 12 Kasım 2014, 14:35 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 8 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 195 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU