NUSRET BAYRAKTAR NE YAPMAK İSTİYOR!…

11

Sayın Nusret Bayraktar Rize Milletvekili…

Yani bütün Rizelilerin verdiği oylarla seçilmiş bir sayın Milletvekili!..

Bu kadar tecrübesi olmasına rağmen belli kalıpların dışına çıkamıyor!.

Rize için hayatı bir mesele olan ve çok mesafe alınmış Hava limanı meselesine yine kendi çerçevesinden bakmakta beis görmüyor!…Yani tünelin ötesi mantığı… Sırf bu yüzden bilimsel ve teknik gerekçelere aykırı açıklamalar yapıyor…

Bu mantık çoktan aşıldı. Rize’de var olan farklıklar olmasa yaşayamayız. Yakında Rize merkezde Ardeşen’den fazla Ardeşenli olacak. Bu zenginliktir, güzelliktir. Derdimiz ortak, sevincimiz ortaktır…

Konuya dönersek , Rize’den ve doğusundan hava yolunu kullanan yolcuların gidiş yönleri yüzde yüz batıya doğrudur.

Dolayısı ile yeni hava limanı Trabzon hava limanından ne kadar doğuya yapılırsa hava yolunu kullanan yolcuların mesafelerini o kadar kısaltacaktır. Yani Rize’nin doğusuna yapılacak hava limanının “Çayelin’i ,Pazar’ı, Ardeşen’i etkilememesi” gibi sakat bir düşüncenin dile getirilmesinin hiçbir haklı gerekçesi olamaz…

Haritadan muhtemel mesafeleri verdim. Yani hava limanının bu noktalara yapılması halinde yolcuların istikametlerinin tersine ne kadar yol kat edeceklerini haritada gösterdim…

rize-1

Kabul etmek gerekir ki  200 bin nüfusu, yani İyidere’den Rize Merkez dahil, 200 bin kişiyi gidecekleri yönün tersine, yani doğuya taşıyamazsınız. Ki bu Trabzon’la aynı mesafelere denk gelmektedir.

Gündoğdu Balıkçılar’da yapılacak hava limanı Pazarı Ardeşen’i, Çayeli’ni kötü yönde nasıl etkiler? Ben anlamadım…

Bunu bu zamanda kurcalamanın ne faydası var?

Gündoğdu  Balıkçılar’da yapılacak hava limanı Pazar’ın yolunu 88 km, Ardeşe’nin 98 km, Fındıklı’nın 110 km kısaltıyor.

Bunu kötü olarak lanse etmek, “Ardeşen, Pazar , Çayeli  için iyi olmaz” demeye getirmek, hangi mantıkla izah edilebilir?

Yani, Ardeşe’nin, Pazar’ın, Çayeli’nin batısına yapılacak bir hava limanın oraların yolunu yukarıda verdiğim ölçülerde kısalttığını görmemek ne demektir?

Artvinli, Hopalı, Arhavili, Fındıklılı, Ardeşenli, Pazarlı,  Çayelili insanlar,  Gündoğdu Balıkçılar’a bir hava limanı yapılması halinde burayı geçip Trabzon’a mı gidecekler?

Bu akıl almaz bir savdır…Mantık dışıdır…

rize-2

Sadece Trabzon’un menfaatine yarayacak, asla Rize’ye bir faydası olmayacak bir çabadır…

O nedenle Sayın Nusret beyin bu konuyu izah tarzına mana veremedim….

Kimi, ne için ikna etmeye çalışıyor?

Zannedersem Trabzon lobisine bir katkı vermeye çalışıyor…Oralarda birilerine şirin görünmeye çalışıyor. Ya da, akılma getirmek bile istemiyorum, ama bir tartışma çıkarıp hava limanı işinin suya düşürülmesini sağlamaktır.

Esas maksadı yüce Allah bilir…

Yeni yapılacak olan Rize hava limanının  merkezden fazla doğuya taşınması çok önemli ve affedilemez bir hatayı gündeme getirir. Ülkemizde yanlış hesaplarla yapılan ve kullanılmaz duruma gelen hava limanları durumuna düşer bu devasa yatırım….

200 bin nüfusun kullanmadığı bir hava limanı mı, 480- 500 bin nüfusun (Rize-Artvin)tamamının yolunu kısaltan bir hava limanı mı?

Rize bir bütün olarak ele alınmalı, yaklaşık olarak 500 bin nüfusun (Rize 325 bin- Artvin 166 bin) tamamının yolunu kısaltan bir hava limanı yapılmalıdır.

domoğrafı

Daha doğru ve kesin gerçekçi, ileriye dönük planların bütününü kapsayan bir görüş olarak Hava limanın lojistik merkeze yakın bir yerde olmasını gerektiğidir.  Lojistik merkezin doğusunda ve batısında iki hava limanın 50 km mesafede olması handikaptır…En iyi çözüm Derepazarı’nda yapılacak bir hava limanıdır. Ama bunu yukarıda belirtilen mantığa anlatmak zordur…

Bütün bu haklı gerekçelerin üzerine durmadık. Kamuoyunun gücünü bölmemek adına sessiz kaldık.

Bakanlıkta yürütülen çalışmalar sükunet içinde izledik.

Teknik konudur, Ulaştırma Bakanlığı Uzmanlarının bilimsel gerekçeleri ile oluşturacağı ve Başbakanımızın onayına sunacağı iki yeri kabul ettik…

Önemli olan Rize’de Bir hava limanının yapılmasıdır dedik…

Sayın Millet Vekilimiz Hasan KARAL bey açıkladı bu iki yeri…

Bu iki yer içinde en muhteşemi Gündoğdu Balıkçılar’dır…

Kim ne derse desin burada yapılacak bir hava limanı Trabzon hava limanını yolcu sayısı bakımından geride bırakacaktır. Bunu yaşayarak göreceğiz.

Rize merkezin doğusuna doğru ne kadar uzaklaşırsak hava limanı o kadar atıl kalacaktır.

Çünkü Trabzon’u kullanan yolcuların yüzde 33’ü Rize, yüzde 3 ‘ü Artvin yolcusudur. Başbakanımıza sunulmak üzere hazırladığımız rapordan çıkan sonuçtur bu…

Yani 2013 verilerine göre 800 bine yakın yolcu Rize yolcusu 74 bin yolcu Artvin yolcusudur…

Yolcunun çok az olduğu alana doğru kaydırılacak bir hava limanı atıl kalır… Devletin, milletin parasına yazık olur…

Yetkili yetkisiz herkesin bunu böyle bilmesinde fayda vardır.

Sayın Bayraktarın da bu gerçekleri görmesini, lokal doyumlar sağlayacak gerçekçi olmayan açıklamalar yapmamasını diliyorum.

Sayın Vekilim Nusret Bayraktar’la Ankara’da makamında bir konuda anlaşmıştık. Demiştik ki, “yer konusu teknik bir konudur, uzmanlarına bırakalım, bu konuda görüş bildirmeyelim”.

Sayın Vekilim o anlaşmayı bozunca, bende kesin olan, doğru olan gerekçelerimi sıraladım…

Son söz olarak, bu işte çok büyük mesai harcayan, Bakanlıklar nezdinde yılmadan takip eden Sayın Vekilim Hasan Karal beyin belirttiği iki yerden biri hayata geçecektir. Her iki yerde Rizemiz için uygundur…Daha doğrusu en uygun iki yeri Ulaştırma Bakanlığı Uzmanları belirledi. Bu yerlerin birisi Gündoğdu Balıkçılar diğeri Pazar kız kulesi ile Çayeli tünel arasıdır. Yalnızca bu iki yer  Başbakanımıza sunulacak. Sayın Başbakanımız da en doğru kararı verecek.

Bu karara en başta Sayın Vekilim Nusret Bey saygı duyması lazım.

Çünkü Milletvekili olma kararını da Sayın Başbakanımız vermişti…

Sevgi ve saygılarımla.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 26 Mayıs 2014, 10:15 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 404 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU