RİDEF’TE NELER OLUYOR (2)

tabanRİDEF’TE NELER OLUYOR (2)
Bir olay olur, haberleri analiz edersiniz görebildiğiniz kadar ve yorumlarsınız.
Rize Dernekleri Federasyonunda aylardır devam eden bir süreç var.
Yönetimde olanlarla muhalefeti oluşturanlar arasında bir mücadele…
Olması gereken hizmet için yarış, daha iyisini yapmak için mücadele…
Kanuni yolları var…
Nerden başladı bu olaylar?
Önce muhalif kanadın sesine kulak vermek gerekiyor. Yönetimde olanlar muhalif sesleri dinlemek zorunda, gereğini yapmak zorunda.
Neden? Suçlama var çünkü…
4. sü gerçekleştirilen Rize Günlerinden elde edilen paraların nerelere harcandığını soran muhalefete doyurucu cevap verilmelidir. Hiçbir haklı gerekçe bunu önleyemez, önlememelidir. Suçlamaların karşılıklı havalara uçuştuğu bu dönemde açıkçası kim haklı sorusunu zamana bırakmak en doğru yöntem.
Şunu biliyorum. Yönetmek zordur. Parayı idare etmek zordur, risklidir. Hele derneklere bu kapsamda büyük organizasyonlar yapanlar için parayı idare etmek onun hesabını vermek başka bir büyük mesaiyi gerektirir. Ama bu hesap vermeyi engellemez.
Herkesin orada elde edilen gelirlerin nereye harcandığını bilmesi gerekir. Bu demokratik bir haktır, yasal bir haktır.
Yönetimleri ve başkanı seçimle meydana gelen bu tip yerlerde hesap sormanın bir yolu da Kongre yolu ile yönetime talip olmadır. Bu demokratik hakkı engellemeye çalışmak suçtur, etik değildir.
Eğer Rize Dernekleri Federasyonu Başkanı böyle bir yol izledi ise ve izliyorsa hatalıdır.
Muhalefet içinde şunu dedim, sözümdeyim… Mahkeme, süreci yönetmesi için atadığı üç kişinin önce yönetime girmesi sonra aralarından birini başkan yapması kanuni hakkıdır ama bana göre asla ve asla etik değildir. Bir başka kişi muhalif kanattan başkan seçilmeliydi.Bunu yapmadıkları sürece bu etik değildir diyeceğim ve hata olarak kalacaktır benim gönlümde… Seçim engellemek, seçimlere hile karıştırmak veya böyle işlere yeltenmek hem suçtur hem etik değildir. Suçladığınız işi siz yapmayın. Yaptınız demiyorum ama her hangi hiç bir kuşkuya yer vermeyin.
Bir başka şey diyeyim muhalif kanattan hizmete talip olanlara. Bu aceleniz bende kuşku yaratıyor. Mesnetsiz suçlama yapmayın, asla ve asla belge olmadan karalama yapmayın…
Muhalif kanadın bütün bu süreci mahkemeye taşıması oradan yasal yollarla yönetime talip olması ve bunu başarması sürecin sonunda belli olacak. Olağan üstü kongreye gerek olup olmadığına açıkçası karar veremedim. Kaçırılan bir şey olup olmadığını ilerleyen süreçte herkes görecek. İnsanları karalamanın günah olduğunu bilmeliyiz.
Dileğim odur ki maddi kaygılardan uzak, hizmet için bir büyük dalaşma olsun. Makam mevki ve şahsi nemalanma için olmasın. Paranın kokusu tatlıdır ama sonuçları vahim olur. Kul hesap sormasa yaratan sorar, herkes bunu böyle bilsin.
Sevgi ve saygılarımla…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 10 Nisan 2013, 11:28 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 395 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU