RİZE DÜNYA LİGİNDE (3)

Bu yazımın başlığının önceki yazımla aynı olmasının sebebi, yaşadığım sevincin bir şekilde Rize- Artvin Hava limanının önemine işaret etmekti.

İnsanımızın mutluluktan havalara uçması, yaşanan sevinç dalgasının ruhuma bir yansımasıdır bu başlık.

Allah şifa versin geçmiş olsun Metin Bey, bu havalimanını Rize kazandıysa sizin emeğiniz çok büyüktür. Kimsenin rüyasında bile görmediği bir zamanda siz ısrarlı yazılarınızla bu durumu insanların aklına adete zorla soktunuz. Kamuoyu oluşturdunuz. Konuşulmasını tartışılmasını sağladınız. O günleri çok net hatırlıyorum. Belki bir çok kişi farkında değildir ama ben Rize için bu yaptığınızı hiç unutmayacağım. Allah razı olsun”

“Helal olsun sana helal olsun.!”  Diyenlerin yanın da:

Metin mutlu musun Erbakan ve Türkeş hatırlanıyor rahmetliyi gelince süs pus aman sen mutlu ol bunun yarınıda var”  diye tehdit eden dostlarımda var!

O nedenle bu başlık önemini halen koruyor!

Öyle bir eser kazandık ki kelimelerin kifayet etmesi mümkün değil. Önceki yazımda belirttiğim gibi Rize ismi bütün dünyada kayıtlara geçecek.

Unutmadan belirteyim. Rize Fotoğraf meraklıları Rize- Artvin hava limanı dış mendireğinden Dünyada deniz kenarından dört yerde seyredilebilen manzarayı, 4.000 metre Kaçkar zirvesini hemen görsünler. Aslında bir seyir terası inşa etmek lazım hava limanımızın dış mendireği üzerine! Çünkü bütün dünyadan bu essiz manzarayı deniz kıyısında kahve çay yudumlarken kayıt altına almak için insanların Rize’ye geleceklerini söylemek kehanet olmasa gerek.

İlk gün yapılan 15 sefer bizim yıllar evvel ileri sürdüğümüz rakamları doğrular nitelikte olması hem gurur hem de mutluluk kaynağımdır. O nedenle yazıma bu başlıkla devam ettim.

Bölgemizin, ilimizin gerçek değerini bulması turizm boyutunun acilen öne çıkarılması ile mümkün olacaktır. Başkaca hiçbir girişim böyle bir fırsat sunmuyor.

Dünyada eşi benzeri olmayan vadilerimizin, yaylalarımızın 4 saatlik uçuşla 4 milyar insana ulaşması bu vilayetin güzelliklerinin bu devasa nüfusa sunulması Rize- Artvin hava limanı ile mümkün hale geldi.

Final yazılarımda 2025 senesinde 5 milyon kapasiteden bahsetmiştim. Fakat benim kampanya başlattığım 2012 Temmuz 28 den bu tarafa nerede ise 10 yıl geçmiş. Madem devletimiz geç kaldı bende rakamlarımı değil ama yılları revize etmem gerekir.

Yanı 2025 de değil 2027 yılında 5 milyon yolcu olarak o günkü ileri sürdüğüm görüşü değiştirmem gerekir. İkinci gün hava limanımıza 5 uçağın geleceğini öğrendim. Eğer seferlere özen gösterilirse Rize Hava limanını yapanları ve beni çok sevindirecektir. Yıllık 3 milyon kapasiteye kısa zamanda ulaşacağımızı söyleyebiliyorum.

Dünyanın en güzel tropikal ormanları Rize’de. Dünyanın deniz kenarından seyredilebilir dağ silsilesi Rize’de. Dünyada en çok çay üretilen yer Rize. Dünyada üzerinde kar yağan çay bahçeleri Rize’de. Dünya lideri Rizeli.

Bu kadar “dünyada” diye özelliği olan bir başka vilayet var mı bilemiyorum.

Rize havalandı. Tutabilene aşk olsun.

Dünyada saylı sayıda özelliği ile Rize Artvin hava limanı bir şaheser.

Şaheser bir yerden dünya cennetini görmek de muteşem bir şey!

Selam ve dua ile….

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 15 Mayıs 2022, 15:36 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 552 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU