Rize Turizmine “Hava Yolu”‏

mustafa-baris80’lı yıllarda Türkiye’de başlayan Turizm gelişmesi, ancak 30 yıl sonra Rize’ye yansımaya başladı. Bununla alakalı yapısal değişiklik yapılmadan, altyapı hazırlıkları tamamlanmadan ve yol haritası çizilemeden.

İlimizde bu yıl özellikle Ortadoğu kökenli turistlerin ilgi ve alakalarının had safhaya ulaşmasıyla beraber sektördeki tüm eksikler belirgin hale geldi. Ve bu eksiklikler ziraat çay bahçesinde beyaz çay içirilerek veya Handüzü, Arapdüzü ve Kible Dağı’nda seyir teraslarında mangal keyfi yaptırılarak giderilecek durumu aşmış olup açıl müdahaleye ihtiyaç duymaktadır. Aksi durumda Rize’liler olarak, Çayeli Ağaran şelalesinde bol bol soğuk duş alıp,  Anzer-Ballıköy’de soğuk su içip dururuz.

2023 politikasında, ilimiz için sanayi yatırımlarında büyük bir gelişme beklenmemektedir. Buna karşın, ticaret ve hizmet sektörüne ağırlık verilecektir. Bu nedenle turizm, ilimizin ekonomik gündemindeki yerini arttırarak korumaya devam edecektir.

Her ülkede olduğu gibi Türkiye’nin de turizm gelişmesi iç ve dış tüketime bağımlıdır; ilimizde bununla paralellik göstermektedir. İlimizin yöneticilerine düşen dış potansiyeli nitelik ve nicelik yönünden en doğru biçimde değerlendirmek olmalıdır.

Evet, ilimiz eksikleriyle de olsa doğru yoldadır, geleceği parlak bir sektör olan turizm, ekonomimizde öncelikli olmaya devam ederek gelişmektedir. Peki bu gelişme niteliksel olarak nasıl yönlendirilmelidir. Burada artık herkesin duymaktan bıktığı “çevre temiz tutulmalı, hizmetliler eğitim almalı, lisan öğrenmeli, çevre korunmalı, pazarlamada devlet politikası oluşturulmalı…” tartışmalarına girmek istemiyorum.

Yapılan bir araştırmada uçakla yolculuk yapma oranı Almanlarda %38, Fransızlarda %29, İngilizlerde  %42 ve Birleşik Arap emirlikleri ve çevresindeki Orta Doğu ülkelerinde oranın % 70 lerin üzerinde olduğu belirtilmiştir. Bu ülke insanlarının Türkiye ye uçakla geldiğini düşünürsek, daha birçok potansiyel Avrupalı ve Orta Doğulu’nun ilimize akın edeceği gerçeği apaçık ortadadır. Lakin Havalimanı şarttır!

Evvelden Batılı insan için tatil, bir ay boyunca İspanya/İtalya/Yunanistan gibi ülkelerin sahillerine giderek güneşlenmek ve dinlenmekti. Oysa günümüzde ekonomik selektivite metropollerde yaşayan insanların stres dozunu önemli ölçüde arttırdı. İşte bu stres, başarısızlık riskinin büyümesi ve bıkkınlık insanları sık sık tatile çıkmaya itti.

Sonuç olarak Cuma-Pazar şekline dönüşen hafta sonu turizmi gelişti. Bu pastadan pay almak isteyen Avrupalılar bu konuda araştırmalar yapıp ilk 4 koşulu belirlediler.

• Turizm merkezine sürekli ve direk uçuşlar gerçekleştirilmeli

• Uçak bilet fiyatları düşürülmeli

• Havalimanlarında düzgün ve hızlı hizmet verilmeli

• İlgili yöreyi kısa zamanda en iyi şekilde tanıtacak tur programları hazırlanmalı

Evet, görüldüğü üzere ilk 4 maddeden 3’ ü havalimanıyla alakalı olup, Rize’nin olmazsa olmazının havalimanı gerçeği olduğunu bir kez daha kanıtlar niteliktedir.

İnsanların ulaşım problemini çözmek, sadece havalimanı yapmak yeterli midir? Tabii ki yetmez, ama ilk temel gereksinim budur.

Havalimanı; zincirleme bir harekâtın ilk adımı olup beraberinde bizleri ve sektörü ateşleyerek

• Yalnız yazın çalışan tesislerden

• Arap turistlere karşı takınılan üslup ve adisyon oyunlarından (Rize seyahatimde gözlemledim)

• Fiziki şartları felaket durumda olan otel, motel, apart diye adlandırılan kulübelerden

• İssiz ve eğitimsiz boşta olan amca oğlu, hala kızı, görümce, kayınçodan bozma garson ve hizmet personelinden

Bizleri kurtarıp sektörün daha güzel şartlarda ehil insanların elinde büyüyüp gelişimini sağlayacaktır.

Sanayi sonrası toplumlarda; insanlar monoton işler yapmaya, fizik enerjilerini harcayamamaya ve bir ürün üretmenin getirdiği tatmini tadamamaya doğru itmiştir. Ve bu itilmişlikler tamda Rize’de son bulabilecektir. Çünkü Allah vermiş te vermiştir Rize’ye. Yok yok; dağ- tepe, göl, deniz, yağmur, kar- kayak, doğa yürüyüşü, avcılık,  rafting, yamaç paraşütü, yüzme, sörf, yelken, kano, bisiklet, fotoğraf turları, sağlık-kaplıca turları…

Tatile çıkmayı planlayan insanlar artık tatili pasif bir dinlenme değil,”sosyo-psikolojik ihtiyaçlarını tatmin edecek aktif bir tüketim” olarak yorumlamaktadır. Bu nedenle turizm potansiyelinden faydalanmayı planlayan ilimiz yetkilileri, turizm politikalarını bu çerçevede görmeleri ve turizm olayını yönlendiren sosyolojik faktörleri dikkatle değerlendirmeleri gerekmektedir. Tabii ki öncelikleri havalimanı olduğunu tekrardan hatırlatmakta yarar var sanırım.

Keyifli ve güvenli uçuşlar da RTE RİZE HAVALİMANI’ da görüşmek dileklerimle.

Saygılar.                                  @bozturk53

Mustafa Barış ÖZTÜRK              bozturk53@gmail.com

 

© Geçen Haftaki Rize seyahatimde gezip görmüş olduğum tesislerin yapımında katkısı bulunanlara, özellikle Orman İşletme Müdürü Abdi Ekşi Bey’e Rize’li ve Güneysu’lu olarak teşekkür ederim.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 22 Ağustos 2014, 06:45 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 16 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 330 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU