Rizede Kalkınma Hava Limanı İle Başlar

10-mustafa barisSivil havacılık sektöründe çalışan ve eğitmen olmanın yanında 40’lı yaşlarında 2. Üniversite de (İstanbul Üniversitesi)   Sivil Havacılık bölümünde okuyan bir hemşeriniz olarak;  Rize Havalimanı ve sektör hakkında bilgi vermeye devam edeyim.

Havalimanı yapılması hususunda kamuoyu oluşturma adına çok yazılar yazdım. Sektörde çalışan bir Rize’li olarak bu benim boynumun borcuydu. Borcum bitti mi? Tabiki bitmedi. Diğer arkadaşlarla birlikte yazmaya devam edeceğim.

Konuya gereken desteği sonuna kadar vermiş olan Sayın milletvekillerimizden bu dönemde aynı dört elle sarılmışlığı görmek isterim. Parti ayırmaksızın seçilecek milletvekillerimizden beklentim budur.

Saygıdeğer hemşerilerim,

Önümüzdeki günlerde Başbakanımız sonrasında da Cumhurbaşkanımız Rize’ye gelecekler. Rizeli olarak sizden ricam Havalimanı isteğimizi, behemehâl yapılmasını dile getirmektir. Çünkü Havalimanı, diğer tüm istek ve ihtiyaçlarımızı da büyük bir ölçüde karşılayacaktır. Havalimanı yapımına başlamasıyla birlikte istihdam sağlanacaktır. Ticaret, altyapı, konaklama, turizm, eğitim ve sosyal hayattaki değişiklikler hızlıca kendini gösterecek, ekonomi canlanacaktır.

Evet saygıdeğer hemşerilerim. Havalimanı, Sivil Havacılığın olmazsa olmazlarından… Sivil Havacılık neden önemlidir.

Sivil havacılığın önemini 3 ana başlık altında toplayabiliriz.

  1. Sivil havacılığın ekonomi acıdan önemi,

Ticari hayatta en önemli unsur rekabette avantaj yaratmadır. Dünya savaşından sonra üretimde düşük birim maliyetin ön planda olduğunu görmekteyiz. Bu süreçte tüm işletmeleri kalite rüzgârı sarmış; hammadde, malzeme ve süreçlerin kalite standartlarıyla aynı düzeye geldiği işletmeler için fark yaratacak yeni arayışlar başlamıştır. Sonuç olarak ne şekilde fark yaratılabileceğine bakıldığında, üretim ve ticarette aranan sonuç, tüketiciye daha hızlı ulaşmak yani zaman faydası olanağına kavuşmaktır. Bu sayede günümüz ticari işletmelerinin en temel rekabet silahı havayolu taşımacılığı olmuştur. Özellikle sıfır stok ve sipariş bazlı üretimin bir gereklilik olduğu son dönemlerde hızlı tedarik, işletmelere yeni çalışma şekli kazandırmaktadır. Bu yapı işletmeleri daha dinamik kılmaktadır.

  1. Sivil havacılığın turizm acısından önemi,

Son yıllarda zaman, bireylerin yaşama alışkanlıklarında daha değerli olmaktadır. Bireyler ulaşım hizmetlerinde geçirdikleri zamanı en aza indirme eğilimindedirler. Havacılık sektöründeki gelişmeler ve yeni havalimanları yörenin daha hızlı ve daha fazla turizme açılmasına, turizme açık pek çok yörenin de potansiyel ve kapasitesinin katlanarak artmasına yol açmaktadır. Havayoluyla daha uzak mesafelerden ulaşabilme imkânı, turlar ile seyahat eden turistlere daha bir planlı bütçesel olarak hareket imkânı sağlamaktadır.

İş amaçlı seyahat eden yolcular için seyahat zamanı, iş zamanıdır ve maliyet olarak bir karşılığı vardır. Toplantı ya da işlerine en az zaman kaybıyla, konforlu ve zinde gitmeyi tercih etmektedirler.

  1. Sivil Havacılığın siyasi/politik önemi,                                        Sivil havacılık faaliyetleri ile ulusal politikaların sürekli etkileşim içerisinde olduğu görülmektedir. Her şeyden önce havacılık endüstrisinin ortaya çıkışı siyası sonuçları olan savaşların bir sonucudur. Güçlü bir ülkenin aynı zamanda güçlü bir sivil havacılık sektörüne sahip olması da olağandır. Uluslararası işbirlikleri, yardım faaliyetleri, ticari ve sosyal kültürel faaliyetlerin daha kolay yapılabilmesi havayolu sayesinde mümkün olmaktadır. Örneğin bayrak taşıyıcı Havayolu firmamızın dünyada en fazla noktaya uçmasının;  ticari, siyası ve politik sebep ve sonuçları vardır. Sefer düzenlenen ülkelere yapılan katkılar ve bu katkıların uluslararası güç dengesi açısından etkisi düşünüldüğünde havayolu taşımacılığı sektörünün siyasi rekabetçiliği açısından da önemli bir araç olduğu ortaya çıkmaktadır.

Görüldüğü üzere; Sivil havacılık dünyada ve ülkemizde gelişmekte olan, zamanın ön plana çıktığı iş ve sosyal yaşamda önemi gün geçtikçe artan bir sektördür. Aslına bakılacak olunursa sektör günlük hayatta yolcu ulaşım faaliyetinin dışında önem arz etmekte ve farklı şekilde hizmet vermektedir. Bölgelerin yararlanması acısından bu sektörün olmazsa olmazı ise havalimanlarıdır.

Keyifli ve güvenli uçuşlar da RTE RİZE HAVALİMANI’ nda görüşmek ümidiyle…

 

Mustafa Barış ÖZTÜRK –Matematik öğretmeni

bozturk53@gmail.com                    @bozturk53

instagram: BOZTURK5353 -Çay Mühim

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 29 Nisan 2015, 11:29 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 16 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 481 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU