RİZE’DE SEÇİM MANZARALARI

adnan-onay-1

Yerel seçim çalışmalarının başlamasıyla birlikte yurdun dört bir yanından seçim nabzını ölçmeye çalışıyorum. Elbette en çok ilgilendiğim illerden biri de Rize.

Rize merkezde Ak parti en rahat seçim dönemlerinden birini yaşıyor. Muhalefetin Kenan Bıyık etrafında birleşerek tek aday çıkarma umudunu yitirmesi ve ayrı ayrı aday göstermeleri, MHP’nin de Akparti adayı Rahmi Metin’i destekleme kararı alması bu rahatlığın ana nedeni.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  2 Mart’ta memleketi Rize’de düzenlediği mitingdeki kalabalık adeta bir seçim galibiyeti sonrasını andırır durumdaydı.

Şimdi Akparti bu tabloyu rekor oya dönüştürmenin hesaplarını yapıyor ancak ortada geçmiş yılların coşkulu çalışmaları yok. Yine geçmiş yıllarda olduğu gibi hiçbir parti havada uçuşan vaadlerde bulunmuyor.

Muhalefet partilerini bu konuda anlayabilmek mümkün. Zira kazanma şanslarının hiç olmadığı bir seçimde kuru vaadlerle halkın kafasını şişirmek istemiyorlar. Muhalefet genelde Rize’deki olumsuzluklar üzerinden söylem geliştirerek, Akpartinin oylarının düşmesi için çaba sarfediyor.

Garip olan; Akpartinin seçimi kazanmanın ardından şehri parmakla gösterilecek bir şehir haline getirmek için neler yapacağı konusunda halkın tatmin edici şeyler söylememesi. Kuşkusuz bunda geçmişte vaad edilen şeylerin yerine getirilememiş olmasının etkisi büyük.

Vatandaş, şehrin arzu edilen hale gelmesi için gerekli olan hizmetlerin belediye imkânlarıyla yapılmasının imkânsız olduğunun iyice farkında olduğu için, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingde neler vaad edeceğini merak edip miting alanını doldurmuştu.

Önceki seçimde yerel siyasetçiler tarafından yapılmış olan vaadlerin yerine getirilmemesinin faturası belediye başkanı Prof. Reşat Kasap’a kesilmiş olsa da halk ondan ziyade ona gerekli desteği vermediğini düşündüğü siyasileri suçluyor.

Başkan Kasap, yeniden aday gösterilmemiş olsa da insan olarak hemen herkesin doğruluk, dürüstlük açısından takdir ettiği bir isim. Göreve geldiği ilk gündem beri hak, hukuk konusunda hassasiyet gösteren bir isim olduğu gibi şeffaflığı da öne çıkaran bir isim. Rize Belediyesi halka şikayet ve eleştiri imkanı veren belediyenin internet sayfaları aracılığıyla halkın açıktan belediyeye talep ve şikayetlerini , eleştirilerini iletmelerine imkân sağlıyor. Hangi belediye başkanı kendini eleştiren yorumları sayfasında tutar, kendini eleşdirtir?

Başkan Kasap’ın başkanlığı sona erse de takdir edilen kişiliği nedeniyle gelecekte  önemli makamlarda değerlendirilmesi söz konusu.

Bir kaç şey de ilçe, belde seçimleriyle ilgili söylemek isterim; Bazı yerlerde kıyasıya bir yarış var. Halk kimi yerde CHP’nin, kimi yerde ise MHP’nin seçimlerden birinci parti olarak çıkacağını öne sürüyor.

Velhasıl ilçe ve beldelerde seçim heyecanı merkezden çok daha yüksek…

Hakkımızda Hayırlısı

 

Andan ONAY

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 12 Mart 2019, 14:56 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 2 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 350 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU