RUH ÇAĞIRMA SEANSLARI

RUH ÇAĞIRMA SEANSLARI

  1. kez toplanan 6’lı masadan da bir sonuç çıkmadı. Kamuoyunun acelesine kayıtsız kalanlar olayı ruh çağırma boyutuna taşıdılar. Beyaz dumana hasret kalabalıklar kara dumanlarla baş başa kaldı. Olayı özetleyen muhalefetin sesi Sözcü Gazetesi isyanını “Ey aday! Geldiysen 6 kez masaya vur” diye manşet atarak duyurdu!

Rahatsızlığın had safhada olduğunu bundan güzel anlatan bir kelime yok.

Öte yandan ruh çağırma bizim kültürümüze yabancı!

Büyük oranda muhalefeti temsil eden içinde muhafazakâr partileri de içeren 6’lı masanın böyle bir ritüele gönderme yapması yaşadığımız kültürel parçalanmanın da bir göstergesi.

Seçimlere 6 aydan kısa bir zaman kala “adayı belirleme kararının aldandığının” açıklanması ile büyük bir belirsizliğe kapı araladı.

Aradan bir yıla yakın bir sürenin geçmesine rağmen karar aşamasına gelemeyen 6’lı masa, ülkenin derin sorunlarla nasıl baş edeceğinin de işaretini vermesi bakımından önemlidir.

20 yıllık iktidarı alaşağı etmek kendimize yabancı “ruh çağırmalarla” imkânsız gibi durmaktadır. Ana muhalefet partisinin yüzde 25’i zorlayamaması ayrıca çok düşündürücüdür.

Hele açıklamadaki “sürpriz aday” güzellemesi kimleri işaret etmektedir?
Sürpriz aday Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş, İmamoğlu, Meral Akşener değildir! Kimdir bu “sürpriz aday”?

Ak Parti yaptığı ataklarla ekonomi yönetimini zora sokacak girişimlerde bulunduğu aşikârdır. Geliri düşük emekli ve alt gelir guruplarına yapılan iyileştirmeler fiyat artışlarının durulması ile daha anlamlı hale gelecektir. Fakat yaşanacak Genel Seçimler sonucunda yönetimi eline alacakların işi kolay olmayacaktır!

Eğer ülkede bir altüst oluş varsa bunun çözümü bu mantıkla asla düzeltilemez.

Başbakan olacağım” demekle maalesef olmuyor! Ezici bir çoğunluk ihtimali nerede ise imkânsızdır. Yıpranması gereken 20 yıllık Ak Parti iktidarı bütün kamuoyu araştırmalarında tırmanışa geçmiştir ve sebebi yukarıda sıraladığımız “kararsızlık” olduğu açıktır.

Daha öncelerinde Recep Tayyip ERDOĞAN’IN adaylık konusunu gündeme getirmeyeceklerini deklere eden muhalefet son günlerde bu meseleye sarılması “çaresizlik” kokmaktadır.

Anayasanın ilgili maddesine bir ek madde ekleyerek tartışmaları önlemek varken kimler bu yola kapı aralamıştır?

Ruh çağırmalar, tütsüler, HDP’nin bir yerlere konulamaması belirsizliği körükleyen önemli bir unsurdur. Açıkça “ortaklığımız ilan edilsin” diyor HDP. Yüzde 10-13 oy muhalefetin ihtiyaç duyacağı bir potansiyeldir. Fakat terörle özdeşleşen HDP’yi 6’lı masanın 7. ayağı yapmak hiçte kolay değildir. Ki kapatma davası “askıda ekmek” gibi beklemektedir.

Hasılı, muhalefet büyük sıkıntıdadır.

Selam ve dua ile…

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 28 Ocak 2023, 13:02 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 164 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU