Şakası Bile Çok Güzel

Ovit dağına tünel diye tutturmuş bir yol gidiyordum.
Hemen hemen her hafta yazıyordum, konuyu gündeme taşımaya çalışıyordum.
Böylede şey mi olur, o yatırımı devletin yapması günahtır diyenleri o zaman yazdım.
Herkes bir başka pencereden bakar olaylara. Bu normaldir.
İç hesaplar vardır, dış hesaplar vardır.
İlişkiler vardır, menfaatler vardır.
Oturup sadece amatörce ilinin menfaatlerini düşünen insanlara tuhaf gelebilir bu hesaplar, ilişkiler. Ben artık alıştım. Küsmüyorum,yılmıyorum.
Eğer bir mantığa dayanıyorsa isteklerim ve o mantığı oluşturan gerekçeler sağlamsa, asla durmam.
Aylardır yazdığım makale sayısını uttum. Belki okuyucularımıza da bıkkınlık gelmiştir. Normaldir.
Hele günü birlik zorlukları ile uğraşan arkadaşlarımıza bu yazdıklarım bugün itibariyle zül gelebilir. Yorumlardan anladığım “bu kadar derdimiz varken nedir bu havaalanı teranen kardeşim. Günü birlik dertlerimizle,yolumuzla,sokağımızla,trafiğimizle ilgilensene” diyorlar.
Haklı bunu diyenler.
Ama ben şunu çok iyi biliyorum ki, devasa bir hizmeti aldığınız zaman bir çok meseleniz bir çırpıda çözülecektir. Gelecek nesiller kaçıp giden fırsatlara yanmayacak, güzelliklerle yad edeceklerdir bu yolda uğraş verenleri.
Allah şükürler olsun ki Rizelinin havaalanı ihtiyacını gerekçelerini gören herkes bir yarışa girdi.
Şakası bile güzel bir hal aldı.
Denize inen uçak yeni değil ki.
Zor da değil. Harika bir eğlence aracıdır zenginler için.Öyle multi milyarder olmaya da gerek yok. Organizeyi ben yapayım, parayı iki aparman yapabilen bir arkadaşımız versin, deniz uçağını İslampaşa balıkçı barınağına indireyim…
Böyle bir şaka bile havaalanı ihtiyacımızın kamuoyunda çok güzel gerekçelerle tartışılmasına sebep oldu.
İşin doğru tarafında olan halkımız ve STK başkanları çok ciddi ve kaliteli değerlendirmeler yapıyorlar. Herksin bunları çok dikkatli tahlil etmesi gerekir.
RSTO Başkanı Sayın Ofluoğu “Marka Şehir havaalanı olmadan olmaz “dedi
RTO Başkanı sayın Erdoğan “Rizemiz için birlik ve beraberlikle hareket etmeli ve ileriye dönük önemli bir adım olan hava limanının ilimize yapılması için elimizden geleni yapmalıyız” dedi.
Rize’ye Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Güven Aksoy” Havaalanı esnaf için çok önemli bir olaydır. Rize başka türlü gelişmez” dedi.
Siyaset bu gelişmenin dışında kalmamalıydı ve öyle oldu. Sayın Vekilimiz KARAL”havaalanı çalışmalarımız devam edecek” dedi
Sayın Vekil BAYRAKTAR “Bugün konuştuğumuz Rize-Artvin hava alanı projesi de inşallah çok kısa sürede hayata geçecektir” dedi.
Bu sözleri şaka olarak kabul edemeyiz.
Ben şaka yapmadım ki gelişen olaylara şaka diye bakayım
Enine boyuna araştırdım. Aylarca veri topladım. Yaşadığım kenti bir üst versiyona, gelmesi gereken en son noktaya havaalanının taşıyacağını tespit ettim ve kamuoyunu bu yönde bilgilendirmeye çalıştım. Açıkçası uyuyan devi uyandırmaya çalıştım.
Çünkü halkımızın rakamlardan haberi olmayabilirdi. Yarım saatlik mesafede havaalanı var diye düşünüyorduk. Gerçek o değildi.Havaş 1,5 saate Rize Merkeze geliyor,Ardeşen’e 2 saatte gidiyor. On bir ayda 700 bin kişi Rize yolcusu vardı hava yolunu kullanan.
Denize havaalanı yapılabildiğini duyurduk. Coğrafı engel olmadığını anlattık.Hakim rüzgar masalını çürüttük.
Ülkemizin en uzağında en haşin ve ulaşılmaz yerinde olduğumuzu hatırlattık. Bu yalnızlıktan ancak havaalanı sayesinde kurtulabiliriz dedim.
Turizmden payımızı ancak bu şekilde alabileceğimizi belirttim bir çok yazımda.
Bunlar kamuoyunda cevap bulunca şaka ile karışık ısınma turları başladı ama benim acelem var beyler.
Elin oğlu boş durmuyor. Bizde elimizi çok çabuk tutmalıyız. Eğer siyaseten bu kadar güçlü olduğumuz bir dönemde kurulduğu gün Türkiye’de hacim bakımından 13-14 .ncü sıraya çıkacak bir havaalanını yaptırmazsak ebediyen bu nimetten mahrum kalırız. O zaman deniz uçağı değil gülünç durumumuzu seyretmek için planörle gelirler bu vilayete. Bir bardak çay içmeden de çekip giderler.
Havaalanı bütün verileri ile hakkımız. İstedikleri taraftan baksınlar hakkımız. Bu durumu bütün yetkililerin yapacakları kısa araştırmalarla doğrulamaları mümkündür.Yapılmazsa resmen hakkımız gasp ediliyor demektir ki, böyle bir durum olacağını zannetmiyorum.
Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma gurubu dosyayı hazırladı. Kitapcık halinde en kısa zamanda bastırılacak ve ilgililere verilecek. O zaman çok daha somut adımlar göreceğiz.
İnşallah seneye kalmadan proje hazırlanır ve 2013 yılında havaalanımız yapılmaya başlar.
Sevgi ve saygılarımla

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 05 Aralık 2012, 23:36 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 370 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU