SAMSUNA HIZLI TREN ÇOK YAKIN…

1-Metin TopçuAlt yapı yatırımı denilince akla ilk gelen tren yoldur.

Cumhuriyetimizin ilk yıllarında yapılan demir yollarına uzun yıllar ilaveler yapamadık.

Ak Partinin 13 yıllık iktidarı döneminde en muhteşem hamlesi bana göre hızlı tren hatlarının hızlı bir şekilde devreye alınmasıdır.

Ankara Konya, Ankara İstanbul hatları devreye alındı.

Ankara Erzincan Ankara İzmir hattı çalışmaları devam ediyor.

Karadeniz bu önemli hizmetten birazda doğasının zorluğu nedeniyle yararlanamamıştı.

Trabzon’un Erzincan’a uzanacak hızlı tren hattına bir başına bağlanma çabaları, yani etrafındaki vilayetleri hesaba katmadan bu hizmeti alma çabaları hepimizi üzüyordu.

Samsun bu günlerde önemli bir hamle yaptı ve hızlı tren hattı ile Ankara’ya bağlanma çabalarına hız verdi. ÇED raporu hazırlanıyor belki iki veya üç sene içersinde bu hizmeti almış olacak. Doğru olan da budur.

Çünkü Samsu’nun Orta Anadolu hızlı tren hattına bağlanması Doğu Karadeniz’in tümüne bir ümit ışığıdır. Bana göre Sart’pan Samsun’a  uzanacak bir hızlı tren hattı 5 vilayetin makus talihini yenmesini de sağlayacaktır.

Rizeli olarak elbette Trabzon’un Erzincan üzerinden hızlı tren hattına bağlanmasına seviniriz ama diğer vilayetlerin yani Giresun ve Ordu’nun bu hizmetten bir vilayet için mahrum olmasına da üzülürüz.

Samsun Ankara hızlı tren hattı Karadeniz’in uzun vadeli çıkarları için çok doğru bir karardır.

Kaynakları sınırlı ülkemizin temel altyapı yatırımlarına doğru hamleler yapması sevindiren bir gelişmedir.

Bu nedenlerle Samsun Ankara Hızlı tren hattını hayata geçirmeye çalışanları kutluyorum.Biran önce Karadeniz’i tümden kuşatacak hızlı tren hattının yapılması için ortak bir iradenin ortaya konulmasını istiyorum.

Belki ilerleyen günlerde bir kampanya başlatmış olacağım ama benim gündemimde öncelikle ve ivedilikle Rize için yapılmasın gerekenler vardır.

Vilayetimiz hava limanından mahrumdur ve bugüne kadar bu konuda yapılan çalışmaları dikkatle izlemektedir, siyasilerin verdiği beyanatları bir kenara not etmektedir.

Konuştuğum bütün arkadaşlarım dostlarım “hava limanı işi ne durumda” diye ısrarlı sorular sormaktadır.

Verdiğim cevaplar elbette arkadaşlarımı dostlarımı görünürde tatmin ediyor ama söylediklerime mesafeli yaklaştıklarını da görebiliyorum. Nihayetine ben elinde sadece kalemi olan bir insanım.

Okuyucularımla kurduğum kontak çok güzeldir. Bunu fark ediyorum ama yetkililerin siyasilerin hele bu siyasi ortamda, seçim zamanında sık sık hava limanını dillendirmeleri gerektiğini de görüyorum.

Rizeli vazifesini uzun zamandır yapıyor ve çok şeyi hak ediyor.

Umarım siyasilerimiz durumdan vazife çıkarır ve vilayetimizin bu önemli meselesine dört elle sarılır, halkımıza güven veren açıklamalar yaparlar.

Durduk yerde siyasi mülahazalarla ortaya çıkamam. Çünkü sürecin işlediğini biliyorum, biliyorum ama halkımıza bunu ben anlatamam.

Bunu halkımızın gönlünden geçtiği şekilde siyasiler bulundukları her ortamda anlatacaklar. Hem de halkımızın anladığı dilden anlatacaklar.

Bir zamanlar Rize’de seçimi kazanmanın şartı Ovit tüneli meselesiydi.

Şimdi bu hava limanına endekslenmiş durumdadır.

Eğer siz Rize’de olağanın dışında bir oranla seçilmek istiyorsanız hava limanı meselemizi en doğru şekilde halkımıza anlatmak zorundasınız…

Bu vilayetimizin genelinin bir büyük derdidir.

Merkezde çok merak edilen ve dikkatle takip edilen konuların başında Salahra Tüneli vardır.

İhalesi yapılmış bu önemli proje “neden başlamadı”  sorusu çok haklı bir sordur.

Mahalli seçimlerde halka söz verilen on numara projeler de büyük merak konusudur. Timya vadisi projesini çok eski bir söz olduğu için saymazsak henüz hiçbir adım atılmamıştır.

Rizeli haklı olarak özverisinin karşılığını beklemektedir.

Burada Rizeliye hak vermemek elde değildir.

Dilerim ki bu önemli zamanda bu önemli işler için siyasiler halkımıza doyurucu açıklamalar yaparlar ve halkımızı ikna ederler, karşılığını da fazlası ile alırlar…

Sevgi ve saygılarımla…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 08 Ekim 2015, 20:11 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 255 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU