Sılaya Mektuplar (7)

1-Metin TopçuYazarlıkta önemli bir kavram “fikri takip” dir.

Yani bir konuda söyleneni, yazılanı veya verilen bir sözü veya önceden yazdıklarını, yapılan yorumları vs…  takip etmek…

Okuyucu bakımından da önemlidir, her vatandaş için önemlidir…

Karar vermede veya bir işi başarmada anahtar bir kavramdır Fikri Takip…

Yönetenler için çok ama çok önemlidir ki, doğrudan doğruya geleceklerini belirler bu kavram. Yani verdiği sözleri, ortaya attığı fikirleri, projeleri takip edecek.

Etmezse başarısızlık kaçınılmazdır…

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın “Rizeli Olmak” isimli milliyette çıkan yazısını dikkatle okudum.

Bir kere bir ülkenin Cumhurbaşkanı olarak ilimiz ve insanı için dile getirdiği duyguları çok büyük önem arz ediyordu…Tam bir vefa örneği idi…İster inanın ister inanmayın, ağladım…

Çünkü o açıklamada verdiği bütün sözlerin tekrarı ve yerine getirileceğine dair kuvvetli işaretler vardı.

Kimseden bir beklentimiz yok. Kimse heyecana kapılmasın. Topçu Erdoğan’a yağ çekiyor Allah’ını severse kimse demesin.  Her olaya veya duruma Rizem açısından bakarım, öyle değerlendiririm.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu özel ve güzel, çok önemli açıklaması üzerine Rize için çala kalem yazan bu fakir anladığını yazması fikri takip açısından kaçınılmazdır.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Rize ve Rizeliler hakkında söylediklerini bir kenara bırakacağım ve çok önemli gördüğüm bir paragrafı üzerine duracağım.

Diğer söyledikleri şu cümle ile zaten söylenmişti. “Rize Sırtı dönülecek bir il değildir” demişti. Bu söz bile bizim için bir iftihar, gurur meselesidir… Allah kendisine sonsuz başarılar versin…

Gelelim o paragrafa:

Ülkemizi yönetme sorumluluğu üstlendiğimiz son 13 yılda, Rize’nin imkanlarını ve hedeflerini büyütmek için çalıştık. Bu kapsamda, Karadeniz Sahil Yolu tamamlandı. Güney Çevre Yolu inşa ediliyor. Yeşil Yol Projesi’nin ihalesi yapıldı. Ovit Tüneli bitmek üzere. Havalimanının inşası için çalışmalara başlandı. Yeni bir liman için hazırlıklar devam ediyor.”

Bir paragrafta ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından söz verilen projelerin toplamı benim hesaplamalarıma göre 6-7 milyar, eski parayla 6-7 katrilyon…Şaka değil, aklın ve hafsalanın almayacağı rakam bu.

Bu noktada, siyasi mülahazalarla sıradan vatandaşların günü birlik ihtiyaçlara dönük istek,dilek ve beklentilerini bu projelerden daha önemli görmesini de anlamam,  keza eli kalem tutan okumuş gün görmüş insanları da anlayışla karşılayamam…

Cumhurbaşkanımızın dile getirdi yatırımlar içinde Ovit ve Hava limanı meselesi benim için fikri takip anlamında çok önemlidir.

Zaman zaman serzenişlerde bulunuyorum. Telaşım ve heyecanımı bağışlasınlar. Çünkü hayal ötesi hamlelerdir bunlar…

Ovit ve Rize Erzurum yolu tam gaz devam ediyor… Bu Rize’nin Ergenekonudur. Rize’nin can suyudur…

Sayın Cumhurbaşkanı bu yol ve dünyanın en uzun 3 .tüneli için bütün bürokratik mafyaları elinin tersi ile itmiştir ve bu tarihi karara imza atmıştır. 130 yıllık bir rüya gerçekleşme aşamasındadır. Muhtemelen bu yıl içinde bittiğini göreceğiz.

Sadece Ovit Tüneli değil Hortık Dağı Tüneli ve Kınık tüneli de başlı başına çok büyük yatırımlardır. Belki onlarca irili ufaklı tünel daha yapılacaktır. O nedenle Rize Erzurum arası bölünmüş yol inanılmaz önemli bir büyük yatırımdır.

İkinci ve çok büyük bir hamle Rize Uluslar Arası Hava limanıdır. Bu hamle de, burada saymakla bitiremeyeceğim kadar engellerle karşılaşılan   bir büyük yatırımdır. Ovit, Erzurum’la, Doğu ve Güney Doğu Anadolu ile buluşturacak Rize’yi. Rize Uluslar Arası Hava Limanı bizi dünya ile buluşturacak çok büyük ve önemli bir yatırımdır…

Bu iki büyük devasa yatırımın Rizeye kazandırılması için deryada bir damla katkım olduysa dünyanın en mutlu insanı addederim kendimi.

Sırtı dönülmeyecek bu şehir önemli insanlar yetiştirmiş, şimdi meyvelerini toplama zamanı…

Kısır siyasi mülahazalarla eleştirme zamanı değil…

Bir kardeşiniz olarak halkımızdan, yöneticilerimizden, vekillerimizden bu manda çok titiz ve dikkatli davranmalarını isteme hakkım vardır. Çünkü bu toprakların yetiştirdiği değerler Rizemize olağanüstü katkılar yapıyorlar.

Bunu görelim ve ona göre davranalım.

Onlar bu ile karşı sorumluluklarını, vefalarını en üst makamlardan yerine getirirken, bizde bu onuru gururu doyasıya yaşayalım…

Selam olsun Cumhurbaşkanımıza. Selam olsun Rizemin yetiştirdiği bütün değerlere, selam olsun Rizemin yüreği büyük insanlarının tümüne…

İstanbul’dan en derin sevgi ve saygılarımla…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 30 Ocak 2016, 15:57 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 131 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU