SON JENERİK

Rizespor acısıyla tatlısıyla bir sezonu daha geride bıraktı.

Özellikle Sumudica döneminde takım dip yapmıştı. Yerine gelen Bülent Uygun entübe odasında yatan hastayı önce servise çıkardı,  daha sonra ligin bitimine 4 hafta kala evine taburcu etti.

Sezon başında ve devre arasında yapılan transferlerin çoğu geçer not almadı. Yeşil – mavili takım yeni sezonda bu kez Bülent Uygun’un önereceği isimlerle yeniden “sil baştan” yapacak. İnşallah bu sezon yoğurdun mayası sağlam tutar ve yeni sezonda yıllardır Rizeli taraftarın beklediği taş gibi nefis bir yoğurt karşımıza çıkar ve tadına bakarız diyelim..

Ligin son haftasında son şampiyon Başakşehir takımını evimizde ağırladık. Bizim takım adına sahaya sürülen oyuncuların birçoğu “ Bitse de gitse” montundaydı. Hal böyle olunca konuk takım kadro kalitesini son maçta sahaya yansıttı ve çok rahat üç puanı ve galibiyetten gelecek paraları kasasına koyarak İstanbul’a döndü. Mevcut kadro içinde yeni sezonda bana göre 5 – 6 isimi geçmeyecek oyuncular bu takımda kalır. Gerisi ile derhal teşekkür mektubu altına yola koyulmalı. Özellikle yaşı 35’e dayamış o isimlerle vedalaşmalı. Yıllardır bu takımda ömrü boyu göremeyecekleri üst düzey paralar kazandılar. Katkı anlamında ise tek yaptıkları işe üst düzey primlerin açıklandığı maçlarda oynar gibi görünüp, Rizespor’u kıl payı ligde bırakmak oldular.

Çaykur Rizespor kulübü Başkanı Hasan Kartal’ın son maçında o topçular Başkanlarına bir galibiyeti bile çok gördü. Hasan Başkan o topçular için oysa ki yıllar boyu hem maddi hem manevi ne fedakârlıklar yapmıştı. İnsan veda maçını alarak Başkanı galibiyetle uğurlar ama nerde bizde öyle futbolcu!..

Başkan Kartal, bırakıyorum dedi. Kim gelir ? ..

İlk isim Başkan vekili ALİ Zeki Saruhan bey.

Gelir mi?

Gelir..

Gelmez mi ?

Gelmez..

Çünkü Onursal Başkan Hasan Kemal Yardımcı bırakma kararı aldığı zaman Reis ilk teklifi ona yapmıştı ve Ali bey o dönem Başkanlık koltuğunu kabul etmemişti. Daha sonra Hasan Kartal’a Külliyeden telefon gelmiş ve apar topar külliyeye çağrılmıştı.

Reis Başkan Kartal’a; “Toptan anlıyormusun ? demiş”..

Başkan Kartal’da Reis’e ;” Etimesgut’u ben amatörde kurdum, 2. Lige çıkardım” dedikten sonra..

Reis’te ona;” Hayırlı olsun, Rizespor’un başkanı sensin” demişti..

Ya Şimdi?

Cumhurbaşkanı kimi işaret ederse o olur.. Ali Zeki Saruhan başkan dışında, sürpriz bir isim veya eski Başkanlardan bir isim çıkarsa da şaşırmam ben. Veya Hasan Kartal Başkana reis ten izin çıkmaz,  yola devam eder..

Burada ana sigorta Sayın Osman Aşkın Bak Bakan. O kimi ister!? .. 

Çaykur Rizespor yıllar önce şirket oldu. Sebebi ise maddi yönden sıkıntı çekmesin, başka ellere düşmesin diye..

Rizespor’da bence asıl sıkıntı, yıllar boyu bu gelen parayı,  kaynağı doğru kullanmama. Maalesef yıllar boyu yapılan yanlış ötesi transferlerle Rizespor futbol kulübü parayı doğru kullanamadı. Dolayısıyla sportif başarı da gelmedi. Her sezon sonu kümede kalmak başarı sayıldı! 3 – 5 menajer, teknik adam ve futbolcular ihya oldu. Tüm Rizespor paydaşları hesap kitap uzmanı oldu. Yarın, bir gün bu kaynaklar kesildiği zaman bu kulüp BAL ligini gider ve o zaman sar makarayı 30 – 40 sene öncesine ve kes sinema bileti kulübe gelir, sat pazarda limon fidanı git Valinin kapısına yardım iste veya anahtarı vali beye bırak durumuna düşeriz.

Özetle bu bolluğun kıymeti bilinmedi, kaynaklar doğru kullanılmadı. Yazık, günah oldu. Haydan gelen huya gitti. Şimdi son kez ders zamanı. Özellikle bu sezon Rizespor adına bence son şans. Ya bu kaynaklar doğru kullanılacak, yada maalesef Rizespor bir kez daha her sezon olduğu gibi sil baştan yapacak ve Milyon Dolarlar 3 – 5 kişinin cebine akacak.

Başkan Hasan Kartal, büyük olasılıkla bırakacak. Kendisi yoruldum dedi, kendime aileme zaman ayıracağım dedi. Yeni gelecek olan Başkan ve yönetim için tek bir sözüm var. Rizesporluluk aidiyet duygusu içinde bu kulübün çakıl taşı kadar menfaatini koruyan, bir kuruşun hesabı soran bir Başkan istiyorum. Artık bu takım sıkıntı çekmeden bir Alanyaspor örneğinde olduğu gibi bu sezon lige çıkan Karagümrük veya Hatayspor gibi ligde adından söz ettirecek sportif başarı istiyoruz. Rizespor’un boşa atacak kurşunu kalmadı. Son kez tüfek doluyor ve ya elimize patlayacak yada sahada rakiplere patlayacağız !..

Ömrümüz boyunca belki de binlerce kez sinema filmi izledik. Filmin sonunda jenerik yazısı neden aşağıdan yukarı doğru akar? Oysaki filmin başında o yazılar teker teker durağan gösterilir. İşte sevgili Rizeliler. SON JENERİK yazısı karşımıza çıkmadan lütfen ama lütfen bu sezona dikkat. Doldur boşalta dikkat, yapılanmaya dikkat, yaşlı transferlere dikkat, Bir çuval para verip, dünya yıldızını aldım diye oynadığı 2 maça kanma! Altyapıya dikkat ve özen. Rizespor hepimizin ve çok daha iyi yerleri fazlasıyla hak ediyor..

 

 

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 21 Mayıs 2021, 13:38 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 12 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 234 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU