Ülkemizin Gururu Galatasaray

UEFA Şampiyonlar Ligi A Grubu 2’nci maçında Galatasaray, deplasmanda karşılaştığı Manchester United’ı 3-2 mağlup etti. Bu sonucun ardından sarı-kırmızılı ekip puanını 4’e yükseltirken, Manchester United 2’nci maçından da mağlubiyetle ayrıldı.

Daha önce bir çok kez aldığı sonuçlarla milletimizin gönlünde taht kuran Galatasaray oynadığı cesur oyunla İngiliz devini dize getirdi.

Bu işin temeli JUPP DERWALLJ başladı.

“Gökkuşağı misali futbol dünyamızın ufkundan bir Derwall gelip geçti. 1984-1988 yılları arasındaki dört yıla, etkileri ve sonuçları sonraki yıllarda çok daha iyi anlaşılacak olan icraatlarıyla damgasını vurdu. Galatasaray’ın Kopenhag’da zirveye ulaşan Avrupa yürüyüşünün başlangıç komutunu veren adam oldu. Sıfırdan başlamanın ve zirveye çıkmanın nasıl başarılacağını uygulamalı olarak herkese gösterdi. Yokluktan ve imkansızlıktan hiç mi hiç şikayetçi de olmadı. İş yapmanın ve başarılı olmanın mazeret üretmekten daha önemli olduğunu yaptığı kalıcı işlerle hepimize ispat etti. İnsan olarak da mütevazı kişiliği kadar herkesle kaynaşabilen duruşuyla da önemli mesajlar verdi.”

Onunla Avrupa ile baş etmeyi öğrendik.

Onların bütün taktik ve teknik düşünüş tarzını futbolumuza ezberletti.

“Kendi tanımlamasıyla çakıl taşları ile dolu antrenman sahasına çıktığında acı gerçeklerle yüzleşecekti. Sanki terk edilmiş ve kaderiyle başbaşa kalmış birisiydi artık o. Bir zamanlar Alman milli takımıyla elinin altındaki her türlü imkanı kullanarak büyük başarılara imza atan o adam, şimdi hiç bilmediği bir ülkede bilmediği bir futbol ortamında çalışmak, başarılı olmak ve bir anlamda kendini bir kez daha ispat etmek durumundaydı. Hele yabancı bir ülkeye büyük fedakarlıklarla getirilmiş ünlü bir hocaysanız yapabileceğiniz tek şey vardır önünüzde. Başarılı olmak. Başka hiç bir şey başarının yerini tutamaz.”

Derwal onu yaptı ve futbol tarihimizde silmez izler bıraktı.

Onun kurduğu düzen Avrupa’da Galatasaray’a şampiyonluk ve nice başarılar getirdi.

Artık Avrupalı rakiplerimizle oynarken hiçbir Türkün dizleri titremiyor.

Dün akşam bu güven duygusu ile sahaya çıkan Galatasaray bir kez daha yüreğimizi hoplattı.

Var olun.

Türk futbolunun seyrini değiştiren adam Jupp Darwall. Türk milleti sizi unutmayacak

Selam ve dua ile…

Metin TOPÇU

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 04 Ekim 2023, 15:46 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 126 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU