ÜNİVERSİTE BÖYLE YAPARSA 2

1-Metin TopçuÇoğu zaman aceleciğim başıma iş açar. Yapım böyle, değiştiremem şimdi.
Uzman değilim.Bildiğim bir şey var. Anket, en popüler veri toplama yöntemlerinden biri olmasına karşın, ancak uygun şartlar altında kullanılması halinde yarar sağlar.
Amacı nedir anketin?Organizasyonun güçlü ve zayıf taraflarının belirlenmesi, iyileştirmeye açık alanların tespiti,yeni ya da var olan politikaların/programların etkinliklerinin ölçümü, vs..
Net bir amaç olmadığı sürece, anket için harcanan çabalar çok farklı, bazen de birbirine zıt alanlara yönelebilir. Bu da kaynakların ziyan olmasına, yararsız veriler elde edilmesine ve anketi hazırlayanlar ve katılanlar için hayal kırıklığına yol açacaktır.
Bunlar genellemeler.
Üniversitemizin değerli hocaları bizler için değişik çalışmalar yapıyorlar. Akademik boyutunu tam olarak algılayamam. Geleceğimize katkıda bulunmak için çalışıyorlar, sözüm yok.
Ama yukarıda belirttiğim en genel tanımlamalar dışında benim algımda önemlidir. Algım ve onun yanında bu vilayette yapılmasını istediklerime yönlendirme de benim görevim.
Şunu demek istiyorum.
İstiyorum ki önceliklerim, toplumsal yarar gördüğüm projeler hemen ele alınsın, akademik söylemlerde dile getirilsin, anketler vs o amaca hizmet etsin ki, bir an önce yapılmasını istediğim hizmetler ilimize kazandırılsın…
Yoksa hiç kimseyi küçümseme, yaptığı işi beğenmeme, yok sayma gibi bir eylemin içersinde olmam…Haddim değil.
Rize gibi küçük bir ilde Proflarla tanışıyorsak ve hayatımızda yan yana ilk kez oturuyorsak ufak tefek kusurlarımızı mahsur görsünler.
Dahası bizi eğitsinler davranışları ile, açıklamaları ile aydınlatsınlar toplumu…
Hep beraber daha güzele, daha ileriye gidelim.
Eleştiri olmasa doğruyu bulma imkanımız yok.
Belki bu sayede eleştiriyi de yapa yapa öğreneceğiz. Eğitin bizi… Eleştiriyi öğretin bize. Kusura bakmayın, yine siz kusurlusunuz.
Aylardır bir havaalanı meselemiz var. Rize’de bütün STK lar nerde ise konu hakkında görüşlerini bildirdiler destek verdiler bu acil ihtiyacımıza.
Havaalanının ilimize yapacağı katkıyı en iyi akademik çevreler açıklar.
Bugüne kadar satır aralarında değindikleri havaalanı meselemiz hakkında Üniversitemizden güçlü bir ses istiyorum. Aceleciliğim bu yüzdendir.Başka bir gayem yoktur.
Kusurumuz varsa affola…
Sevgi ve saygılarımla….

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 06 Nisan 2013, 21:25 tarihinde Köşe Yazarları, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 323 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU