Kenan Bıyık Neden Havlun Attı

adnan-onay-1

Yerel seçim yaklaşırken, daha henüz Ak partinin Rize merkez belediye başkan adayı belirlenmemişken, Ak partili Rize Belediyesinin hizmetlerinden memnun olmayanlar muhalefet adayının kazanması için erkenden aday arayışına girmişlerdi.

Genel seçimde yaşananlar karşısında Kenan Bıyık’ın  aday olmayı isteyip istemediği belirsizdi.

Ak parti karşıtlarının kurduğu baskı sonucu bir süre aday olma görüntüsü verse de, hiçbir yerde aday olacağı yönünde bir açıklama yapmadı. Sadece halkın içinde gezerek seçimin nasıl seyredebileceğini, seçmenin ne düşündüğünü anlamaya çalıştı.

Bu süreçte, genel seçimde oluşan millet ittifakı fire vermiş, S.P Rize Belediye Başkan adayını açıklamış, geride sadece  C.H.P ile İ.P Kalmıştı. Eğer, Kenan Bıyık aday olacaksa bu iki partiden birinden ortak aday olmak zorundaydı. Bu nedenle bu iki parti de Kenan Bıyık’ın aday olup olmayacağı kesinleşmeden adaylık konusunda hiçbir açıklama yapmama kararındaydı ancak çatının CHP olacağı kesindi.

Kenan Bıyık CHP üyesiydi  ve Rize’de CHP’nin seçim kazandıracak bir seçmeni bulunmadığının farkındaydı. Büyük umutlarla bu partiden iki kez aday olarak  girdiği seçimde  aldığı sonuçlar yerel seçimde kazanmanın ne derece zor olduğunu açıklar nitelikteydi

Seçime girmek ciddi bir efor ve masrafı gerektiriyordu. Geçmişte bu yönde yaşadıkları muhtemeldir ki Bıyık’ın karar verme sürecinde etkili olmuştur.

O nedenle yeniden seçim macerasına girmek istemiyor, bu kez önceden sahaya inerek muhtemel sonuçlardan emin olmak istiyordu.

Öğrendiğim kadarıyla CHP tarafından bu yönde birkaç anket çalışması da yapıldı. Yapılan anketlerde Kenan Bıyık ismi tanınırlık ve sevilme noktasında oldukça iyi olsa da, partisi CHP’ye o derece sıcak bakılmıyordu ve merkezle, üst mahallerdeki tercihler oldukça farklılık içeriyordu. Bilhassa üst mahallelerde Ak parti seçmeni partisinin adayına daha çok sahip çıkıyordu.

Erdoğan’ın memleketi olan Rize’de böyle bir sonuç elbet beklenen bir sonuçtu. Ancak yine de Rize Belediyesinin çalışmalarından memnun olmayan kitlelerin  önceki yıllara göre daha çok olması muhalefet için bir şans sanılıyordu.

Anketler, bunun böyle olmadığını ortaya koyunca Kenan Bıyık kesin kararını verdi ve belediye başkanlığı için aday olmayacağını açıkladı.

Aday olmama kararında kendisi gibi bir eğitimci olan Ak parti adayı Rahmi Metin’in aday olmasının etkisi var mıdır bilinmez ancak şöyle bir gerçek var ; Rize’de yerel hizmet noktasında  Ak partiye olan tepki ağırlıklı olarak Belediye Başkanı Reşat Kasap’a olan tepkiydi. Kasap, “iyi bir insan ancak son derece başarısız bir yönetici” olarak görülüyordu.

Buradan bakıldığında muhalefet açısından en büyük şans mevcut başkanın yeniden aday yapılması olacaktı. Yeniden aday gösterilmeyip, başkanlık için daha önce Ak parti içindeki yapılaşma nedeniyle  partiden uzaklaştırılmaya çalışılan, ancak Ak partiden seçilip il genel meclisi başkanlığı yaptığı dönemde başarılı, adil ve herkesle iyi diyalog içerinde görev yapmış olan Rahmi Metin’in aday yapılmış olması, kırgın Ak parti seçmenini yeniden aynı çatı altında toplamak için bir nedendi.

Kenan Bıyık’ın aday olmama yönünde karar vermesinin altında daha başka hangi nedenlerin etkili olduğunu bilemesek de, gözüken bu nedenler onun havlu atmasının başlıcalarından…

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 22 Aralık 2018, 22:18 tarihinde Küçük Manşetler, Yazar 2 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 539 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU