60 YILLIK HAYAL NİHAYET GERÇEK OLDU

Türkiye Cumhuriyeti tarihi bir güne tanıklık etti. Heyecan tüm Türkiye’yi sarmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle tanıtılan Türkiye’nin Otomobili büyük beğeni topladı. İlk araç 2022’de banttan inecek. Büyük beğeni toplayan yerli oto ‘doğuştan elektrikli’. 300 ve 500 kilometre menzil opsiyonlarına sahip Türkiye’nin Otomobili, 30 dakikanın altında hızlı şarj ile yüzde 80 doluluğa ulaşıyor. Araç 200 beygir güç ile 7.6 saniye, 400 beygir güç ile de 4.8 saniye altında 0-100 km/s hızlanabilecek.

TÜRKİYE, OTOMOBİLİNE KAVUŞTU… ‘

Türkiye’nin Otomobili’nin lansmanı dün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde yapıldı.

“İlk yerli otomobil denemesi olan ‘Devrim’in hikayesi aynı zamanda bize hayallerimizin nasıl kabusa dönüştürüldüğünün de örneğidir. Daha önce uçak yapan, motor geliştiren, silah üreten müteşebbislerimizin başına ne gelmişse ‘Devrim’ otomobilinin başına da aynısı gelmiştir.

Erdoğan, sınıfının en geniş iç hacimli, en yüksek performanslı ve en uygun maliyetli aracının üretileceğini belirterek, “Aracımız sıfır emisyonla çalışarak çevreyi hiç kirletmeyecek. Seri üretime geçtiğimizde, Avrupa’nın klasik olmayan, doğuştan  elektrikli ilk ve tek SUV modelinin inşallah sahibi olacağız” dedi.

Erdoğan, fikri ve sınai hakları Türkiye’ye ait olan araçla dünyanın rekabetçi bir Türk markasıyla tanışacağını  söyledi. Bu markaya ilişkin tüm stratejik kararların Türkiye tarafından alındığını, fikirlerin Türk mühendislerin ce hayata geçirildiğini ifade eden Erdoğan, “2022 yılında tüm Türkiye’de şarj altyapımız da hazır olacak. Bu otomobil yerli ve millidir. Kimse bu gerçeği perdelemeye çalışmamalı” diye konuştu

FABRİKA 22 MİLYAR

Yerli otomobilinin üretimi için Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan Haralar bölgesindeki Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait araziye fabrika kurulacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre, yerli elektrikli otomobil üretim tesisi Bursa’da kurulacak ve proje bazlı devlet yardımı verilecek. Tesisin öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 22 milyar olacak. Yatırımın süresi ise, 13 yıl olarak belirlendi

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 28 Aralık 2019, 08:00 tarihinde Dünya, Ekonomi, Küçük Manşetler, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 290 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU