BAYRAKTARDAN İNCİLER

BayraktarAK PARTİ Rize Milletvekili Nusret Bayraktar, Rize’nin doğu bölgesinde yapmak istedikleri havaalanı fikrine bazı Trabzonlular ile Rize’nin batı kesimindeki insanların karşı çıktığını iddia etti.

Bayraktar, “Bazen Trabzonlu kardeşlerimiz bazen Rize’nin batı kesimindeki kardeşlerimiz bağnazlık yapıyor.  Artvin-Rize Havaalanı, Trabzon’u olumsuz etkilemez” dedi.

Önce Vatandaşın ve STK’ların Kafasına Yatması Lazım

RİZE-ARTVİN arasında yapılacak bir havaalanının dışardaki Artvinliler’i Artvin’e çekeceğini iddia eden Bayraktar, “Dışarda 500 bin Artvinli var. Havaalanı uzak olduğu için gelmiyorlar. Ne Erzurum’u ne Trabzon’u kullanmıyorlar ama yine de vatandaşın kafasında, yatırımcının ve siyasetçilerin kafalarında burada bir havaalanı ihtiyacının oluşması gerekiyor” şeklinde konuştu.

AK PARTİ Rize Milletvekili Nusret Bayraktar Artvin-Rize Havaalanı Projesi’ne bazı Trabzonlular ile Rize’nin batı kesimindeki insanların karşı çıktığını belirterek, “Bazen Trabzonlu kardeşlerimiz bağnazlık yapabiliyorlar, Rize’nin batı kesiminde olanlar da bağnazlık yapabiliyorlar. Bu Artvin- Rize Havaalanı Trabzon’u olumsuz etkilemez, tam tersi olumlu etkiler. Bunun böyle bilinmesi lazım. Çünkü önümüzdeki yıllarda hareketlilik artacak, Trabzon’a da Gümüşhane’ye de, Rize’ye de, Gümüşhane’ye de Artvin’e de yolcu sirkülasyonu artacak. Bu beklenen yoğun yolcu trafiğine karşı şimdiden gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor” dedi.

RİZE VE ARTVİN’E HAVAALANI İHTİYACI ORTADADIR

Önümüzdeki dönemde iç turizmin artacağını ifade eden Bayraktar, “Buna dış turizm de eklenecektir.  Kuzey Anadolu Bölgesi’nin tamamı Samsun’dan Sarp’a kadar turizm cennetidir. Ortadoğu ve Körfez ülkelerinden ciddi bir şekilde hem yöreye yatırım yapmak hem de turistik organizasyonlar yapmak için hazırlıklarda bulunan insanlar var. Geçen hafta ben Körfez ülkelerindeydim, Uzungöl’ün on yıl öncesi ile bugünü kıyaslayabiliyor musunuz, Körfez ülkelerinden gelen insanlara yer bulamıyoruz, Ayder’de yer bulamıyoruz, bulamayacağız. Yeni alanlarda yeni oteller yapılacak, farklı inşaatlar, lojistik merkezler yapılacak. Bütün bunlar havaalanı ihtiyacını gündeme getirecektir” dedi.

Sisli, karlı, fırtınalı havalarda Trabzon’da saatlerce bekleyerek Erzurum’dan uçağın gelişini beklenilen günler olduğunu hatırlatan Bayraktar, “Trabzon’a inemediğimiz, Samsun’a inerek karayoluyla Rize’ye gittiğimiz vardı, bakanların bölgeye gelemediği oldu. Trabzon ve Rize havaalanları gerektiği zaman eşdeğer olarak birbirlerine alternatif olacaklardır. Bu Trabzon için de Rize için de geçerli. Rize Artvin için baktığınızda, Rize-Artvin arası bir havaalanı olursa Artvinliler Artvin’in dışında ülkenin her tarafında çok yoğun. Dışarıdaki Artvinliler 500 bin. Bugün Bursa başta olmak üzere Artvin’in yoğun nüfusu havaalanı olmadığı için ya gitmiyorlar yahut da karayoluyla gidiyorlar. ‘Ben Trabzon’dan 4-5 saat daha otobüse binerek gideceğime Bursa’dan binerim otobüsle direkt giderim’ diyorlar. Ankara’dan öyle giderim diyor. Ne Erzurum’u ne Trabzon’u kullanabiliyor. Dolayısıyla bu bölge insanlarının ihtiyaçlarını karşılayacak havaalanını da planlamamız lazım. Planlama sadece kağıt üzerinden olmaz. Sadece yatırım üzerinde de olmaz. Önce kafalarımızda, vatandaşların, yatırımcıların ve siyasetçilerin ve STÖ’lerin mutlaka burada bir havaalanı olma ihtiyacı isteği ve talebini kabul etmesi gerekiyor. Biz bu şekillenme ile ilgili iddialıyız. Bu şekillenmenin devam etmesi lazım. Sayın Başbakanımız popülist politikayı sevmez ve uygulatmaz. Ama yeri ve zamanı geldiği zaman da ‘ha bu işin artık yeri ve zamanı geldi, belli bir süreç bu işin talepleri alınmıştır, altyapısı organize edilmiştir, halk da bu işi arzu ediyor ve ihtiyaç duyulursa şimdi bu iş yapılır’ diyecektir. Yani her şey illa Başbakan istiyor veya istemiyor ya da Başbakan talimat verdi veya reddetti diye bir kişinin üzerinde olayları endekslemek Başbakanımıza da bölgeye de haksızlıktır. Herkes elini taşına altına koyması lazım” şeklinde konuştu.

2015’TEN SONRA YATIRIM PROGRAMINA ALINIR

Artvin Rize Havaalanı’nın kısa vadede değil ama orta vadede hayata geçirilmesi gerektiğinin ortada olduğunu kaydeden Bayraktar, “Bana kalırsa gelecek yıl hemen başlayalım isterim. Ama öyle görüyorum ki bu yılki programda değil de muhtemelen 2014 seçimlerinden önce konu gündeme gelir. Ağırlıklı olarak ve 2015’te seçimlerden sonra da programa alınır kanaatindeyim” dedi.

Bilindiği gibi Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grubu hazırladığı dosyayı bütün stklara dağıtmış ve ayırımsız destek almıştı.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 15 Ocak 2013, 23:48 tarihinde Gündem, Küçük Manşetler, Manşet kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 671 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU