Bayram Ayı

Bayram şeker, tatlı, giyim, ulaşım ve turizm işletmelerine kazanç sağlaması gibi sonuçlarının yanı sıra önemli bir faydası daha var. İnsan her zamanki çevresinin dışına çıkarıyor, dünyaya kendininkinden çok farklı açılardan bakan kişilerle temasa geçiyor.

Son günlerde kafası kafama hiç uymayan birçok vatandaşla konuşmak ve bayram havası içinde en dikenli konular üstünde bile kavgasız tartışmak imkanı buldum.

Fakat, bugün başka bir konuya değineceğim.

Son yıllarda teknolojinin ilerleyip tabana yayılmasıyla bayram tebrik kartlarının kullanılması azalmış hatta bitme seviyesine ulaşmıştır. İş dünyasında bu uygulama çehre değiştirerek devam etmektedir.

İş dünyasında çoğunlukla, şirket veya kuruma ait matbu şekilde bastırılmış kartlar üzerine bir adet kartvizit eklenip, bir kuru imza atılıp gönderiliyor.

Pek çok kişi bir ıslak imza atma zahmetine bile katlanmıyor. Bazıları kartvizit eklemeden ismini de yazmadan sadece imza atıyor. Karşı taraf o imzayı tanımaya mecburmuş gibi.

Bu tebrik kartları, gönderenle gönderilen arasında herhangi bir sevgi veya saygı ilişkisi kurulmasına katkıda bulunmuyor. Hatta elinize gelen tebrik kartının onu gönderenle de pek bir ilişkisi bulunmuyor. Sekreterler, özel kalemler bilgisayarın tuşuna bastı mı adres-etiket programı evvelce yüklenen listeye göre yazıcıdan çıkarıyor, bir çalışan etiketleri zarflara yapıştırıyor, içine de bir kartvizit konuyor. En küçük özel bir zahmet, asgari bir kişisellik, özen ve saygı yok.

Gönderilen kartlarda zımbalanmış olduklarından delik deşik. Zımba yerine yapıştırıcı kullanılıp çikolata konulmuş kağıt torbalara yapıştırılabilir. Bu arada özensizlik o boyutlara ulaşmış ki; bayram seyran tebriklerinde gönderilen çikolataların son kullanım tarihleri bile geçmiş olabiliyor.

Şimdilerde bayram yılbaşı, doğum günleri veyahut kandil gecelerindeki cep telefonundan atılan mesajlara twit’lere girmiyorum bile. Onlarca değil binlerce tıpatıp anlamsız, özensiz, mesnetsiz mesajlar…

Erkek, kız, yaşlı, genç, dost, arkadaş, tanıdık, akraba veya komşu gibi faklı profillere bakılmaksızın iletilip herkesle paylaşılabiliyor.

Tebrik kartlarına kişisel bir mesaj ekleyemiyorsanız lütfen zahmet ve masraf etmeyin. Boşuna mesaj kotanızın israfına yol açmamış veya selüloz kullanımını azaltmış olursunuz.

Whatsapp gruplarına atılan soğuk toplu mesajları bu bayramda okumadan silip geçeceğim.

Simdi gelelim diğer bayramımıza…Yani 14 Mayısa !!!

12 yıl önce hayalini kurduğumuz havalımanımıza ilk uçuş gerçekleştirilecek…Mayıs ayı tam bir bayram havasında geçecek;  ramazan bayramı, havalimani açılışı, gençlik ve spor bayramı…

Son olarak peşin peşin bayramlarınızı kutluyorum. Mutlu, huzurlu, sağlıklı, terörsüz, siyası bunalımsız, zamsız nice bayramlar dilerim.

İyi Bayramlar olur inşallah…

” Keyifli ve güvenli uçuşlar da RTE RİZE HAVALİMANI’ n da görüşelim.

Saygılarımla,

Mustafa Barış ÖZTÜRK

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 30 Nisan 2022, 10:52 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 16 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 49 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU