Bizans Kafalılar İşbaşında

Rize tarihi günler yaşıyor. Ülke kalkınmasında hak ettiği yeri konumundan aldığı tarihi değerle, siyasette yakaladığı muhteşem şansla almak üzeredir.

Kentsel dönüşümde Türkiye geneli ve Karadeniz’de en alt sıralarda olan ilimiz yapılan son dev hamlelerle hak ettiği yere gelmek üzeredir. Tarihin en eski İpek yolu Ovit üzerinden Rize kalesine civarına inen yoldur ama bir türlü hain çevrelerin tasallutundan yakasını kurtarıp hayata geçirilememektedir. 10 yılda bitmeyen 170 kilometrelik bölünmüş yol sadece vilayetimize değil ülkemize çok şeyi kaybettirmektedir. İspirden Bayburt’a bölünmüş yol tam gaz devam ederken Rize Erzurum arasında yapılacak tünellerde ihaleler bir bir -kasten diyorum artık- iptal ediliyor yeniden ihale edilmesi için kasten zaman kaybettiriliyor. Trabzon Erzincan Tam gaz, Trabzon Erzurum bölünmüş yolu çoktan bitmiş, konfor için dev tüneller yapılmaya devam ediyor.

Bu salvolar arasında 10 seneden fazla önce Rize’ye söz verilen Rize Trabzon Sınırında, İyidere’de yapılacak Lojistik liman için ayağa kalktı dünya. Dışımızdaki Bizans kafalılara ortak içimizden çıkıyor, ramazan günü içkili konserler düzenliyorlar dağ başlarında.  Rize İyidere Lojistik Limanı”na ilişkin kamuoyunda çıkan ve “yalan” ve “yanlış” ifadeler atık mide bulandırmaya başladı. Bahsedilen yerin çok yakınında devam eden taş ocakları için bu çevrelerden bir itiraz duydunuz mu? O malum çevrecilerin Rize ve Trabzon’da  ilk başlarda bin kişiye iş imkanı verecek her iki vilayetin ve Karadeniz’in kalkınmasında, ülkemizin kalkınmasında önemli katkılar sağlayacak Lojistik limana malzeme teminini engellemelerini ne ile izah edeceğiz?

Devletimiz “Alan içinde yüzeysel akış gösteren sular kapalı kesit içerisinde korunacaktır. Ocak içi yollar ve nakliye yolları düzenli olarak kontrol edilecektir. Rehabilitasyon çalışmalarında işletme yapılan alanda oluşturulan basamaklarda bitkisel toprak tabakası oluşturulacaktır. Bitkisel toprak tabakası üzerinde bitkilendirme ve ağaçlandırma çalışması yapılacak ve mevcut doğal yaşamın geri kazanılması sağlanacaktır” diyorsa ben bu söze itimat ederim ve yapılıp yapılmadığını sıkı sıkıya takip ederim. Liman yapılmasın mantığı Bizans kafasıdır. Trabzon’da birileri ayaklanmış Lojistik Rize’ye kaydı yaygarası yapıyorlar. Teknik olarak o dev limanın başka bir yerde yapılma ihtimali sıfırdı. O derinliğin sağlandığı Karadeniz’de tek yer İyidere’dir. Hemen bitişiğinde İyidere vadisi lojistik merkezin gelecekte ihtiyaca göre büyümesine vesile olacak doğal bir imkan sunmaktadır. En önemlisi Bu Rizenin değil ki yukarıda izah ettim Trabzon Rize İl sınırındadır. Bunun nesine tahammül edemiyorsunuz. Of tarafına yapılsa biz buradan “Trabzon’a Kaydı” mı diyeceğiz.

Bu ne biçim iflah olmaz gaddarlıktır.

3 milyon ton genel kargo, 8 milyon ton dökme yük, 100 bin TEU konteyner, 100 bin araç Ro-Ro olarak planlandığını bildiren Eyigün, inşaat, kara ulaştırması, motorlu taşıtlar ve motosikletler dışındaki perakende ticaret ev eşyalarının onarımı, elektrik, gaz ve su temini, tekstil ve tekstil ürünleri, gayrimenkul faaliyetleri, madencilik ve taş ocağı, tarım, avcılık, ormancılık ve balıkçılık, yiyecek, içecek ve tütün, kimyasallar ve kimyasal ürünler, ağaç ve ağaç ürünleri, rafine edilmiş petrol ve nükleer yakıt, oteller ve restoranlar, kauçuk ve plastik, posta ve telekomünikasyon, selüloz, kağıt, kağıt, basım ve yayıncılık, elektrik ve optik ekipmanlar, su ulaştırma ve makine olmak üzere birçok sektöre de dolaylı istihdam katkı sağlanacak bu dev tesis bölgemize, ülkemize hayırlı uğurlu olsun.

Bizans kafalıların bu muhteşem projeyi engellemelerine Allah’ım fırsat vermez inşallah.

5.5.2021

Metin TOPÇU

Çekmeköy

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 05 Mayıs 2021, 15:03 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 267 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU