BOĞAZİÇİNDE BOĞAZLAMA

Üşenmeden aşağıda yazdığım paragrafı okuyun. Lütfen.

İstanbul’daki Yeni Cami’de bir cenaze namazı kılınacakmış, bakmışlar imam ortalıkta yok, oradan geçmekte olan içkiciliğiyle meşhur Bekri-Mustafa’yı imama benzetmişler ve tuttukları gibi getirmişler. Bekri Mustafa çarnaçar namazı kıldırdıktan sonra, musalla taşında yatan ölünün kulağına eğilip bir şeyler söylemiş. Cemaat çok merak etmiş ve birkaçı gidip sormuş, “yahu ne söyledin mevtaya” diye. “Bir şey değil,” demiş Bekri Mustafa, “öteki dünyada sorarlarsa İstanbul nasıl diye, Bekri Mustafa Yeni Cami’ye imam oldu dersin, onlar anlarlar” dedim!

İstanbul’un en nadide yerinde, binlerce dönüm arazide, boğaza nazır Üniversite Boğaziçinde bir boğazlamadır gidiyor. 1000 akademisyenden 200’u sırtını dönmüş Türkiye’ye, 15000 öğrenciden 50 si ayaklanmış, LBGT’lilerle anarşistlerle, PKK’lılarla bir olmuş Rektörü istemiyorlar.

Rektör ki; İdarecidir Prof flan olması bile gerekmez. İlle de ayni üniversiteden olması hiç gerekmez. Yıllarca Bekri Mustafalar imam olurken ses çıkarmayanlar her nedense, ne zamanı ise, ne bekleniyorsa ayaklanmışlar, demokrasimizi, kazanımlarımızı, geldiğimiz durumu boğazlamak istiyorlar BOĞAZİÇİNDE!

“İsteyenin parkasını giyip yürüyüşe, açıkoturuma veya konferansa gidemediği, isteyenin mini etek giyip diskotek veya birahanede eğlenmediği, isteyenin başörtüsü takıp oruç tutamadığı ve bütün bunların hepsinin birden aynı anda, aynı yerde mümkün olmadığı yer; üniversite değildir. Bir lise azmanıdır.”

Yani üniversitemiz yok. Yani en çoğu yüksek liselerimiz var demeye getiriyor.

Ne desem şimdi?

Bir gün yeniçeri ağası ocağa gelmiş, bakmışlar bıyıkları yok. Sormuşlar. “Gece üstünden fare geçtiği için kestim” demiş. “Aman, hiç koskoca bıyık bir fare geçtiği için kesilir mi” demişler “Kesilir”, demiş yeniçeri ağası, “yol olmasın diye kesilir”.

Anarşi yol arayışında. Sapla saman karıştırılınca her zaman durum böyle olur.

Üniversite bilim yuvasıdır. Bilim yapılır, meslek öğreten yer değildir. Hocaları imam değil, vaaz veremez. Resmi hutbe okuyamaz. Papaz asla olamaz. Maalesef öğrencilerin tamamı ezbere zorlanıyor. O kadar ki anlatılan ders notları PDF yapılıp yakın kırtasiyelere dağıtılıyor, öğrenciler alıp ezberliyor, bu sözde zahmetli yolla mezun oluyorlar. Sahte diplomalar cabası.

12 Eylül’cüler bir acayip bir üniversite düzeni oluşturdular. Modern anlamda üniversite çok mu zordur? Asla değildir. Çok şeyi başardık bunu da başarabiliriz. En büyük dileğim Üniversitelerimizin gerçek manada bilim üreten yerler olmasıdır.

Metin TOPÇU

6.2.2021 – Çekmeköy

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 06 Şubat 2021, 13:49 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Son Dakika, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 240 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU