BÜYÜK HATAYA ISRAR

Karadeniz’in gündemi SAMSUN SARP HIZLI TREN HATTI. Trabzon ve gelen giden Ulaştırma bakanlarının gündemi Trabzon Erzincan. Biri bir vilayete, diğeri o vilayet ve kazaları dahil 8 vilayet 70 kazaya hizmet edecek. Siyasetçi açısından bakarsak bu net tablo karşısında aklın yolu SAMSUN SARP derken Trabzonlu bakanların baskısı büyük bir hayatı gündeme tutmaya devam ediyor.

Orduda bir OLAY var. Onun birde sahibi Zeki Mesut ÖZEL var. Doğru projeleri gündeme tutan, devletin doğru projeye odaklanmasını sağlamak  için elinden gelen cabayı gösteren bir insan. Devletin yapacağı bir büyük yanlışı önlemeye çalışan bir insan. Hava limanını senelerce omuzlayarak Türkiye’de bir ilk olarak denizde muhteşem bir hava limanını kazandırdı. Ordu’nun dünya ligine çıkmasını sağladı. Herkes bu muhteşem hava limanından istifade ediyor.

Şimdi SAMSUN SARP HIZLI TREN projesi aklın yolu diye yola çıkmış. Gazetesinde yazanlara bakıyorum, içim acıyor. Kimsenin umurunda değil sanki. Zeki Bey bütün Karadeniz STK’larının görüşlerini aldı harika bir kamuoyu yarattı. Ne devlet görüyor nede yazarları!

Karınca kararınca ben de Zeki Beyin kampanyasına destek veriyorum. Gördüğüm yanlışları kısa aralıklarla dile getiriyorum.

Bilim çevreleri Süveyş kanalında derinliğin 18 metre olduğunu, İyidere’de ise deniz derinliğinin 20-25 metrelere çıktığını ifade ediyor. Dolayısıyla buraya taka’lar değil, dev gemiler gelecektir. İyidere’deki lojistik köy, Rize’nin değil, Türkiye’nin lojistik merkezi olacaktır ve burada rakip Poti-Gürcistan’dır, Trabzon değil. Ayrıca, İyidere’de yapılan lojistik köy, Trabzon’a da başka şehirlere de engel değildir” diyor.

Başka bir gerçek Lojistik merkezin ayakları, demiryolu, havayolu, karayolu ve denizyoludur. İyidere’de yapılacak lojistik merkez bunları en rantabl sağlayan yerdir.

Bir başka gerçek Erzurum Trabzon 310 kilometre. Erzurum Rize Ovit Tüneli bitince 175 kilometre. İyidere Trabzon 56 kilometre. Erzurum Trabzon İyidere üzerinden toplam 231 kilometre. Hesap ortada. Demek ki Ovit Projesi sadece Rize’nin değil bölgenin projesi. Bölgeyi kalkındıran, kazandıran bir proje. Lojistik Üst’ün İyidere-Of vadisinde yapılması kararı da aynen Ovit gibi bölgenin hatta ülkenin bir projesi. Trabzon bunun dışında değil ki.

Olmaz. Trabzon dışında hiçbir büyük yatırım yapamazsın. Ovit Projesi ile birlikte Lojistik Üst ve Limanı, Rize Hava limanı bittiğinde devletin aklının bu zamana kadar nasıl çelindiğini bütün Türkiye görecektir. Bu zamanın devleti, hükümeti, yaptığı bunca doğru hamleye bu doğruları da ekleyecek ve Karadeniz’in doğusu tümden makus talihini yenecektir. Etrafındaki illere yaşam hakkı tanımayan köhne zihniyetin bu zamanda başarılı olamayacağına inanıyorum.

TCDD yetkililerinin Trabzon Erzincan tren hattı projesine ilişkin sözler arasında bölgedeki coğrafi şartların dünyada örneği olmayan tünel açmadan hızlı tren işletmeciliğinin oldukça zor olacağı görüşü yer almaktadır. Bu akıl almaz tünel açılsa dahi hızlı tren olamayacak bir büyük yanlış bir proje Trabzon Erzincan.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı, Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşrifleriyle 30 Ekim 2017 tarihinde hizmete açılmıştı.

Erzincan-Erzurum-Kars hızlı demiryolunun da proje çalışmaları devam etmektedir.

Ankara-İstanbul ve Ankara-Sivas YHT hatları ile Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars hızlı demiryolu hatları bulunuyor.

Devletin bu son derece mantıklı projelendirmelerinin önünde en büyük engel, durduk yerde hiç gereği yokken Trabzon Erzincan hattını gündeme taşıyan mantıktır.

SAMSUN SARP hızlı tren hattı Samsun Ankara hızlı tren hattı yapıldıktan sonra gündeme alınsın istiyoruz.

Ulaştırma bakanlığının sürekli olarak Trabzon’un tekelinde olması bu yanlış adımların kesintisiz devam etmesini sağlıyor. Sayın Faruk Ozak, Sayın Turan ve Sayın Adil Karaismailoğlu göreve geldikleri ilk günden itibaren Trabzon’dan başka hiçbir ile başını kaldırıp bakmamıştır.

Yazar çizerlerimiz gül böcek ilişkilerini, politik tercihlerini bir kenara bırakarak Sayın Zeki Mesut ÖZEL’in çok haklı ve yerinde önerisine sahip çıkmasını diliyorum.

Giresunlu Ordulu Samsunlu yazarlarımızın meselesine sahip çıkmasını diliyorum.

Artvin Rize Trabzon, Giresun Ordu ve Samsun STK’larının Doğu Karadeniz’i tümden kuşatacak SAMSUN SARP projesini desteklemeleri devletin aklının çelinmesine en büyük engeldir.

Yazarlarımız bir an önce lehte veya aleyhte SAMSUN SARP hızlı tren hattı hakkında görüşlerini dile getirmelidirler. Edebiyat yapacak zamanda değiliz. Bir fırsat elimizden kaçmak üzeredir. Devletimizin dikkatini mutlaka SAMSUN SARP hızlı tren hattına üzerine çekelim ve büyük bir hayatı hep beraber önleyelim.

Metin TOPÇU

1.6.2020

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 01 Haziran 2020, 13:17 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 327 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU