Çevre Yolu Rize’nin Çehresini Değiştirecek

cevreyolu-1

RİZE’DE 13 mahalleyi kapsayan ve şehri güneye doğru açacak olan Güney Çevre Yolu ile ilgili çalışmalar doludizgin devam ediyor.

Rize’nin daha geniş bir şehir yapısına kavuşmasına olanak sağlayacak olan 9,5 km’lik Güney Çevre Yolu’nun 4 km’lik güzergahının 2015 yılının ilk aylarında trafiğe açılacağı belirtildi.

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal 2015’in ilk aylarında 4’kmlik yol güzergahının trafiğe açılmasının planlandığını belirterek, “Tamamlandığında Dağdibi yoluyla birleştirilecek. Salaha Tüneli’yle bağlantıları yapılacak. Bu yol Rize’nin trafik yükünü azaltacak. Güney Çevre Yolu şehri arkaya doğru açma hamlesidir. Devasa bir projedir. Yolun ilk 8,5 km’lik bölümü ihale edildi çalışmalar hızla devam ediyor. Güney Çevre Yolu’ 800 milyon TL’ya ihale edildi. Ama 150 milyon TL istimlak parası ödendi. Yapım maliyetinin 1,5 katı kadar istimlak parası ödendi. Maalesef 3-4 km’si daha tamamlanmadan para ikmal ihalesi yapıldı. Yol tekrar ihale edildi. Ama şu anda her şey yolunda. Paşakuyu, Gülbahar, İslampaşa yol üzerinde bulunan birçok konut yıkılıyor. Paraları ödendi, 350 konutun yıkımı devam ediyor. Asfaltlama çalışmaları sürüyor. 2015 ilk aylarında 4 km’lik bölümü trafiğe açacağız. Adliye binasının arkasından arka tarafa güneye trafik akışını vereceğiz” dedi.

DENİZE DİKEY BULVARLAR DÜŞÜNÜLÜYOR

Karal, “Bu yoldan denize dikey olarak yapılacak bulvarlar düşünülüyor. Bunlarla birlikte Rize yeni yerleşim yerlerine kavuşacak. Böylelikle Rize’ye daha kentsel bir görünüm kazandıracağız” dedi.

Güney Çevre Yolu’nu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yakından takip ettiğini ve hizmete girmesiyle birlikte Rize trafiğinin önemli ölçüde rahatlayacağını belirten Milletvekili Karal, “Karayolları Genel Müdürlüğünce yürütülen Güney Çevre Yolu çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Bu yolun tamamlanmasıyla birlikte Rize Trafiği önemli ölçüde rahatlayacaktır. Bu aşamada dolgu ve alt yapı çalışmaları bitirilen bölümlerin asfaltlama çalışması yapılmaktadır. Güney Çevre Yolu’nun asfalt dökülmüş halini görmek bizleri son derece memnun ediyor. İlerleyen süreçte inşallah yolun ilk etabı yani büyük bir çoğunluğu bitirilmiş olacak” dedi.

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 29 Kasım 2014, 17:36 tarihinde Gündem, Manşet, Siyaset kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 694 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU