FİKRİ BELLİ  ZİKRİ BELLİ

Mimarlar odası başkanı Kentsel dönüşüm ve hastane için görüşünü açıkladı. Sabırla her satırını okudum. Suya sabuna dokunmayan, iş olsun torba dolsun babından bir açıklama. O nedenle de hiç şey demedi Mimarlar odası başkanı. Sadece “dayatma” dedi, çok üzüldüm. Hem kendi adına hem de Rize adına. Zaten dayatma sıkıntısını her alanda yaşıyoruz. Siyasetin dayatma merdivenlerinden çıkanlar horoz kesiliyor Rizelin başına kaç zamandır. Neden acaba?

Mimarlar odası başkanı hiçbir gerekçe ortaya koymadan sadece “dayatma” diyerek açıklama yaparsa bende sadece muhalifliğine, tutsaklığına, esir edilişine bağlarım fikirlerini ve dayatmayı hak eden bir tutum derim. Dayama kabul etmez bir yapınız varsa öneri sunacaksınız. Çok zaman da beğendiğimi ifade etmiş biriyim. Fakat sayın Mimarlar Odası başkanı şu sorulara cevap verecek öncelikle:

Bu şehir hastanesi ve tip fakültesi hastanesi görevini ( Rize has durumdur) 800 yataklı hastane ihtiyaç mıdır değil midir? İhtiyaç yok diyorsa 1500 hasta için planlanan mevcut hastane 15000 hastaya çıktı, pik yaptı, 250 yatak yap bozlarla 500 çıkarıldı, koridorlarda yürümek imkansız. Haberi var mı? İhtiyaç varsa bu hastane için sağlık bakanlığı bir hasta için yaklaşık 250 metre kare bir alan istiyor. 200 bin metre kare bugün için gerekli. Gelecek düşünülürse gelişmeye müsait bir alan olması lazım. 1000 yatağa daha ihtiyaç duyulduğunda 250 bin metre kare alanı da kapsayacak şekilde bir yer nerde var?

Tip Fakültesine kolay ulaşılabilir, üniversiteye yakın, yoğun nüfusa hitap eden bir yer nerde var?

Bu sorulara mantıklı cevaplar vermeden “Tek bir proje dayatması” deyip sıvışamazsınız. Eğer bu vilayetin geleceğine ait söyleyecek sözünüz varsa yukarıda ki soruların cevaplarını verdikten sonra eleştiri yapabilirsiniz. Yoksa oda başkanı değil moda başkanı olursunuz? O moda da kuru kuruya, dayanaksız muhalefet etmedir ki onun da milletin nezdinde dikkate alınmayacağını rahatlıkla söyleyebilirim

Mimarlar odası fikrini açıkladı, zikri belli oldu. Sade ve hiçbir şeye müdahil olmayan bir muhalefet örneği olarak kaldı zihnimde.

Rize bunu hak etmiyor. Tamam. Ama sizde iyi bir şey yapmadınız maalesef.

Bu şehrin düşünen, gelişmesi için kafa yoran, asla siyasi ve ideolojik davranmayan insanlara çok ihtiyacı var.

 

HABER BİLGİLERİ
Bu haber 15 Mayıs 2020, 16:22 tarihinde Köşe Yazarları, Küçük Manşetler, Manşet, Yazar 1 kategorisinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Haber 290 Kez Okunmuş..
PAYLAŞ
facebook Twitter Frienfeed Twitter Google
ETİKETLER
YORUM YAZIN
Benzer Haberler
MbTasarıM
MUHLAMA KARADENİZ MUTFAĞI
Yazarlarımız
KARADENİZ VİRA FACEBOOK
Resim Galerisi
PUAN DURUMU